REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Dane osobowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dokumentacja medyczna chorób zawodowych

Problematykę prowadzenia dokumentacji dotyczącej chorób zawodowych pracowników reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 1 sierpnia 2002 r. w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób (DzU nr 132, poz. 1121).

Nadgodziny a równoważenie odpoczynku

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna wyjątkowo i nie powinna naruszać podstawowego prawa pracownika do odpoczynku dobowego. W skrajnych sytuacjach możliwe jest skrócenie odpoczynku poniżej gwarantowanego minimum 11 godzin.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Jestem zatrudniona w zakładzie pracy w systemie równoważnego czasu pracy. Pracuję zgodnie z opracowanym przez kierownictwo zakładu harmonogramem.W związku z takim systemem pracy na podstawie regulaminu wynagrodzeń są wypłacane dodatki za pracę w godzinach popołudniowych, nocnych oraz z tytułu pracy w niedziele i święta. Jakie zasady obowiązują przy obliczaniu podstaw wymiaru zasiłku chorobowego, czy dodatki za pracę w godzinach popołudniowych, nocnych w niedziele i święta będą uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? - pyta Czytelniczka z Lublina.

Jakie korzyści ma pracodawca ze stosowania długich okresów rozliczeniowych

Firma, w której pracuję, prowadzi działalność rolną. Chcielibyśmy wprowadzić w systemie podstawowego czasu pracy, w którym pracują nasi pracownicy, maksymalne możliwe okresy rozliczeniowe czasu pracy. Co daje nam wydłużony czas rozliczania pracy pracowników?

REKLAMA

Potrącenia z wynagrodzenia

Pracodawca w regulaminie wprowadził zapis, że za każde spóźnienie do pracy do 5 minut będzie potrącał wynagrodzenie za 5 minut powyżej za 10 minut. Ta zasada ma być stosowana również, gdy pracownik będzie miał dłuższe spóźnienia, których nie usprawiedliwi. Czy takie zasady potrąceń z wynagrodzeń mogą być przez pracodawcę stosowane?

Wynagrodzenie za dyżur

Każdy pracownik, który pełni dyżur poza obowiązującymi go godzinami pracy, jest uprawniony do otrzymania dodatku za pracę nadliczbową, jeżeli w trakcie tego dyżuru zacznie wykonywać pracę.

Czas pracy pracowników szkoły

Co do zasady nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. W tym przypadku dniem wolnym od pracy, oprócz niedzieli i świąt, jest sobota. Są jednak szkoły, w których praca odbywa się we wszystkie dni tygodnia.

Godziny nadliczbowe kadry zarządzającej zakładem pracy

Osoby zarządzające zakładem pracy nie mają prawa do wynagrodzenia wraz z dodatkiem za pracę w nadgodzinach.

REKLAMA

Kiedy zadaniowy system czasu pracy

Niedawno zatrudniłem kilku przedstawicieli handlowych. Pracują oni w podstawowym systemie czasu pracy, ale myślę, że na tym stanowisku praktyczniejszy byłby system zadaniowy. W jakich przypadkach przepisy prawa pracy umożliwiają wprowadzenie zadaniowego systemu czasu pracy i jak tego dokonać pod względem formalnym? - pyta Czytelnik z Zielonej Góry.

Komu nie można zlecić pracy w godzinach nadliczbowych

Prowadzę małą firmę usługową. W ostatnim czasie z powodu dużej liczby zleceń musiałam powierzyć pracownikom pracę w godzinach nadliczbowych. Kilku z nich odmówiło wykonania polecenia służbowego, powołując się na przepisy prawa pracy. Proszę o wyjaśnienie, czy mieli do tego prawo, a jeśli nie, to jakie konsekwencje mogą im za to grozić? - pyta Czytelniczka z Siedlec.

Praca na zmiany

Czy w zakładzie pracy, w którym pracownicy pracują od godziny 8.00 do 16.00, można wprowadzić system zmianowy dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy? Jak w takim systemie należy wynagradzać pracowników? - pyta Czytelnik z Krakowa.

Święto przypadające w niedzielę

Czy w związku z tym, że w 2007 r. 11 listopada przypadał w niedzielę pracownikowi należał się za to dodatkowy dzień wolny? - pyta Czytelnik z Opoczna.

Dyżur medyczny

Stanowisko Departamentu Prawnego w sprawie charakteru prawnego dyżuru medycznego po 1 stycznia 2008 r.

Obieg dokumentów w firmie - systemy kancelaryjne

Każda działalność wiąże się z tworzeniem dokumentów. Firmy i instytucje przykładają dużą wagę do treści i wyglądu dokumentów, a mniejszą - do ich szybkiego i skutecznego obiegu. Jak powinien poprawnie przebiegać taki proces.

Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 3)

Od 1 stycznia br. do ustalania wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych w zoz stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

Zatrudnienie dozorcy

Zamierzam podjąć pracę jako dozorca domowy i równocześnie osoba odpowiedzialna za czystość i porządek na posesji. Na rozmowie wstępnej dowiedziałem się, że pracodawca zamierza zawrzeć ze mną umowę o pracę, w której zostanie określone, że moja praca wykonywana będzie w ramach zadaniowego systemu czasu pracy. Czy możliwe jest zatrudnienie dozorcy w tym systemie czasu pracy i na czym ten system polega? Czy będą mnie obowiązywały przepisy o pracy w godzinach nadliczbowych? - pyta Czytelnik z Warszawy.

Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 2)

Od 1 stycznia 2008 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące dyżuru medycznego. Obecnie dyżur medyczny w całości uważany jest za czas pracy i wynagradzany jest jak praca w godzinach nadliczbowych.

Dodatkowe przerwy w pracy

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.

Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 1)

Dyżur pełniony przez lekarza mającego obowiązek przebywania w szpitalu musi być w całości uważany za czas pracy.

Okres rozliczeniowy

W naszej firmie zatrudnionych jest około 350 pracowników. Dział kadr i płac nie zawsze może zdążyć na czas z rozliczeniem czasu pracy (dokonać obliczeń, który z pracowników ma wypracowane nadgodziny i ile ich jest). Dzieje się tak dlatego, że dla wszystkich pracowników wprowadziliśmy jeden okres rozliczeniowy, a więc rozpoczyna się on i kończy w tym samym czasie dla wszystkich. Dlatego też zastanawiamy się, czy można wprowadzić różne okresy rozliczeniowe dla pracowników, np. dla konkretnych działów? Takie zapisy ułatwiłyby nam pracę - pyta Czytelniczka z Warszawy.

Podstawowe i dodatkowe zatrudnienie

Obowiązujący w naszym zakładzie pracy regulamin wynagradzania przewiduje podział na podstawowe i dodatkowe zatrudnienie, różnicując w tym zakresie przyznawane pracownikom świadczenia. Jak ustalić, które zatrudnienie jest podstawowym, a które dodatkowym? Czy pracownik może sobie sam wybrać, który etat będzie dla niego korzystniejszy?

Rozliczanie nadgodzin w podróży służbowej

Jednym z podstawowych uprawnień pracownika jest prawo do wynagrodzenia ustalonego z uwzględnieniem ilości świadczonej pracy. Odnosi się to także do świadczenia pracy w podróży służbowej.

Zakładowa organizacja związkowa

Jestem prezesem ogniska ZNP, które zrzesza 17 członków. W grudniu 2007 r. wystąpiłem do dyrektora zespołu szkół o przekazanie na piśmie informacji o wysokości podwyżek dla nauczycieli od 1 stycznia br. Pracodawca odmówił mi jednak podania tych danych, uzasadniając to faktem, że ognisko nie pełni funkcji zakładowej organizacji związkowej. Czy decyzja pracodawcy jest zgodna z obowiązującymi przepisami?

Przekroczenie normy średniotygodniowej - zasady wynagradzania

Wysokość dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, która spowodowała przekroczenie tygodniowej normy czasu pracy, wynosi zawsze 100% wynagrodzenia.

Dostęp do akt osobowych

W związku z wystąpieniem pewnych okoliczności powziąłem podejrzenie, że mój pracodawca zagubił część dokumentów znajdujących się w mojej teczce osobowej. Chcąc pełnego wyjaśnienia sprawy, zażądałem, aby moja teczka została mi udostępniona. Niestety pracodawca odmówił, twierdząc, że w Kodeksie pracy nie ma podstaw do wysuwania takich żądań. Czy pracodawca ma rację?

System równoważnego czasu pracy (cz. 1)

Cechą charakterystyczną równoważnego systemu czasu pracy jest dopuszczalność przedłużenia w niektórych dniach czasu pracy przy zachowaniu przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy - 40 godzin.

Ruchomy czas pracy

Czy pracodawca może zastosować tzw. ruchomy czas pracy i zapisać w regulaminie pracy, że pracownicy zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy mogą rozpoczynać pracę w godzinach 7.00-10.00 i pracować przez kolejne 8 godzin? Czy takie działanie nie spowoduje przekroczenia doby pracowniczej i w konsekwencji pracy w godzinach nadliczbowych?

System równoważnego czasu pracy (cz. 2)

Pracodawcę zatrudniającego pracowników w równoważnym systemie czasu pracy obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy.

Porządek w dokumentach

Biuro w stertach papieru to nierzadki widok. Ważne dokumenty mieszają się z mało istotnymi. Jak sobie radzić, aby nie utonąć w tej papierkowej powodzi?

Rekompensata pracy w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana albo czasem wolnym, albo stosownym dodatkiem. Wybór określonej metody zależy od pracodawcy.

Skanowanie linii papilarnych

Czy firma ma prawo za pomocą specjalnego urządzenia skanować linie papilarne wszystkich zatrudnionych w celu rejestracji godzin ich przyjścia i wyjścia z zakładu?

Dodatek nocny dla niepełnoetatowca

Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej dla pracownika niepełnoetatowego jest uzależniona od wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym miesiącu, ustalonego dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Dodatek nocny dla niepełnoetatowca

Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej dla pracownika niepełnoetatowego jest uzależniona od wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym miesiącu, ustalonego dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Choroba pracownika a godziny nadliczbowe

U pracownika, który świadczy pracę tylko przez część miesiąca z powodu choroby, mogą powstać godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej.

Ochrona danych osobowych pracowników

Wszystkie osoby pracujące z danymi osobowymi pracowników, w tym także pracownicy działu kadr, muszą mieć upoważnienie do ich przetwarzania.

Treść regulaminu pracy

Obowiązek utworzenia regulaminu pracy ciąży na pracodawcy zatrudniającym co najmniej 20 pracowników. Celem regulaminu pracy jest ustalenie organizacji i porządku w procesie pracy, a także związanych z tym praw i obowiązków zarówno pracodawcy, jak i pracowników. Pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników nie będzie miał jednak obowiązku tworzenia regulaminu pracy, jeżeli wyżej wskazane kwestie uregulowane zostały w układzie zbiorowym pracy (art. 104 k.p.).

Naruszenie obowiązku ochrony danych osobowych

Każdy pracodawca ma obowiązek chronić dane osobowe swoich pracowników w sposób zapewniający dostęp do tych danych wyłącznie uprawnionym podmiotom. Jego naruszenie może wiązać się z odpowiedzialnością, np. cywilną i karną.

Karta ewidencji czasu pracy

Karta ewidencji jest podstawową formą ewidencjonowania czasu pracy pracowników. Należy ją jednak odróżnić od potwierdzania obecności pracownika w pracy.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Jeden z naszych pracowników zwrócił się do nas o wypłatę wynagrodzenia z tytułu pracy w nadgodzinach, przedstawiając nam wykaz tych nadgodzin i uzasadniając to faktem, że jego bezpośredni przełożony wiedział, że pracuje on w godzinach nadliczbowych. Przełożony pracownika twierdzi, że wiedział o fakcie pracy po godzinach, ale pracy tej nie zlecał pracownikowi. Czy w tej sytuacji powinniśmy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za nadgodziny?

Świadczenie urlopowe wypłacone na zfśs na pracownika niepełnosprawnego

Od stycznia br. zatrudniam na 1/2 etatu pracownika, który ma umiarkowany stopień niepełnosprawności. We wrześniu br. pracownik będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Wypłacam swoim pracownikom świadczenia urlopowe. W jakiej wysokości powinienem wypłacić to świadczenie pracownikowi niepełnosprawnemu, aby było zwolnione ze składek? Czy powinna to być kwota odpowiadająca wysokości podstawowego odpisu na zfśs (37,5% przeciętnego wynagrodzenia), czy odpisu zwiększonego z tytułu niepełnosprawności (43,75% przeciętnego wynagrodzenia)?

Czy dozorca w szkole podlega przepisom dotyczącym pracowników ochrony

Jestem zatrudniony na stanowisku dozorcy w szkole. Pracuję na ogół 5 dni w tygodniu po 8 godzin. Mam wątpliwości co do mojego czasu pracy, jak również wielu uprawnień. Czy mają do mnie zastosowanie przepisy dotyczące pracowników ochrony? - pyta Czytelnik z Olkusza.

Nadgodziny zarządzających

Praca na stanowisku kierowniczym wiąże się z dużym prestiżem i wieloma przywilejami. Ceną, którą trzeba za to zapłacić, jest konieczność częstego przebywania w pracy dłużej niż przewidują to ustawowe normy.

Powierzenie przetwarzania danych

Czy podmiot, któremu na podstawie art. 31 ustawy powierzono przetwarzanie danych, staje się ich administratorem?

Zmiana etatu nauczyciela

Jestem prezesem związku zawodowego w liceum. W naszej szkole języka niemieckiego nauczają dwie nauczycielki, w tym jedna z długoletnim stażem i doświadczeniem. Obecnie obie są zatrudnione na podstawie mianowania. Od nowego roku dyrektor podzielił godziny języka niemieckiego tak, że jedna z nauczycielek nie będzie miała pełnego etatu? Czy mógł podjąć takie działania? - pyta Czytelnik Bytomia.

Czas pracy pracowników młodocianych

Ponieważ pracownik młodociany ma obowiązek dokształcać się do ukończenia 18 lat, do jego czasu pracy wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych.

Czas pracy pracowników młodocianych

Młodociani stanowią grupę pracowników podlegających szczególnej ochronie. W rozumieniu Kodeksu pracy młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła jeszcze 18. roku życia.

Czas pracy wyznaczony zadaniami

Zadaniowy czas pracy jest szczególnym systemem czasu pracy. Nie obowiązuje w nim ani rozkład, ani ewidencja czasu pracy. Miernikiem wykonywanej pracy nie jest czas, ale faktycznie wykonane zadanie.

Telefoniczne potwierdzanie u pracodawców prawdziwości danych osobowych

 Czy zgodna z przepisami o ochronie danych osobowych jest stosowana przez banki praktyka polegająca na telefonicznym potwierdzaniu u pracodawców prawdziwości danych osobowych, umieszczanych przez pracowników we wnioskach kredytowych czy też zawartych w załącznikach do tych wniosków?

Ochrona pracy młodych

Dbanie o dobro pracowników młodocianych odbywa się nie tylko na gruncie prawa krajowego, ale także europejskiego.

Uprawnienia nauczyciela

W roku szkolnym 2007/2008 zostałem zobowiązany przez organ prowadzący szkołę do uzupełniania etatu w innej placówce. Jaki jest mój status i czy zachowuję wszystkie uprawnienia? Czy mogę mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe? - pyta Czytelnik z Krakowa.

REKLAMA