| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy za święto 15 sierpnia przypadające w sobotę można oddać pracownikom wolne skracając godziny pracy

Czy za święto 15 sierpnia przypadające w sobotę można oddać pracownikom wolne skracając godziny pracy

Zatrudniamy pracowników od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Wiemy, że mamy obowiązek oddać im dzień wolny za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia. Czy możemy oddać pracownikom wolne w ten sposób, że skrócimy im dni pracy w sumie o 8 godzin? Pracownicy w 2 dni przepracowaliby wówczas po 4 godziny zamiast po 8 godzin.

Nie mogą Państwo oddać pracownikom dnia wolnego, w zamian za święto przypadające 15 sierpnia, przez obniżenie wymiaru czasu pracy w inne wybrane dni. Pracodawca musi dać pracownikom cały dzień wolny w zamian za święto przypadające w sobotę.

UZASADNIENIE

Każde święto, które występuje w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 Kodeksu pracy). Zatem również święto, które przypada 15 sierpnia w sobotę, powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy. W praktyce oznacza to, że pracownikom pracującym w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku trzeba za święto przypadające w sobotę oddać dodatkowy dzień wolny. W tym przypadku pracownikom należy koniecznie zapewnić dzień wolny. Nie można obniżać wymiaru czasu pracy o 8 godzin, tak aby zgadzała się tylko liczba godzin przypadających do przepracowania w okresie rozliczeniowym. Pracownicy mają bowiem sobotę 15 sierpnia wolną nie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, lecz z tytułu święta. Pracodawca musi zatem zapewnić pracownikom jeszcze jeden dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.

Rozkład czasu pracy w sierpniu br. dla pracowników pracujących w podstawowym systemie czasu pracy od wtorku do soboty

Nie trzeba oddawać pracownikom pracującym w systemie podstawowym dnia wolnego wówczas, gdy pracują oni np. od wtorku do soboty i mają wolne poniedziałki z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. W przypadku takich pracowników zwykłym dniem pracy są soboty. Zatem święto, które przypada w sobotę 15 sierpnia, obniża ich wymiar czasu pracy o 8 godzin. Przedstawia to powyższy harmonogram.

W sierpniu br. przypada do przepracowania 160 godzin. Pracując zgodnie z powyższym rozkładem czasu pracy pracownicy zachowają ten wymiar godzin pracy. Będę też mieli zapewnioną właściwą liczbę dni wolnych z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, niedziel i świąt.

Obliczając wymiar czasu pracy w sierpniu br. należy:

Krok 1. Pomnożyć liczbę tygodni przypadających w tym miesiącu przez 40 godzin

W sierpniu br. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godzin = 160 godzin.

Krok 2. Do otrzymanej liczby należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku

W sierpniu br. jest jeden taki dzień, tj. 31 sierpnia, a zatem 160 godzin + 8 godzin = 168 godzin.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w sierpniu w innym dniu niż niedziela

W sierpniu br. jest jedno takie święto, tj. 15 sierpnia, a zatem 168 godzin – 8 godzin = 160 godzin.

Zdecydowanie większe możliwości ustalania rozkładów czasu pracy w przypadku, gdy święto przypada w sobotę, stwarza równoważny system czasu pracy. W razie stosowania tego systemu pracodawca z odpowiednim wyprzedzeniem (przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego) może w harmonogramach czasu pracy zaplanować taki wymiar czasu pracy i dni wolnych od pracy, że nie musi później zapewniać pracownikom dodatkowego dnia wolnego.

Podstawa prawna

  • art. 130, art. 135, art. 147 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »