Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe
REKLAMA
Zasadniczo praca w godzinach nadliczbowych jest wykonywana na wyraźne zlecenie pracodawcy. Zlecenie to przyjmuje postać ustnego polecenia. Poza tym dla celów dowodowych większość pracodawców wydaje pracownikowi polecenie pracy w godzinach nadliczbowych na piśmie. Czasami zdarza się, że pracodawca akceptuje - na piśmie - pracę w godzinach nadliczbowych już po fakcie wykonania pracy.
Orzecznictwo sądowe stoi na stanowisku, zgodnie z którym praca w godzinach nadliczbowych może być świadczona bez wyraźnego polecenia pracodawcy (bądź przełożonego pracownika). W wyroku z 14 maja 1998 r. (I PKN 122/98, OSNP 1999/10/343) Sąd Najwyższy stwierdził, że polecenie pracy w godzinach nadliczbowych nie wymaga szczególnej formy. Brak sprzeciwu przełożonego na wykonywanie w jego obecności przez pracownika obowiązków może być zakwalifikowany jako polecenie świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych. Warunkiem przyjęcia dorozumianej zgody pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych jest świadomość pracodawcy, że pracownik wykonuje taką pracę (wyrok SN z 26 maja 2000 r. - I PKN 667/99, OSNP 2001/22/622).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat