REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zatrudnienie dozorcy

Bernadetta Belczyk

REKLAMA

Zamierzam podjąć pracę jako dozorca domowy i równocześnie osoba odpowiedzialna za czystość i porządek na posesji. Na rozmowie wstępnej dowiedziałem się, że pracodawca zamierza zawrzeć ze mną umowę o pracę, w której zostanie określone, że moja praca wykonywana będzie w ramach zadaniowego systemu czasu pracy. Czy możliwe jest zatrudnienie dozorcy w tym systemie czasu pracy i na czym ten system polega? Czy będą mnie obowiązywały przepisy o pracy w godzinach nadliczbowych? - pyta Czytelnik z Warszawy.

Tak, w takim systemie czasu pracy mogą być zatrudnieni pracownicy, którzy ze względu na rodzaj pracy nie mogą świadczyć pracy w systemie podstawowym. Oczywiście przepisy o godzinach nadliczbowych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na system czasu pracy, w którym są zatrudnieni. System zadaniowego czasu pracy zgodnie z art. 140 k.p. może być wprowadzony w sytuacjach, w których pracodawca nie sprawuje bezpośredniej kontroli i nadzoru nad świadczeniem pracy przez pracownika, tj. wtedy, gdy rodzaj pracy lub jej organizacja albo miejsce wykonywania pracy pozwalają na elastyczny, dostosowany do potrzeb i możliwości pracownika oraz pracodawcy rozkład czasu pracy. Dotyczy to rodzajów prac, przy których nie można z góry wymierzyć potrzebnego czasu dla wykonywania typowych zadań pracowniczych albo nie da się precyzyjnie określić pory doby, w której praca powinna być wykonywana. Dla wprowadzenia systemu zadaniowego czasu pracy konieczne jest określenie zadań pracownika nie doraźnie, każdego dnia pracy, lecz w akcie kreującym treść jego stosunku pracy. Oznacza to, że wymiar wyznaczonych zadań powinien być ustalony w taki sposób, aby pracownicy, którzy należycie wypełniają swoje obowiązki, obiektywnie mogli je wykonać w ramach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p., czyli 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w ramach przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownicy powinni mieć też zapewniony niezbędny nieprzerwany odpoczynek gwarantowany przepisami art. 132 i 133 k.p., a także o pracy w niedziele i święta (art. 1519 -15112 k.p.). Naruszeniem więc przepisów o systemie zadaniowego czasu pracy byłoby zastosowanie takiego systemu prac wymagających stałego wykonywania czynności przez 6 lub 7 dni w tygodniu, aczkolwiek w sumie w wymiarze nieprzekraczającym przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Pracodawca nie może wyznaczyć pracy ponad ustawowy wymiar, nawet po porozumieniu z pracownikiem. Czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań ustala pracodawca, organizację zaś czasu pracy określa się wymiarem przydzielonych pracownikowi zadań. W systemie tym nie sporządza się z wyprzedzeniem rozkładu czasu pracy, o którym w ciągu dnia i tygodnia decyduje bezpośrednio sam pracownik. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy nie prowadzi się indywidualnej karty ewidencjonującej czasu pracy. Elementem kontroli pracy jest tylko sprawdzenie czy wyznaczone zadania zostały wykonane w ustalonym terminie.

Autopromocja

Do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy mają zastosowanie ogólne przepisy o pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty z tego tytułu. Jeżeli z przyczyn określonych w 151 § 1 k.p. wystąpi konieczność dodatkowej pracy, tj. ponad dokonane ustalenia, to będzie to praca nadliczbowa.

Odpowiedziała Bernadetta Belczyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA