REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy za święto 15 sierpnia przypadające w sobotę można oddać pracownikom wolne skracając godziny pracy

Karol Łapiński
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy pracowników od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Wiemy, że mamy obowiązek oddać im dzień wolny za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia. Czy możemy oddać pracownikom wolne w ten sposób, że skrócimy im dni pracy w sumie o 8 godzin? Pracownicy w 2 dni przepracowaliby wówczas po 4 godziny zamiast po 8 godzin.

Nie mogą Państwo oddać pracownikom dnia wolnego, w zamian za święto przypadające 15 sierpnia, przez obniżenie wymiaru czasu pracy w inne wybrane dni. Pracodawca musi dać pracownikom cały dzień wolny w zamian za święto przypadające w sobotę.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Każde święto, które występuje w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 Kodeksu pracy). Zatem również święto, które przypada 15 sierpnia w sobotę, powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy. W praktyce oznacza to, że pracownikom pracującym w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku trzeba za święto przypadające w sobotę oddać dodatkowy dzień wolny. W tym przypadku pracownikom należy koniecznie zapewnić dzień wolny. Nie można obniżać wymiaru czasu pracy o 8 godzin, tak aby zgadzała się tylko liczba godzin przypadających do przepracowania w okresie rozliczeniowym. Pracownicy mają bowiem sobotę 15 sierpnia wolną nie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, lecz z tytułu święta. Pracodawca musi zatem zapewnić pracownikom jeszcze jeden dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.

Rozkład czasu pracy w sierpniu br. dla pracowników pracujących w podstawowym systemie czasu pracy od wtorku do soboty

Nie trzeba oddawać pracownikom pracującym w systemie podstawowym dnia wolnego wówczas, gdy pracują oni np. od wtorku do soboty i mają wolne poniedziałki z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. W przypadku takich pracowników zwykłym dniem pracy są soboty. Zatem święto, które przypada w sobotę 15 sierpnia, obniża ich wymiar czasu pracy o 8 godzin. Przedstawia to powyższy harmonogram.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sierpniu br. przypada do przepracowania 160 godzin. Pracując zgodnie z powyższym rozkładem czasu pracy pracownicy zachowają ten wymiar godzin pracy. Będę też mieli zapewnioną właściwą liczbę dni wolnych z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, niedziel i świąt.

Obliczając wymiar czasu pracy w sierpniu br. należy:

Krok 1. Pomnożyć liczbę tygodni przypadających w tym miesiącu przez 40 godzin

W sierpniu br. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godzin = 160 godzin.

Krok 2. Do otrzymanej liczby należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku

W sierpniu br. jest jeden taki dzień, tj. 31 sierpnia, a zatem 160 godzin + 8 godzin = 168 godzin.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w sierpniu w innym dniu niż niedziela

W sierpniu br. jest jedno takie święto, tj. 15 sierpnia, a zatem 168 godzin – 8 godzin = 160 godzin.

Zdecydowanie większe możliwości ustalania rozkładów czasu pracy w przypadku, gdy święto przypada w sobotę, stwarza równoważny system czasu pracy. W razie stosowania tego systemu pracodawca z odpowiednim wyprzedzeniem (przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego) może w harmonogramach czasu pracy zaplanować taki wymiar czasu pracy i dni wolnych od pracy, że nie musi później zapewniać pracownikom dodatkowego dnia wolnego.

Podstawa prawna

  • art. 130, art. 135, art. 147 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA