Praca niepełnosprawnego w godzinach nadliczbowych
REKLAMA
REKLAMA
Praca w godzinach nadliczbowych to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy.
REKLAMA
Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- szczególnych potrzeb pracodawcy.
Zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych dotyczy osób niepełnosprawnych. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w godzinach nadliczbowych. Tę regulację stosujemy do wszystkich pracowników niepełnosprawnych bez względu na stopień ich niepełnosprawności.
Zakaz zatrudniania osób niepełnosprawnych w godzinach nadliczbowych nie ma charakteru bezwzględnego. Na wniosek pracownika niepełnosprawnego lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą może wyrazić zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych.
Co w zamian za pracę w nadgodzinach?
Za pracę w godzinach nadliczbowych niepełnosprawnemu przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości:
- 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a także w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie
Jeżeli niepełnosprawny nie chce otrzymać wynagrodzenia, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie czasu wolnego za czas pracy w godzinach nadliczbowych. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku niepełnosprawnego. W takim jednak przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego i nie może to spowodować obniżenia temu pracownikowi wynagrodzenia.
Podstawa prawna: art. 151, 151(1), 151(2) Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat