REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy za święto 15 sierpnia przypadające w sobotę można oddać pracownikom wolne skracając godziny pracy

Karol Łapiński
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy pracowników od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Wiemy, że mamy obowiązek oddać im dzień wolny za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia. Czy możemy oddać pracownikom wolne w ten sposób, że skrócimy im dni pracy w sumie o 8 godzin? Pracownicy w 2 dni przepracowaliby wówczas po 4 godziny zamiast po 8 godzin.

Nie mogą Państwo oddać pracownikom dnia wolnego, w zamian za święto przypadające 15 sierpnia, przez obniżenie wymiaru czasu pracy w inne wybrane dni. Pracodawca musi dać pracownikom cały dzień wolny w zamian za święto przypadające w sobotę.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Każde święto, które występuje w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 Kodeksu pracy). Zatem również święto, które przypada 15 sierpnia w sobotę, powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy. W praktyce oznacza to, że pracownikom pracującym w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku trzeba za święto przypadające w sobotę oddać dodatkowy dzień wolny. W tym przypadku pracownikom należy koniecznie zapewnić dzień wolny. Nie można obniżać wymiaru czasu pracy o 8 godzin, tak aby zgadzała się tylko liczba godzin przypadających do przepracowania w okresie rozliczeniowym. Pracownicy mają bowiem sobotę 15 sierpnia wolną nie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, lecz z tytułu święta. Pracodawca musi zatem zapewnić pracownikom jeszcze jeden dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.

Rozkład czasu pracy w sierpniu br. dla pracowników pracujących w podstawowym systemie czasu pracy od wtorku do soboty

Nie trzeba oddawać pracownikom pracującym w systemie podstawowym dnia wolnego wówczas, gdy pracują oni np. od wtorku do soboty i mają wolne poniedziałki z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. W przypadku takich pracowników zwykłym dniem pracy są soboty. Zatem święto, które przypada w sobotę 15 sierpnia, obniża ich wymiar czasu pracy o 8 godzin. Przedstawia to powyższy harmonogram.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sierpniu br. przypada do przepracowania 160 godzin. Pracując zgodnie z powyższym rozkładem czasu pracy pracownicy zachowają ten wymiar godzin pracy. Będę też mieli zapewnioną właściwą liczbę dni wolnych z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, niedziel i świąt.

Obliczając wymiar czasu pracy w sierpniu br. należy:

Krok 1. Pomnożyć liczbę tygodni przypadających w tym miesiącu przez 40 godzin

W sierpniu br. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godzin = 160 godzin.

Krok 2. Do otrzymanej liczby należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku

W sierpniu br. jest jeden taki dzień, tj. 31 sierpnia, a zatem 160 godzin + 8 godzin = 168 godzin.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w sierpniu w innym dniu niż niedziela

W sierpniu br. jest jedno takie święto, tj. 15 sierpnia, a zatem 168 godzin – 8 godzin = 160 godzin.

Zdecydowanie większe możliwości ustalania rozkładów czasu pracy w przypadku, gdy święto przypada w sobotę, stwarza równoważny system czasu pracy. W razie stosowania tego systemu pracodawca z odpowiednim wyprzedzeniem (przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego) może w harmonogramach czasu pracy zaplanować taki wymiar czasu pracy i dni wolnych od pracy, że nie musi później zapewniać pracownikom dodatkowego dnia wolnego.

Podstawa prawna

 • art. 130, art. 135, art. 147 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA