Czy dozorca w szkole podlega przepisom dotyczącym pracowników ochrony
REKLAMA
Nie. Jak wynika z przepisów ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) szkoły, placówki oświatowe są najczęściej jednostkami organizacyjnymi gminy, w których obok nauczycieli zatrudnieni są pracownicy niebędący nauczycielami, w tym również pracownicy pełniący obowiązki dozorców.
REKLAMA
Status prawny tych pracowników określa ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.). Oznacza to więc, że pracownicy placówek oświatowych, będących jednocześnie jednostkami organizacyjnymi jednostek samorządu terytorialnego, są pracownikami samorządowymi podlegającymi przepisom ww. ustawy.
Zgodnie z art. 24 ust. 2 wymienionej ustawy czas pracy pracowników samorządowych nie może przekraczać 40 godzin na tydzień i 8 godzin na dobę.
Natomiast wykaz stanowisk pracowniczych, szczegółowe wymagania kwalifikacyjne pracowników zatrudnionych w jednostkach budżetowych, gospodarstwach pomocniczych jednostek budżetowych i zakładach budżetowych jednostek samorządu terytorialnego znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (DzU nr 146, poz. 1222 ze zm.).
Pracownik zatrudniony w szkole na stanowisku dozorcy (wymienionym w powyższym wykazie) nie jest pracownikiem ochrony mienia w rozumieniu przepisów.
Odpowiedziała Ewa Preis
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat