reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Święto przypadające w niedzielę

Święto przypadające w niedzielę

Czy w związku z tym, że w 2007 r. 11 listopada przypadał w niedzielę pracownikowi należał się za to dodatkowy dzień wolny? - pyta Czytelnik z Opoczna.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 k.p.). Regulacja ta oznacza, że gdy w danym okresie rozliczeniowym przypada święto w inny dzień niż niedziela, pracownik ma przepracować nie tylko mniej godzin, ale również odpowiednio mniej dni, tak aby zachować zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Jeśli święto państwowe przypada w dzień ustalony w danym zakładzie jako normalny dzień roboczy, wówczas pracownicy mają w tym dniu wolne. Jeżeli natomiast święto przypada w dniu określonym jako wolny z racji 5-dniowego tygodnia pracy, należy wyznaczyć pracownikom inny dzień wolny w zamian, gdyż dzień świąteczny nie może być równocześnie dniem wolnym wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy. Nieudzielenie dnia wolnego oznaczałoby naruszenie zasady 5-dniowego tygodnia pracy i prowadziło do pracy w godzinach nadliczbowych.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata.

Przykładowo, jeśli w zakładzie pracy dniem wolnym od pracy w ramach 5-dniowego tygodnia pracy jest sobota, to w przypadku, gdy w danym roku któreś ze świąt przypada w sobotę, pracodawca powinien udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego innego dnia wolnego od pracy. Taka sytuacja miała miejsce w 2006 r., gdy Święto Niepodległości przypadało w sobotę.

W 2007 r. Święto Niepodległości wypadało w niedzielę. W związku z tym pracownikom nie przysługiwał z tego tytułu żaden dodatkowy dzień wolny, gdyż z art. 130 § 2 k.p. wyraźnie wynika, że święto przypadające w niedzielę nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników.

Odpowiedziała Joanna Drawnel

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Valeria Jeleńska

specjalistka z zakresu prawa korporacyjnego, prawa pracy, prawa migracyjnego (prawo polskie, rosyjskie, białoruskie)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama