| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zmiana etatu nauczyciela

Zmiana etatu nauczyciela

Jestem prezesem związku zawodowego w liceum. W naszej szkole języka niemieckiego nauczają dwie nauczycielki, w tym jedna z długoletnim stażem i doświadczeniem. Obecnie obie są zatrudnione na podstawie mianowania. Od nowego roku dyrektor podzielił godziny języka niemieckiego tak, że jedna z nauczycielek nie będzie miała pełnego etatu? Czy mógł podjąć takie działania? - pyta Czytelnik Bytomia.


 Tak, jeżeli zaistniały przesłanki określone w art. 20 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela.

W myśl przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) zmiany w stosunku pracy nauczyciela mianowanego mogą nastąpić wyłącznie w trybie art. 18, 19 i 20 tej ustawy. Zmniejszenie wymiaru zajęć jest możliwe tylko w razie spełnienia przesłanek wymienionych w art. 22 Karty, a mianowicie w przypadku gdy nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole.

Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 11 września 1996 r., I PZP 22/96, w myśl której:

„1. Ograniczenie pełnego wymiaru zajęć nauczyciela mianowanego, poza sytuacjami określonymi w art. 22 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (DzU nr 3, poz. 19 ze zm.), jest niedopuszczalne.

2. Zgoda nauczyciela mianowanego na zatrudnienie w niepełnym wymiarze zajęć ma jedynie znaczenie dla oceny jego gotowości do pracy”.

W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia stosuje się przepisy art. 20.

Wybór nauczyciela, któremu dokonano zmniejszenia wymiaru (w razie spełnienia przesłanek z art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela), może być zakwestionowany przez sąd pracy w przypadku, jeśli okazałoby się, że był on dowolny lub dyskryminujący.

Uprawnienie dyrektora w tym zakresie może być zweryfikowane jedynie w przypadku, gdyby okazało się, że wybór ten był rażąco dowolny lub dyskryminował nauczyciela.

Odpowiedziała Ewa Preis

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »