Prawo pracownika do codziennego odpoczynku (art.132)
REKLAMA
REKLAMA
Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
REKLAMA
Przepisów o dobowym okresie odpoczynku nie stosuje się do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Pracownicy zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy to pracownicy kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy lub pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz główni księgowi.
Zobacz: Tygodniowy czas pracy pracownika (art. 131)
Dobowego okresu odpoczynku nie stosuje się ponadto do przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
Osoby te nie tracą odpoczynku dobowego. Pracodawca jest zobowiązany w danym okresie rozliczeniowym taki odpoczynek pracownikowi oddać.
W przypadku niektórych zawodów okres odpoczynku wynosi co najmniej tyle godzin, ile godzin pracownik danej doby przepracował. Dotyczy to pracowników zatrudnionych w systemie równoważnego czasu pracy przy dozorze urządzeń oraz związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy, w systemie przedłużonego czasu pracy oraz przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, zakładowych straży pożarnych oraz zakładowych służb pożarniczych
Zobacz serwis: Wynagrodzenie
Podstawa prawna: Art. 132 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat