reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czas pracy pracowników młodocianych

Czas pracy pracowników młodocianych

Młodociani stanowią grupę pracowników podlegających szczególnej ochronie. W rozumieniu Kodeksu pracy młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła jeszcze 18. roku życia.

Pracodawca może zatrudnić tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum oraz którzy przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu (art. 191 § 1 k.p.).

Zgodnie z postanowieniem art. 202 k.p. czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę. Natomiast czas pracy młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę.

Ponadto, ponieważ pracownik młodociany ma obowiązek dokształcać się do ukończenia 18 lat, do jego czasu pracy wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy. Do czasu pracy wliczana jest także 30-minutowa przerwa w pracy, którą pracodawca jest zobowiązany wprowadzić, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny.

Pracodawca, ustalając wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego, zatrudnionego przy lekkiej pracy, ma obowiązek uwzględnić tygodniową liczbę godzin nauki wynikającą z programu nauczania oraz z rozkładu zajęć szkolnych młodocianego. Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekroczyć 12 godzin. W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych młodociany nie może pracować dłużej niż przez 2 godziny.

Inaczej kształtuje się wymiar czasu pracy w okresie odbywania ferii szkolnych przez młodocianego. Nie może on przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Jednak dobowy wymiar czasu pracy osoby w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin (art. 2002 § 3 k.p.).

Przed nawiązaniem stosunku pracy z młodocianym pracodawca ma obowiązek uzyskać od niego oświadczenie o zatrudnieniu u innego pracodawcy. Wskazany wyżej wymiar czasu pracy obowiązuje także w przypadku, gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż u jednego pracodawcy.

Młodocianych nie można też zatrudniać w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej (art. 203 § 1 k.p.). Pora nocna dla młodocianego przypada między godzinami 22.00 a 6.00.

Jednak w przypadku:

• zatrudniania młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum,

• zatrudniania osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum,

• zatrudniania osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum,

pora nocna rozpoczyna się już o godzinie 20.00.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)648.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama