REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Związki zawodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracodawca udziela związkom zawodowym informacji o jego sytuacji ekonomicznej (art.241 (4))

Zawarcie układu następuje w drodze rokowań pomiędzy pracodawcą a organizacja związkową. Ważną kwestią jest właściwa ocena sytuacji ekonomicznej pracodawcy, która może wpłynąć na treść układu zbiorowego pracy.

Sposób przeprowadzenia rokowań przy ustanawianiu układu zbiorowego (art.241 (3))

Układ zbiorowy pracy zostaje zawarty w drodze rokowań pomiędzy pracodawcą a organizacjami reprezentującymi pracowników.

Zawarcie układu zbiorowego pracy w drodze rokowań (art. 241(2))

Układy zbiorowe pracy – specyficzne źródła pracy są zawierane przez pracodawcę i organizację związkową w drodze rokowań.

Co strony mogą ustalić w układach zbiorowych pracy? (art. 241 (1))

Układy zbiorowe pracy są zawierane przez pracodawcę i zakładową organizację związkową. Jakie są obligacyjne elementy układów zbiorowych pracy?

REKLAMA

Co określa układ zbiorowy pracy? (art.240)

Układ zbiorowy pracy zawierany przez reprezentację pracowników i pracodawcę w sposób kompleksowy określa warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą.

Czym są układy zbiorowe pracy? (art.239)

Układy zbiorowe pracy należą do źródeł prawa pracy. Zawierane są pomiędzy organizacją zakładową pracowników a pracodawca lub organizacja pracowników.

Czym są organizacje związkowe? (art.238)

W polskim zbiorowym prawie pracy obowiązuje model przedstawicielstwa związkowego. Organizacje związkowe reprezentują prawa i interesy pracowników.

Dojazd do pracy a czas pracy

Jesteśmy firmą budowlaną. Nasi pracownicy dowożeni są samochodami służbowymi do miejsca pracy, tj. wsiadają do samochodu o 6.00 i są na miejscu pracy ok. 8.00. Czy za czas dojazdu należy się pracownikowi wynagrodzenie czy tylko za czas faktycznej pracy na miejscu? Czasami są też zakwaterowani w hotelu w pobliżu miejsca pracy i wyruszają samochodem służbowym z hotelu o 6.00 i są na miejscu pracy ok. 7.30. Czy za czas dojazdu do miejsca pracy należy się pracownikowi wynagrodzenie?

REKLAMA

Przerywany czas pracy

Problematyka przerywanego czasu pracy została unormowana w art. 139 k.p. Dzięki temu rozwiązaniu pracodawca może dostosować czas pracy do potrzeb zakładu pracy.

Czy niepełnoetatowcowi zatrudnionemu w samorządzie należy ustalić w umowie o pracę limit godzin, których przekroczenie uprawnia go do dodatku za godziny nadliczbowe

Chcemy zatrudnić w Domu Opieki Społecznej pracownika na 1/2 etatu na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej. Czy w umowie o pracę tego pracownika należy określić limit godzin, po przekroczeniu którego pracownikowi należy się dodatek taki jak za pracę w godzinach nadliczbowych?

Wykonywanie pracy w nocy

Z reguły praca jest wykonywana w dzień. Jednak w niektórych przypadkach specyfika pracy wymaga, aby była świadczona w nocy, a czasami konieczność wykonywania pracy w nocy jest następstwem nieprzewidzianych okoliczności.

Kiedy można zwolnić działacza związkowego

Działacze związkowi należą do grupy osób szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Można ich jednak zwalniać np. w trybie porozumienia stron.

Ewidencja pracy pracowników młodocianych (art. 193)

Pracodawca jest obowiązany prowadzić ewidencję pracowników młodocianych.

Tworzenie rad pracowników

Od 8 lipca 2009 r. obowiązują nowe przypisy dotyczące powoływania rad pracowników. Rady wyłonione na podstawie uchylonych unormowań będą jednak mogły funkcjonować do końca kadencji.

Święto dniem wolnym

Nowelizacja Kodeksu pracy przywracająca zasadę, że każde święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin jest zgodna z Konstytucją RP. Nie trzeba będzie odpracowywać drugiego dnia świątecznego występującego w jednym tygodniu.

Czym jest czas pracy pracownika? (art.128)

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Podstawowy czas pracy pracownika (art. 129)

Większość pracowników pracuje przez pięć dni w tygodniu po 8 godzin dziennie. Jest to podstawowy wymiar czasu pracy pracownika.

Tygodniowy czas pracy pracownika (art. 131)

Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Prawo pracownika do codziennego odpoczynku (art.132)

Pracownik poświęca pracy w ciągu każdego dnia około 8 godzin, pozostałe godziny są przeznaczane na odpoczynek. Prawo gwarantuje pracownikowi prawo do odpoczynku po pracy.

Tygodniowy okres odpoczynku pracownika (art. 133)

Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Prawo pracownika do przerwy w pracy (art.134)

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.

Czym jest równoważny system czasu pracy? (art.135)

System równoważnego czasu pracy stosowany jest, kiedy dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy.

Czas pracy przy skróconym okresie rozliczeniowym (art.136)

System równoważnego czasu pracy może być stosowany w przypadkach prac dolegających na dozorze. Okres rozliczeniowy skrócony jest w tym przypadku do miesiąca.

Czas pracy służb ratowniczych (art.137)

Do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych może być stosowany system równoważnego czasu pracy.

Współdziałanie z zakładową organizacją związkową (art. 23 (2))

Jednym z konstytucyjnych praw jest prawo do tworzenia przez pracowników związków zawodowych. Pracodawcy mają obowiązek współdziałania ze związkami działającymi w jego zakładzie pracy.

Czy wynagrodzenie członka zarządu zależy od wymiaru etatu

Jeżeli członek zarządu spółki został zatrudniony na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/2 etatu, to jego wynagrodzenie powinno wynosić połowę wynagrodzenia pełnoetatowych członków zarządu, określonego w uchwale walnego zgromadzenia wspólników lub akcjonariuszy (wyrok Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2009 r., II PK 7/09).

Prawo do tworzenia organizacji związkowych (art. 18(1), 18(2), 18(3))

Pracownicy i pracodawcy, w celu ochrony swoich spraw mają prawo zrzeszać się w różnego rodzaju organizacje związkowe.

Stawka miesięczna czy godzinowa – która jest korzystniejsza

Na wysokość otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia mają wpływ nie tylko przyznawane przez pracodawcę dodatki – istotny jest także system wynagradzania.

Lista członków związku zawodowego

Uprawnienie pracowników do zrzeszania się w związek zawodowy jest niekwestionowaną gwarancją wolności związkowych najpełniej wyrażoną w ustawie z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Pogotowie do pracy

Praca polegająca na częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy charakteryzuje się tym, że jej stałym elementem (stałą cechą) jest oczekiwanie na świadczenie pracy.

Przerwa na karmienie piersią a harmonogram czasu pracy

Jestem kadrową w niewielkiej firmie. Jedna z naszych pracownic po urlopie macierzyńskim powróciła do pracy. Przedstawiła zaświadczenie, że karmi dziecko piersią. Jest zatrudniona na pełny etat, a więc przysługują jej dwie półgodzinne przerwy na karmienie. Pracownica na swój wniosek korzysta z przerwy na karmienie łącznie i przychodzi do pracy godzinę później. Na liście obecności wpisuje czas rozpoczęcia pracy godz. 9.00 (zamiast jak inni pracownicy 8.00) i czas zakończenia godz. 16.00. Czy jest to prawidłowe? Jeżeli tak, to jak w takim razie klasyfikować 5 godzin w tygodniu, których brakuje jej w harmonogramie, czy jako inną nieobecność usprawiedliwioną? Moje drugie pytanie dotyczy innej pracownicy zatrudnionej w wymiarze 3/4 etatu, która również karmi dziecko piersią. Pracownica wykonuje swoją pracę 5 razy w tygodniu po 6 godzin. Czy przysługuje jej przerwa na karmienie, jeśli tak, to w jakim wymiarze?

Jak rozliczać czas pracy kierowcy samochodu osobowego w podróży służbowej

Kierowca samochodu osobowego pracuje w godzinach od 8.00 do 16.00, od poniedziałku do piątku. W jednym z dni pracy (środa) wyjechał ze swoim szefem w delegację. Wyjazd nastąpił o godz. 5.00, na miejsce dojechali o godz. 11.00. W godz. od 11.30 do 15.00 szef był na spotkaniu. W tym czasie kierowca miał czas wolny. O godz. 15.00 kierowca wyjechał w drogę powrotną i dojechał do siedziby firmy o godz. 21.30. Czy w tym przypadku doszło do pracy w godzinach nadliczbowych? Czy naruszyliśmy przysługujące pracownikowi okresy minimalnych odpoczynków dobowych?

Kiedy można pominąć opinię związku zawodowego w sprawie sprzeciwu pracownika od kary porządkowej

Pracownik złożył sprzeciw od kary nagany. Zwróciliśmy się do związku zawodowego o opinię w tej sprawie. Związek zajął stanowisko po 16 dniach, informując nas, że popiera sprzeciw pracownika. Zanim otrzymaliśmy informację od związku zawodowego, udzieliliśmy pracownikowi odpowiedzi, że nie uwzględniamy jego sprzeciwu. Pracownik wystąpił z pozwem do sądu pracy o uchylenie kary jako nałożonej bez konsultacji ze związkiem zawodowym. Czy nasze działanie było prawidłowe?

Czas pracy (art. 128-151)

Dział szósty został poświęcony regulacji czasu pracy, przez co należy rozumieć zarówno wymiar czasu pracy oraz związane z nim okresy odpoczynku, jak również systemy i rozkłady czasu pracy.

Czy za święto 15 sierpnia przypadające w sobotę można oddać pracownikom wolne skracając godziny pracy

Zatrudniamy pracowników od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Wiemy, że mamy obowiązek oddać im dzień wolny za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia. Czy możemy oddać pracownikom wolne w ten sposób, że skrócimy im dni pracy w sumie o 8 godzin? Pracownicy w 2 dni przepracowaliby wówczas po 4 godziny zamiast po 8 godzin.

Praca w nadgodzinach kadry zarządzającej

W sytuacji wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych osobom zarządzającym co do zasady nie przysługuje prawo do normalnego wynagrodzenia oraz dodatku z tego tytułu. Kodeks pracy jednak nie pozbawia takich osób rekompensaty czasem wolnym.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli przedszkoli niepublicznych

Zróżnicowanie uprawnień emerytalnych ze względu na charakter pracodawcy jest niezgodne z Konstytucją RP – takie wnioski wynikają z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, umożliwiającego przejście na wcześniejsze emerytury nauczycieli przedszkoli niepublicznych.

Czy sąd pracy sam przekaże sprawę złożoną do niewłaściwego miejscowo sądu

Mój były pracownik złożył w sąsiednim mieście pozew do sądu o zapłatę za nadgodziny, wiedząc, że sprawy są tam rozpatrywane szybciej. Jednak dojeżdżanie do tej miejscowości byłoby dla mnie uciążliwe. Czy sąd może bez mojej inicjatywy przekazać sprawę do właściwego sądu znajdującego się w moim mieście?

Przerwa w pracy dla niepełnosprawnego

Czas pracy niepełnosprawnych pracowników jest krótszy niż czas pracy sprawnych pracowników. Osoby niepełnosprawne mają ponadto prawo do dodatkowej przerwy w pracy.

Czynności doraźne działacza związkowego

Pracodawca powinien zostać uprzedzony o doraźnym zwolnieniu swojego pracownika.

Czy pracownicy niepełnosprawni mogą pracować w nocy?

Zasadą przewidzianą w przepisach prawa pracy jest zakaz zatrudniania osób niepełnosprawnych w porze nocnej. Czy jednak nie ma żadnej możliwości zatrudnienia niepełnosprawnego w porze nocnej?

Czas pracy osób niepełnosprawnych?

Czas pracy osób niepełnosprawnych jest krótszy od pracy pozostałych pracowników. Umożliwia on udział niepełnosprawnym w rynku pracy.

Czas pracy niepełnosprawnego pracownika

Jestem zatrudniony na stanowisku magazyniera. W marcu 2009 r. przyznano mi umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czy w tej sytuacji nadal będę zobowiązany do pracy 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień? Czy z tego tytułu będą przysługiwały mi również inne uprawnienia?

Dodatki z tytułu pracy w niedzielę

Niezrekompensowanie dniem wolnym pracy w niedzielę może stanowić problem z wyliczeniem pracownikowi wynagrodzenia za pracę w taki dzień.

Postanowienia umowy o pracę – nieprawidłowe klauzule

Błędne zapisy w umowie o pracę mogą spowodować poważne konsekwencje dla pracodawcy, jeżeli będzie chciał je zastosować. W niektórych przypadkach, np. w umowach o zakazie konkurencji, mogą one unieważnić całą umowę.

Czas pracy kierowców po nowelizacji

Od 28 czerwca br. zaczęły obowiązywać zmiany w zakresie czasu pracy kierowców. Nowe przepisy ograniczyły możliwość wydłużenia czasu pracy kierowców do 12 godzin na dobę w przypadku wykonywania przez nich pracy w porze nocnej.

Praca niepełnosprawnego w godzinach nadliczbowych

Pracownicy niepełnosprawni co do zasady nie mogą świadczyć pracy w godzinach nadliczbowych. Ten zakaz nie jest zakazem bezwzględnie obowiązującym. Oznacza to, że w określonych sytuacjach niepełnosprawny może zostawać po godzinach.

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego i w rozmowie ze mną zażądała obniżenia wymiaru czasu pracy do 2/3 etatu przez okres 12 miesięcy na podstawie art. 1867 k.p. Czy mam jej ustne żądanie potraktować jako wniosek o obniżenie wymiaru czasu, czy raczej powinna ten wniosek złożyć na piśmie? Czy z takim wnioskiem pracownica może wystąpić „z dnia na dzień”?

Odrzucenie sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej

Pracownik wniósł sprzeciw od nałożonej na niego kary upomnienia. Sprzeciw ten chcemy odrzucić. Czy w piśmie do pracownika trzeba uzasadnić odrzucenie tego sprzeciwu?

Obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi

Chcemy zmienić pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony warunki umowy na mniej korzystne. Jest on członkiem związku zawodowego działającego w naszym zakładzie. Czy musimy skonsultować zamiar wypowiedzenia zmieniającego i podać jego przyczynę związkom zawodowym?

REKLAMA