| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dyżur medyczny

Dyżur medyczny

Stanowisko Departamentu Prawnego w sprawie charakteru prawnego dyżuru medycznego po 1 stycznia 2008 r.

 


W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi związanymi z długością czasu dyżuru medycznego z ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.), Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia uprzejmie informuje o swoim stanowisku.

Zgodnie z art. 32jb ust. 1 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.) pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Reguła ta ma charakter zasady, od której ustawodawca przewidział jeden wyjątek. Zgodnie bowiem z art. 32jb ust. 2 ustawy pracownikowi pełniącemu dyżur medyczny okres odpoczynku powinien być udzielony bezpośrednio po zakończeniu pełnienia dyżuru medycznego. Szczególne przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej nie przenoszą przy tym zasady wynikającej z art. 1515 § 2 k.p., zgodnie z którą czas dyżuru nie może naruszać prawa do takiego odpoczynku. Odpoczynek dobowy co do zasady przysługujący pracownikowi medycznemu w dobie pracowniczej może być zatem udzielony dopiero po jej upływie, w sytuacji gdy pełni on dyżur medyczny. Nie ma zatem przeszkód prawnych, aby pracownik medyczny pełnił dyżur w wymiarze 16 godzin i 25 minut po 7 godzinach i 35 minutach swojej pracy lub 24 godziny w dniu wolnym od pracy.

Jednocześnie Departament informuje, że w stanowisku Ministerstwa Zdrowia podkreśla się, że ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz ustawy prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 176, poz. 1240) wprowadza do ustawy o zakładach opieki zdrowotnej przepisy przyznające pracownikom prawo do nieprzerwanego dobowego oraz tygodniowego odpoczynku. Dotychczas ww. uprawnienia pracownicze uregulowane były jedynie w przepisach Kodeksu pracy.

Ze względu na fakt, że ustawa o zakładach opieki zdrowotnej będąca ustawą szczególną względem Kodeksu pracy nie zawierała przedmiotowych regulacji, wyżej wskazane przepisy gwarantowały odpowiednie okresy odpoczynku także pracownikom zakładów opieki zdrowotnej. W celu stworzenia podstaw prawnych dla umożliwienia jak najszerszego uelastyczniania organizacji pracy w zakładzie opieki zdrowotnej, przy jednoczesnym uwzględnieniu wymogów prawa wspólnotowego wprowadzono do ustawy o zakładach opieki zdrowotnej przepis szczególny w zakresie okresów odpoczynku dobowego przysługujących pracownikom pełniącym dyżury medyczne. W odniesieniu do tych pracowników zastosowanie będzie miał przepis art. 32jb ust. 2 ww. ustawy, zgodnie z którym pracownikowi pełniącemu dyżury medyczne naruszony okres odpoczynku dobowego powinien być udzielony bezpośrednio po zakończeniu pełnienia dyżuru medycznego.

Źródło www.pip.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »