| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy za święto 15 sierpnia przypadające w sobotę można oddać pracownikom wolne skracając godziny pracy

Czy za święto 15 sierpnia przypadające w sobotę można oddać pracownikom wolne skracając godziny pracy

Zatrudniamy pracowników od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Wiemy, że mamy obowiązek oddać im dzień wolny za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia. Czy możemy oddać pracownikom wolne w ten sposób, że skrócimy im dni pracy w sumie o 8 godzin? Pracownicy w 2 dni przepracowaliby wówczas po 4 godziny zamiast po 8 godzin.

Nie mogą Państwo oddać pracownikom dnia wolnego, w zamian za święto przypadające 15 sierpnia, przez obniżenie wymiaru czasu pracy w inne wybrane dni. Pracodawca musi dać pracownikom cały dzień wolny w zamian za święto przypadające w sobotę.

UZASADNIENIE

Każde święto, które występuje w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 Kodeksu pracy). Zatem również święto, które przypada 15 sierpnia w sobotę, powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy. W praktyce oznacza to, że pracownikom pracującym w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku trzeba za święto przypadające w sobotę oddać dodatkowy dzień wolny. W tym przypadku pracownikom należy koniecznie zapewnić dzień wolny. Nie można obniżać wymiaru czasu pracy o 8 godzin, tak aby zgadzała się tylko liczba godzin przypadających do przepracowania w okresie rozliczeniowym. Pracownicy mają bowiem sobotę 15 sierpnia wolną nie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, lecz z tytułu święta. Pracodawca musi zatem zapewnić pracownikom jeszcze jeden dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.

Rozkład czasu pracy w sierpniu br. dla pracowników pracujących w podstawowym systemie czasu pracy od wtorku do soboty

Nie trzeba oddawać pracownikom pracującym w systemie podstawowym dnia wolnego wówczas, gdy pracują oni np. od wtorku do soboty i mają wolne poniedziałki z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. W przypadku takich pracowników zwykłym dniem pracy są soboty. Zatem święto, które przypada w sobotę 15 sierpnia, obniża ich wymiar czasu pracy o 8 godzin. Przedstawia to powyższy harmonogram.

W sierpniu br. przypada do przepracowania 160 godzin. Pracując zgodnie z powyższym rozkładem czasu pracy pracownicy zachowają ten wymiar godzin pracy. Będę też mieli zapewnioną właściwą liczbę dni wolnych z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, niedziel i świąt.

Obliczając wymiar czasu pracy w sierpniu br. należy:

Krok 1. Pomnożyć liczbę tygodni przypadających w tym miesiącu przez 40 godzin

W sierpniu br. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godzin = 160 godzin.

Krok 2. Do otrzymanej liczby należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku

W sierpniu br. jest jeden taki dzień, tj. 31 sierpnia, a zatem 160 godzin + 8 godzin = 168 godzin.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w sierpniu w innym dniu niż niedziela

W sierpniu br. jest jedno takie święto, tj. 15 sierpnia, a zatem 168 godzin – 8 godzin = 160 godzin.

Zdecydowanie większe możliwości ustalania rozkładów czasu pracy w przypadku, gdy święto przypada w sobotę, stwarza równoważny system czasu pracy. W razie stosowania tego systemu pracodawca z odpowiednim wyprzedzeniem (przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego) może w harmonogramach czasu pracy zaplanować taki wymiar czasu pracy i dni wolnych od pracy, że nie musi później zapewniać pracownikom dodatkowego dnia wolnego.

Podstawa prawna

  • art. 130, art. 135, art. 147 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »