| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Święto przypadające w niedzielę

Święto przypadające w niedzielę

Czy w związku z tym, że w 2007 r. 11 listopada przypadał w niedzielę pracownikowi należał się za to dodatkowy dzień wolny? - pyta Czytelnik z Opoczna.


Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 k.p.). Regulacja ta oznacza, że gdy w danym okresie rozliczeniowym przypada święto w inny dzień niż niedziela, pracownik ma przepracować nie tylko mniej godzin, ale również odpowiednio mniej dni, tak aby zachować zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Jeśli święto państwowe przypada w dzień ustalony w danym zakładzie jako normalny dzień roboczy, wówczas pracownicy mają w tym dniu wolne. Jeżeli natomiast święto przypada w dniu określonym jako wolny z racji 5-dniowego tygodnia pracy, należy wyznaczyć pracownikom inny dzień wolny w zamian, gdyż dzień świąteczny nie może być równocześnie dniem wolnym wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy. Nieudzielenie dnia wolnego oznaczałoby naruszenie zasady 5-dniowego tygodnia pracy i prowadziło do pracy w godzinach nadliczbowych.

Przykładowo, jeśli w zakładzie pracy dniem wolnym od pracy w ramach 5-dniowego tygodnia pracy jest sobota, to w przypadku, gdy w danym roku któreś ze świąt przypada w sobotę, pracodawca powinien udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego innego dnia wolnego od pracy. Taka sytuacja miała miejsce w 2006 r., gdy Święto Niepodległości przypadało w sobotę.

W 2007 r. Święto Niepodległości wypadało w niedzielę. W związku z tym pracownikom nie przysługiwał z tego tytułu żaden dodatkowy dzień wolny, gdyż z art. 130 § 2 k.p. wyraźnie wynika, że święto przypadające w niedzielę nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników.

Odpowiedziała Joanna Drawnel

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK