Zatrudnienie dozorcy
REKLAMA
Tak, w takim systemie czasu pracy mogą być zatrudnieni pracownicy, którzy ze względu na rodzaj pracy nie mogą świadczyć pracy w systemie podstawowym. Oczywiście przepisy o godzinach nadliczbowych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na system czasu pracy, w którym są zatrudnieni. System zadaniowego czasu pracy zgodnie z art. 140 k.p. może być wprowadzony w sytuacjach, w których pracodawca nie sprawuje bezpośredniej kontroli i nadzoru nad świadczeniem pracy przez pracownika, tj. wtedy, gdy rodzaj pracy lub jej organizacja albo miejsce wykonywania pracy pozwalają na elastyczny, dostosowany do potrzeb i możliwości pracownika oraz pracodawcy rozkład czasu pracy. Dotyczy to rodzajów prac, przy których nie można z góry wymierzyć potrzebnego czasu dla wykonywania typowych zadań pracowniczych albo nie da się precyzyjnie określić pory doby, w której praca powinna być wykonywana. Dla wprowadzenia systemu zadaniowego czasu pracy konieczne jest określenie zadań pracownika nie doraźnie, każdego dnia pracy, lecz w akcie kreującym treść jego stosunku pracy. Oznacza to, że wymiar wyznaczonych zadań powinien być ustalony w taki sposób, aby pracownicy, którzy należycie wypełniają swoje obowiązki, obiektywnie mogli je wykonać w ramach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p., czyli 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w ramach przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownicy powinni mieć też zapewniony niezbędny nieprzerwany odpoczynek gwarantowany przepisami art. 132 i 133 k.p., a także o pracy w niedziele i święta (art. 1519 -15112 k.p.). Naruszeniem więc przepisów o systemie zadaniowego czasu pracy byłoby zastosowanie takiego systemu prac wymagających stałego wykonywania czynności przez 6 lub 7 dni w tygodniu, aczkolwiek w sumie w wymiarze nieprzekraczającym przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Pracodawca nie może wyznaczyć pracy ponad ustawowy wymiar, nawet po porozumieniu z pracownikiem. Czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań ustala pracodawca, organizację zaś czasu pracy określa się wymiarem przydzielonych pracownikowi zadań. W systemie tym nie sporządza się z wyprzedzeniem rozkładu czasu pracy, o którym w ciągu dnia i tygodnia decyduje bezpośrednio sam pracownik. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy nie prowadzi się indywidualnej karty ewidencjonującej czasu pracy. Elementem kontroli pracy jest tylko sprawdzenie czy wyznaczone zadania zostały wykonane w ustalonym terminie.
REKLAMA
Do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy mają zastosowanie ogólne przepisy o pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty z tego tytułu. Jeżeli z przyczyn określonych w 151 § 1 k.p. wystąpi konieczność dodatkowej pracy, tj. ponad dokonane ustalenia, to będzie to praca nadliczbowa.
Odpowiedziała Bernadetta Belczyk
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat