| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Dostęp do akt osobowych

Dostęp do akt osobowych

W związku z wystąpieniem pewnych okoliczności powziąłem podejrzenie, że mój pracodawca zagubił część dokumentów znajdujących się w mojej teczce osobowej. Chcąc pełnego wyjaśnienia sprawy, zażądałem, aby moja teczka została mi udostępniona. Niestety pracodawca odmówił, twierdząc, że w Kodeksie pracy nie ma podstaw do wysuwania takich żądań. Czy pracodawca ma rację?


Pracodawca zobowiązany jest do prowadzenia akt osobowych pracownika oraz do ich należytego przechowywania (art. 94 ust. 9a k.p.). Kodeks pracy posługuje się pojęciem „akta osobowe” w wielu artykułach, a nawet w przepisach końcowych odsyła do aktu wykonawczego w postaci rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.).

Faktem jest, że w przepisach prawa pracy nie znajduje się żadna podstawa prawna, która wskazywałaby na prawo pracownika do wglądu do akt osobowych, co jednak nie oznacza, że Pana żądanie nie znajduje swojego umocowania w prawie.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajduje ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.), którą stosownie do treści art. 2 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy stosuje się do wszelkich kartotek, skorowidzów, ksiąg, wykazów i w innych zbiorów ewidencyjnych.

Jedną z naczelnych zasad wspomnianej ustawy jest zapewnienie osobie, której dane są przetwarzane (w tym przypadku - pracownikowi), dostępu do jej danych osobowych oraz możliwości ich poprawiania.

W związku z powyższym, jeżeli pracodawca nadal będzie uchylał się od wykonania ciążącego na nim obowiązku, może Pan zawiadomić o tym fakcie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (www.giodo.gov.pl).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »