| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zatrudnienie dozorcy

Zatrudnienie dozorcy

Zamierzam podjąć pracę jako dozorca domowy i równocześnie osoba odpowiedzialna za czystość i porządek na posesji. Na rozmowie wstępnej dowiedziałem się, że pracodawca zamierza zawrzeć ze mną umowę o pracę, w której zostanie określone, że moja praca wykonywana będzie w ramach zadaniowego systemu czasu pracy. Czy możliwe jest zatrudnienie dozorcy w tym systemie czasu pracy i na czym ten system polega? Czy będą mnie obowiązywały przepisy o pracy w godzinach nadliczbowych? - pyta Czytelnik z Warszawy.


Tak, w takim systemie czasu pracy mogą być zatrudnieni pracownicy, którzy ze względu na rodzaj pracy nie mogą świadczyć pracy w systemie podstawowym. Oczywiście przepisy o godzinach nadliczbowych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na system czasu pracy, w którym są zatrudnieni. System zadaniowego czasu pracy zgodnie z art. 140 k.p. może być wprowadzony w sytuacjach, w których pracodawca nie sprawuje bezpośredniej kontroli i nadzoru nad świadczeniem pracy przez pracownika, tj. wtedy, gdy rodzaj pracy lub jej organizacja albo miejsce wykonywania pracy pozwalają na elastyczny, dostosowany do potrzeb i możliwości pracownika oraz pracodawcy rozkład czasu pracy. Dotyczy to rodzajów prac, przy których nie można z góry wymierzyć potrzebnego czasu dla wykonywania typowych zadań pracowniczych albo nie da się precyzyjnie określić pory doby, w której praca powinna być wykonywana. Dla wprowadzenia systemu zadaniowego czasu pracy konieczne jest określenie zadań pracownika nie doraźnie, każdego dnia pracy, lecz w akcie kreującym treść jego stosunku pracy. Oznacza to, że wymiar wyznaczonych zadań powinien być ustalony w taki sposób, aby pracownicy, którzy należycie wypełniają swoje obowiązki, obiektywnie mogli je wykonać w ramach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p., czyli 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w ramach przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownicy powinni mieć też zapewniony niezbędny nieprzerwany odpoczynek gwarantowany przepisami art. 132 i 133 k.p., a także o pracy w niedziele i święta (art. 1519 -15112 k.p.). Naruszeniem więc przepisów o systemie zadaniowego czasu pracy byłoby zastosowanie takiego systemu prac wymagających stałego wykonywania czynności przez 6 lub 7 dni w tygodniu, aczkolwiek w sumie w wymiarze nieprzekraczającym przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Pracodawca nie może wyznaczyć pracy ponad ustawowy wymiar, nawet po porozumieniu z pracownikiem. Czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań ustala pracodawca, organizację zaś czasu pracy określa się wymiarem przydzielonych pracownikowi zadań. W systemie tym nie sporządza się z wyprzedzeniem rozkładu czasu pracy, o którym w ciągu dnia i tygodnia decyduje bezpośrednio sam pracownik. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy nie prowadzi się indywidualnej karty ewidencjonującej czasu pracy. Elementem kontroli pracy jest tylko sprawdzenie czy wyznaczone zadania zostały wykonane w ustalonym terminie.

Do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy mają zastosowanie ogólne przepisy o pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty z tego tytułu. Jeżeli z przyczyn określonych w 151 § 1 k.p. wystąpi konieczność dodatkowej pracy, tj. ponad dokonane ustalenia, to będzie to praca nadliczbowa.

Odpowiedziała Bernadetta Belczyk

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »