Czy pracownicy niepełnosprawni mogą pracować w nocy?
REKLAMA
REKLAMA
Pora nocna to osiem kolejnych godzin pomiędzy godzinami 21.00 i 7.00. Dokładne określenie godzin uznawanych u danego pracodawcy następuje w regulaminie pracy lub w pisemnej informacji przekazanej pracownikowi w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, jeśli pracodawca nie ma obowiązku wydawania regulaminu pracy.
REKLAMA
Pracodawca może zatrudniać pracowników w nocy. W stosunku do określonych grup pracowników obowiązuje zakaz bezwzględny lub względny zatrudniania w nocy. Pracownicy niepełnosprawni korzystają z szerszych gwarancji ochronnych niż pozostali pracownicy. Dotyczy to także zatrudniania ich w porze nocnej. Zakaz zatrudniania niepełnosprawnego w porze nocnej, obejmuje każdego pracownika niepełnosprawnego niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności.
Zakaz zatrudniania osób niepełnosprawnych w dwóch przypadkach może ulec zniesieniu. Nie obowiązuje on niepełnosprawnych pracowników zatrudnianych przy pilnowaniu mienia. Ponadto chęć pracy w nocy może zgłosić sam niepełnosprawny pracownik. W takim przypadku lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną musi wyrazić na to zgodę. Stwierdza on, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy w porze nocnej przez pracownika niepełnosprawnego.
Zobacz: Praca niepełnosprawnego w godzinach nadliczbowych
Dodatek za pracę w nocy
Pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia.
Za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Pracownikom wykonującym stale poza zakładem pracy pracę w porze nocnej, można zastąpić dodatkowe wynagrodzenie ryczałtem. Wysokość ryczałtu ma odpowiadać przewidzianemu wymiarowi pracy w porze nocnej.
Jeżeli pracownik pracuje w godzinach nadliczbowych to przysługuje mu dodatek zarówno dodatek za godziny nadliczbowe, jak i dodatek za pracę w nocy.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
Podstawa prawna:
Kodeks pracy
Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat