reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Przerwa w pracy dla niepełnosprawnego

Przerwa w pracy dla niepełnosprawnego

Czas pracy niepełnosprawnych pracowników jest krótszy niż czas pracy sprawnych pracowników. Osoby niepełnosprawne mają ponadto prawo do dodatkowej przerwy w pracy.

Czas pracy niepełnosprawnych pracowników nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Każdy pracownik, w tym również pracownik niepełnosprawny ma prawo do co najmniej 15-minutowej przerwy w pracy. Przerwa wliczana jest do czasu pracy i przysługuje niezależnie od innych przerw.

W czasie pracy niepełnosprawny pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy. Przerwa przeznaczana jest na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.

Zobacz: Czas pracy osób niepełnosprawnych

Inne przerwy dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawny pracownik ma takie same prawa jak pracownik w pełni sprawny. W związku z tym przysługuje mu prawo do przerw, jakie przysługują sprawnym pracownikom.

Pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do dodatkowej przerwy. Po każdej godzinie nieprzerwanej pracy przed komputerem pracownik ma prawo do 5-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Pracodawca może zastąpić tę przerwę poleceniem wykonania zadania niewymagającego pracy przy komputerze.

Niepełnosprawnym młodocianym pracownikom przysługuje 30-minutowa przerwa, o ile dobowy wymiar czasu pracy młodocianego przekracza 4,5 godziny. Jest ona również wliczana do czasu pracy.

Zobacz serwis: Zatrudnianie niepełnosprawnych

Niepełnosprawnym pracownicom, które karmią piersią, przysługuje przerwa na karmienie. Pracownica karmiąca jedno dziecko ma prawo do jednej półgodzinnej przerwy, gdy pracuje do 6 godzin oraz do dwóch takich przerw, gdy pracuje powyżej 6 godzin. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do przerw wynoszących 45 minut. Przerwy te są wliczane do czasu pracy. Na wniosek pracownicy mogą być udzielane łącznie.

Podstawa prawna:
Kodeks pracy
Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy niepełnosprawny pracownik może liczyć na dodatkowe przerwy w pracy?
Czy niepełnosprawny pracownik może liczyć na dodatkowe przerwy w pracy?

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama