| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność przepisów dot. wieku emerytalnego

Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność przepisów dot. wieku emerytalnego

15 lipca Trybunał Konstytucyjny zbada, czy ustalenie różnego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ustala wiek emerytalny mężczyzn na 65, a kobiet - na 60 lat.

Trybunał w pełnym składzie rozpatrzy wniosek poprzedniego Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego. W ocenie RPO utrzymanie w nowym systemie emerytalnym różnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn sprawia, że kobiety pracują krócej i w konsekwencji otrzymują niższe świadczenia emerytalne.

Zdaniem RPO brak argumentów za zróżnicowaniem wieku emerytalnego w zależności od płci. Uważa on, że nie da się wykazać, że różnice biologiczne i społeczne między kobietami i mężczyznami pozostają w bezpośrednim i koniecznym związku ze zróżnicowaniem prawnym w zakresie regulacji wieku emerytalnego.

Prawo do emerytury >>

RPO zwraca uwagę na dłuższe przeciętne trwanie życia kobiet i brak obiektywnych wskaźników świadczących o ich gorszym stanie zdrowia. Podkreśla też, że wiele krajów przystępuje do wyrównywania wieku emerytalnego.

Rzecznik zwraca uwagę, że kobiety mogą pracować dłużej, jednak jego zdaniem ustalenie niższego wieku emerytalnego kobiet, staje się przyczyną wywierania na kobiety nacisku na wycofanie się z rynku pracy, zwłaszcza w okresach podwyższonego bezrobocia. Zdaniem RPO przepisy ustawy mają charakter dyskryminujący ze względu na płeć.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »