REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydłużenie wieku służby do 63. roku życia

REKLAMA

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w Sejmie za wydłużeniem do 63. roku życia służby na niektórych stanowiskach wojskowych, m.in. szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Obecnie żołnierze zawodowi podlegają obligatoryjnemu zwolnieniu ze służby wojskowej po osiągnięciu 60 lat. Posłowie pracowali od jakiegoś czasu nad projektem ustawy, który stwarzał możliwość wyznaczania wysokich rangą wojskowych na stanowiska maksymalnie do 65. roku życia, jednak dotyczyło to tylko struktur i organizacji międzynarodowych. W środowisku wojskowych spekulowano wtedy, że dzięki tym zmianom służbę poza granicami kraju mogliby kontynuować m.in. gen. Franciszek Gągor (ur. 8 września 1951) czy Mieczysław Bieniek (ur. 19 czerwca 1951).

REKLAMA

Autopromocja

Reforma emerytur mundurowych >>

Po katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem 10 kwietnia, w której zginęło kilku najwyższych rangą wojskowych w polskiej armii, zdecydowano o rozszerzeniu zakresu stosowania regulacji także na najwyższych rangą dowódców - szefa SGWP, dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych, dowódców rodzajów sił: Marynarki Wojennej, Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Wojsk Specjalnych oraz szefa Inspektoratu Wsparcia. Jednocześnie posłowie sejmowych komisji opowiedzieli się za określeniem górnej granicy wieku na 63 lata.

Zmiany zdaniem posłów z sejmowej komisji obrony narodowej oraz polityki społecznej i rodziny, mają szanse wejść w życie pod koniec czerwca. Zostaną wprowadzone przy okazji prac nad poselskim projektem noweli o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Zasady naliczania emerytur wojskowych są niezgodne z konstytucją >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W środę sprawozdawca połączonych komisji Czesław Mroczek (PO) powiedział, że proponowane rozwiązania nabrały szczególnego znaczenia po katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. "Chodzi o stanowiska siedmiu najwyższych dowódców wojskowych w Polsce i stanowiska w instytucjach międzynarodowych, które mogą zajmować polscy generałowie" - powiedział Mroczek.

Izabella Sierakowska (SdPl) zaznaczyła, że to nie tragedia smoleńska wymusiła wydłużenie czasu służby. "Przypominam państwu, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu szef BBN Aleksander Szczygło wystąpił do ministra obrony Bogdana Klicha z propozycją takiej zmiany. Wtedy te zmiany nie zostały zaakceptowane" - powiedziała Sierakowska.

Żołnierz ma prawo do emerytury wojskowej i cywilnej >>

Ministerstwu obrony początkowo zależało na wydłużeniu czasu służby najwyższych rangą wojskowych w organizacjach i strukturach międzynarodowych. Katastrofa pod Smoleńskiem spowodowała jednak - według MON - że pojawiła się potrzeba wykorzystania ich także w kraju.

"Minister obrony narodowej będzie dbał o dopływ młodych generałów i nowych żołnierzy, natomiast nie można zapominać o tym, że trzeba wykorzystać doświadczenie szczególnie generałów broni oraz generałów dywizji. Ich doświadczenie będzie szczególnie przydatne przy wykonywaniu swoich funkcji w NATO" - powiedział wiceminister obrony Marcin Idzik.

Na początku maja pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wyznaczył na stanowisko szefa SGWP gen. Mieczysław Cieniucha. Generał 24 stycznia 2011 r. skończy 60 lat; gdyby nie zmiany prawa, pełniłby funkcję jedynie kilka miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Agencja zatrudnienia jako wsparcie działów HR – kiedy warto zdecydować się na outsourcing procesów rekrutacyjnych?

Kiedy przedsiębiorstwo powinno sięgnąć po zewnętrzne wsparcie rekrutacyjne? W świecie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, pytanie o sensowność outsourcingu rekrutacji często pojawia się na agendzie wewnętrznych działów HR. Czy faktycznie potrzebujemy zewnętrznej agencji, skoro mamy własny zespół HR? Odpowiedź, choć nieoczywista, często brzmi "tak" – i to z kilku konkretnych powodów.

Czy 1 i 2 listopada jest wolny?

Czy 1 listopada jest dniem wolnym od pracy? Czy 1 listopada jest wolny od szkoły? Czy 1 listopada idzie się do kościoła? Czy sklepy są otwarte we Wszystkich Świętych? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu w dniu 1 listopada? Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Zatrudnienie niepełnosprawnych a obniżenie wpłat na PFRON. Jak osiągnąć wskaźnik 6%? Praktyczne wskazówki dla pracodawców

Zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnością to temat rzeka. Pojawia się w firmach w wielu kontekstach, że wspomnę tylko o raportowaniu CSR, dofinansowaniach z PFRON czy współpracy z Zakładami Pracy Chronionej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wpływowi zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością na obniżenie wpłat na PFRON. 

Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

REKLAMA

Renta rodzinna: 31 października mija termin dostarczenia do ZUS wniosku i zaświadczenia

Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas do końca października na złożenie do ZUS wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. W razie przegapienia tego terminu świadczenie za październik nie zostanie wypłacone.

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

REKLAMA

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Lider coraz bliżej pracownika

O pozytywnym feedbacku, roli liderów i o tym, jak przez lata zmieniał się dział HR i jak może wyglądać w przyszłości rozmawiamy z Dorotą Dublanką, dyrektorką zarządzającą, dyrektorką Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

REKLAMA