| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Świadczenie urlopowe wypłacone na zfśs na pracownika niepełnosprawnego

Świadczenie urlopowe wypłacone na zfśs na pracownika niepełnosprawnego

Od stycznia br. zatrudniam na 1/2 etatu pracownika, który ma umiarkowany stopień niepełnosprawności. We wrześniu br. pracownik będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Wypłacam swoim pracownikom świadczenia urlopowe. W jakiej wysokości powinienem wypłacić to świadczenie pracownikowi niepełnosprawnemu, aby było zwolnione ze składek? Czy powinna to być kwota odpowiadająca wysokości podstawowego odpisu na zfśs (37,5% przeciętnego wynagrodzenia), czy odpisu zwiększonego z tytułu niepełnosprawności (43,75% przeciętnego wynagrodzenia)?

RADA

Pracownik ma prawo do świadczenia urlopowego w wysokości 453,31 zł. Jest to połowa odpisu podstawowego na pracownika, bez uwzględniania zwiększenia odpisu z tytułu niepełnosprawności. Jeśli wypłaci Pan pracownikowi wyższe świadczenie urlopowe, nadwyżka będzie podlegała składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

UZASADNIENIE

Świadczenie urlopowe nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika:

• na pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach - 37,5% przeciętnego wynagrodzenia,

• na młodocianego - 5%, 6% i 7% przeciętnego wynagrodzenia odpowiednio w pierwszym, drugim i trzecim roku nauki,

• na pracownika zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach - 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Odpis podstawowy na pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym może być zwiększony o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że odpis podstawowy na pracownika niepełnosprawnego wynosi 43,75% przeciętnego wynagrodzenia (lub 56,25% w przypadku zatrudnienia w szczególnie uciążliwych warunkach). Odpisem podstawowym jest odpowiednio 37,5% lub 50% przeciętnego wynagrodzenia (bez uwzględniania zwiększenia odpisu) i wysokość świadczenia urlopowego nie może przekraczać tej kwoty.

WAŻNE!

Świadczenie urlopowe przysługuje w wysokości zmniejszonej proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy - z wyłączeniem pracowników młodocianych (art. 3 ust. 4 ustawy o zfśs).

Pana pracownik niepełnosprawny, który pracuje na pół etatu, ma prawo do świadczenia urlopowego w wysokości połowy odpisu podstawowego (1/2 z 37,5% przeciętnego wynagrodzenia). Jeśli wypłaci mu Pan wyższą kwotę świadczenia urlopowego, to nadwyżka nie będzie zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne ani na ubezpieczenie zdrowotne.

Odpis podstawowy na zfśs jest obliczany procentowo w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku lub w drugim półroczu poprzedniego roku - jeżeli stanowiło kwotę wyższą. W 2008 r. odpis (i równocześnie maksymalna kwota świadczenia urlopowego) jest liczony od przeciętnego wynagrodzenia w II półroczu 2007 r., które wyniosło 2417,63 zł.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 Podstawa prawna:

• art. 3 ust. 3, ust. 4 i ust. 6, art. 5 ust. 2, ust. 2a i ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

• § 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• obwieszczenie Prezesa GUS z 19 lutego 2008 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2007 r. i w drugim półroczu 2007 r. (MP nr 16, poz. 181).

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK