REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Cudzoziemcy, Rekrutacja pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

4 sposoby na efektywną rekrutację

Kreatywność kojarzy się przede wszystkim z zawodami, które polegają na wytwarzaniu określonych dzieł. Jest wymagana na stanowisku copywrittera, architekta, grafika, programisty czy fotografa. A co z pracą HRowca? Czy kreatywność jest mu potrzebna?

Zmiany dla cudzoziemców w dostępie do zawodu pielęgniarki

Pielęgniarki lub położne spoza Unii Europejskiej, które chcą podjąć pracę w zawodzie w Polsce będą musiały posiadać wymagane doświadczenie oraz niezbędne dokumenty. Nowelizacja skraca z 12 do 6 miesięcy długość wymaganego dla cudzoziemców starających się o prawo wykonywania zawodu stażu adaptacyjnego.

50 najczęstszych błędów na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna decyduje o ostatecznym zatrudnieniu kandydata do pracy bądź odrzuceniu jego aplikacji. Warto się do niej przygotować i unikać niektórych zachowań. Jakie najczęstsze błędy popełniają kandydaci na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zapotrzebowanie na pracowników na Pomorzu

Na Pomorzu liczba bezrobotnych spada nieprzerwanie od lutego br. W Pomorskiem największe zapotrzebowanie jest na specjalistów z obszaru IT (programistów, testerów) i pracowników z sektora stoczniowego.

REKLAMA

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna wymaga przygotowania. Jeśli jesteś rekruterem i robisz to pierwszy raz, przeczytaj wskazówki jak najlepiej przygotować się do takiej rozmowy. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, ale z każdym kolejnym pójdzie ci coraz lepiej.

Zasady zatrudniania cudzoziemców

Cudzoziemiec zatrudniony w Polsce podlega pol­skim przepisom prawa pracy i podobnie jak polscy pracownicy ma prawo do godziwego wynagrodze­nia za wykonaną pracę. Jakie są zasady zatrudniania cudzoziemców?

Praca z polecenia - zalety

Rekrutacja z polecenia to nie tylko oszczędność czasu, ale również minimalizacja ryzyka. Rekruterzy chętnie spotykają się na rozmowach kwalifikacyjnych z osobami poleconymi przez pracowników, gdyż pracodawca może dowiedzieć się o kandydacie z polecenia nieco więcej niż z CV.

Rekrutacja specjalistów z branży IT

Obecnie rekruterzy mają problem z zatrudnieniem specjalistów z branży IT. Najtrudniej jest znaleźć pracowników, którzy nie szukają w danym momencie pracy. Tradycyjne narzędzie rekrutacyjne takie jak oferty publikowane na portalach rekrutacyjnych, w prasie czy mediach społecznościowych w przypadku tego sektora są często niewystarczające.

REKLAMA

Zatrudnianie obcokrajowców wynikiem emigracji Polaków

Rosnąca emigracja Polaków, w szczególności ludzi młodych, sprawia, że ratunkiem dla polskiego rynku pracy staje się zatrudnianie obcokrajowców. Postępujące starzenie się polskiego społeczeństwa wskazuje na zapotrzebowanie na pracowników w sektorze usług opiekuńczych nad osobami starszymi. Obecnie w placówkach świadczących opiekę zatrudnionych jest tylko 4% obcokrajowców.

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce - niezbędne informacje

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce odbywa się na ściśle określonych zasadach. Kiedy w celu podjęcia pracy wymaga się zezwolenia na pracę cudzoziemca? Jak legalnie go zatrudnić? W jakich przypadkach unieważnia się zezwolenie na pracę? Którzy cudzoziemcy nie muszą posiadać zezwolenia na pracę? Jakie kary mogą zostać nałożone na pracodawcę za nielegalne zatrudnienie?

Jak zatrudniać cudzoziemców do prac sezonowych

Do prac sezonowych najłatwiej zatrudniać cudzoziemców, którzy nie muszą uzyskiwać pozwolenia na pracę w Polsce. Dotyczy to m.in. osób z krajów Unii Europejskiej oraz z krajów Europy Wschodniej sąsiadujących z Polską, np. Rosji, Białorusi czy Ukrainy. Najkorzystniejszą formą zatrudnienia do takich prac będzie dla polskiego przedsiębiorcy umowa cywilnoprawna.

Zatrudnianie pracowników ze Wschodu w okresie wakacyjnym

Zatrudnianie pracowników ze Wschodu w okresie wakacyjnym jest coraz częściej praktykowane przez polskich pracodawców. Ukraińcy, Gruzini, Mołdawianie czy Wietnamczycy są skłonni wykonywać pracę za znacznie niższe wynagrodzenie niż Polacy.

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach od 1 maja 2015 r.

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach, które weszły w życie z dniem 1 maja 2015 r., odbywa się na nowych zasadach dotyczących powierzania pracy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Kto oprócz studentów i doktorantów posiadających zezwolenie na pobyt czasowy w związku z nauką może wykonywać pracę w Polsce bez zezwolenia?

Studia zaoczne w oczach pracodawców

Studia zaoczne są coraz pozytywniej oceniane przez pracodawców. Studenci zaoczni mogą więcej czasu poświęcić na zdobywanie doświadczenia zawodowego, które po zakończeniu studiów ma wielką wartość.

Jakich pracowników warto zatrudniać?

Każdy pracodawca chciałby stworzyć zgrany i zaangażowany zespół pracowników. To jednak bardzo trudne zadanie. Sprawdź, jakich pracowników warto zatrudniać z punktu widzenia efektywności pracy.

Platforma SKAi dla uczniów, uczelni, absolwentów i pracodawców

Powstała nowatorska, internetowa platforma SKAi dla uczniów, uczelni, absolwentów i pracodawców. Na stronie www.skai.edu.pl uczeń może sprawdzić, czy po danym kierunku studiów będzie mógł liczyć na ciekawą pracę. Pracodawca dzięki platformie znajdzie interesujących go pracowników.

Od 1 maja 2015 r. łatwiej o pracę zagranicznym studentom

Od 1 maja 2015 r. zagranicznym studentom jest już łatwiej o pracę w Polsce. Nie muszą posiadać zezwolenia na pracę trwającą nawet cały rok. Dotychczas zwolnienie dotyczyło tylko trzech miesięcy wakacyjnych.

Cudzoziemcy z niepełnosprawnymi dziećmi bez prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

Cudzoziemcy z niepełnosprawnymi dziećmi mającymi polskie obywatelstwo, którzy dysponują pozwoleniem na pobyt czasowy ze względu na pobyt z rodziną, nie mają prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Nowe przepisy o zezwoleniu na pracę cudzoziemca od 1 maja 2015 r.

Nowe przepisy o zezwoleniu na pracę cudzoziemca wchodzą w życie 1 maja 2015 r. Co zmienia nowelizacja rozporządzenia?

Nowe przepisy dot. zatrudniania cudzoziemców bez zezwolenia

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Studenci i doktoranci będący cudzoziemcami będą mogli wykonywać pracę bez zezwolenia nie tylko w miesiącach wakacyjnych, ale przez cały rok.

Część cudzoziemców podejmie pracę bez zezwolenia

Część cudzoziemców podejmie pracę w Polsce bez zezwolenia. dotyczy to studentów i doktorantów, którzy przebywają w kraju na podstawie wizy w celu odbycia studiów.

Zatrudnienie pracowników ze Wschodu

Zatrudnienie pracowników ze Wschodu może przynieść firmie korzyści. Jednak ma to swoje dobre i złe strony. Jak znaleźć cudzoziemców chętnych do pracy? O jakie formalności należy zadbać?

Nieprawidłowości przy zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce

Rośnie liczba cudzoziemców przybywających do Polski. Wiąże się z tym wzrost zatrudnienia przybyszów z innych państw na polskim rynku pracy. To pole do powstawania licznych nieprawidłowości przy zatrudnianiu cudzoziemców.

Praca dla Ukraińców w Polsce

Zmiany zachodzące na Ukrainie spowodują znaczny wzrost Ukraińców poszukujących pracy w Polsce. Z jakimi głównymi problemami boryka się Ukraina?

Poradniki dla cudzoziemców od 2015 r. - prawa pracownicze

W 2015 r. zostaną wydane przez PIP poradniki dla cudzoziemców na temat polskiego rynku pracy i ich praw pracowniczych. Celem planowanych działań jest zwiększenie świadomości obcokrajowców na temat ich praw.

5 najczęstszych błędów w CV

Kłamanie w dokumentach aplikacyjnych do pracy to strzał we własne kolano. To jeden z wielu błędów w trakcie tworzenia własnego unikatowego CV. Jakie są pozostałe błędy? Powiem Wam, czego unikać! Zapraszam do artykułu.

Nielegalne zatrudnienie cudzoziemców rośnie

Rośnie liczba wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy i nadanie statusu uchodźcy. Wiąże się z tym również coraz liczniejsza grupa cudzoziemców nielegalnie zatrudnianych w Polsce. Na początek pracodawcy mogą zostać obciążeni karą finansową.

Jak napisać dobre CV?

CV kandydata stanowi podstawowy dokument w poszukiwaniu pracy. Informacje zawarte w CV wpływają nie tylko na powodzenie kandydata we wstępnych etapach procesu rekrutacyjnego ale i na kształt samej rozmowy kwalifikacyjnej. Jakie informacje powinniśmy zawrzeć w swoim CV, a jakich lepiej jest unikać?

Nowe przepisy dotyczące ochrony cudzoziemców

Z dniem 30 sierpnia 2014 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ochrony cudzoziemców. Nowelizacja ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony w Polsce dostosowuje prawo polskie do norm unijnych.

Wynagrodzenie minimalne dla cudzoziemców za wysokie

Wynagrodzenie minimalne, które cudzoziemiec musi osiągnąć, aby otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie o wysokich kwalifikacjach jest za wysokie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan 5475 zł to za dużo.

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę cudzoziemca

Od 1 maja 2014 r. wykonywanie pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez cudzoziemców wymaga wydania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Dotychczas zezwolenie na pobyt czasowy i zezwolenie na pracę były wydawane oddzielnie. Na jakich zasadach wydawane jest nowe zezwolenie?

Polski rynek pracy atrakcyjny dla wyspecjalizownaych cudzoziemców

Większość zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce dotyczy robotników wykwalifikowanych i pracowników przy pracach prostych. Pracę w Polsce podejmują jednak również cudzoziemcy będący wysoko wyspecjalizowanymi ekspertami, doradcami, informatykami i nauczycielami. Ponad połowa wniosków o pozwolenie na pobyt czasowy jest uzasadniona chęcią podjęcia pracy zarobkowej.

Czas pracowników z Ukrainy

Nadszedł czas pracowników z Ukrainy. W Polsce w niektórych branżach brakuje rąk do pracy, a kryzys na Ukrainie może przyczynić się do pozyskania pracowników z tego kraju.

Wpływ komunikacji niewerbalnej na wynik rozmowy o pracę

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej dla pracodawcy ważna jest nasza komunikacja niewerbalna. Niektórzy są nawet zdania, iż komunikacja niewerbalna jest ważniejsza od tego, co mówimy.

CV i list motywacyjny - rola w procesie rekrutacji

Dokumenty aplikacyjne w postaci CV i listu motywacyjnego mogą przesądzić o przyjęciu kandydata do pracy bądź odrzuceniu jego aplikacji. Czy Polacy mają problem ze stworzeniem CV i listu motywacyjnego?

Jak napisać CV?

Wiele osób szukając pracy i wysyłając swoją aplikacje na konkretne stanowisko nie wie jak napisać CV, żeby zaciekawić pracodawcę. Poniższy artykuł wyjaśnia na co warto zwrócić szczególną uwagę tworząc swoje CV i co w nim zawrzeć, aby pracodawca zwrócił uwagę na Twoje CV.

Zarządzanie sukcesją w polskich firmach

Odejście kluczowego pracownika może mocno osłabić organizację. Poszukiwanie nowego kandydata do pracy na danym stanowisku dopiero w momencie powstania wakatu prowadzi do destabilizacji w firmie. W celu zapobieżenia wystąpieniu takiej sytuacji należy stale budować grupę potencjalnych sukcesorów.

Rozwój nowych technologii szansą na nowe stanowiska pracy, cz. 1

Nieustający rozwój nowych technologii na rynku jest szansą na nowe stanowiska pracy. Jak zapewnia dr inż. Paweł Tadejko, kierownik studiów podyplomowych na Politechnice Białostockiej, zapotrzebowanie na pracowników tej branży nie zmniejszy się.

Talenty w firmie

Wojna o Talenty to temat dyskutowany od wielu lat… i niezależnie od sytuacji rynkowej ciągle aktualny. W czasach kryzysu Talenty pomagają firmom przetrwać, w czasach dobrobytu umożliwiają ich pełny rozkwit. Dlatego w chwili obecnej, kiedy jesteśmy na pograniczu kryzysu i powrotu do okresu dobrej koniunktury, szczególnie ważne dla organizacji powinno być zrewidowanie swoich działań wobec najcenniejszych pracowników. Dlaczego?

Testy psychometryczne - rekrutacja

Rekrutacja przeprowadzana w firmach często zostaje wydłużona o kolejny etap, który stanowią testy psychometryczne. Pracodawcy chcą, jak najlepiej poznać przyszłych pracowników, stąd zwykle przedstawiają im do wypełnienia testy wielokrotnego wyboru. Co zawierają testy psychometryczne?

Jak współpracować z cudzoziemcami?

W czasach, gdy zespoły międzynarodowe są powszechnym zjawiskiem w korporacjach, obcokrajowiec zatrudniony w Polsce nikogo nie dziwi. Polsko-zagraniczny personel można spotkać też w mniejszych firmach. W jaki sposób budować współpracę z cudzoziemcami mając na uwadze różnice kulturowe?

Synergia płci

Jak dotrzeć do nieodkrytych talentów? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu dyrektorów HR. Odpowiedź jest niezwykle prosta. Trzeba się tylko rozejrzeć dookoła. To kobiety: od recepcjonistki poprzez sekretarki do kierowniczek działów finansów czy administracji.

Jak przygotować się do wideorekrutacji?

Z roku na rok ta forma wideokrekrutacji staje się coraz popularniejszym sposobem na pozyskiwanie pracowników. Wynika to z dwóch zasadniczych czynników: jest szybciej i taniej niż w przypadku standardowej rekrutacji. Czym więc różni się wideorekrutacja od tradycyjnej rozmowy o pracę?

Zatajenie ciąży podczas rekrutacji

Czy w trakcie rozmowy rekrutacyjnej kobieta starająca się o pracę może zataić przed przyszłym pracodawcą, że jest w ciąży? Jakich informacji pracodawca może wymagać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Dokumenty aplikacyjne mogą przyczynić się do sukcesu zawodowego

Dokumenty aplikacyjne mogą przyczynić się do odniesienia sukcesu zawodowego, a ponieważ nie są one dokumentami uniwersalnymi, raz stworzone powinny podlegać kolejnym modyfikacjom. Jak stworzyć CV i list motywacyjny, aby odnieść sukces nie tylko w poszukiwaniu pracy?

Od 1 maja 2014 r. zatrudnianie cudzoziemców na nowych zasadach

Dnia 1 maja 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Cudzoziemcy ubiegający się o pobyt i pracę w Polsce nie będą już musieli starać się o dwa osobne zezwolenia, a utrata pracy nie będzie oznaczała utraty zezwolenia na pobyt.

Idealna oferta pracy

Oferta pracy powinna przyciągać wzrok i docierać do grupy docelowej. Jej zadaniem jest trafienie w target. Warto więc dokładnie przemyśleć jej treść. Jak wygląda idealna oferta pracy?

CV i list motywacyjny

CV i list motywacyjny mają ogromne znaczenie w procesie rekrutacji. To pierwsze zetknięcie się pracodawcy z kandydatem do pracy. Już na wstępie mogą pomóc lub bardzo zaszkodzić. Jak prawidłowo stworzyć CV i list motywacyjny?

Mała firma: kierunek stażysta

Jak pokazują badania, aż 80% pracodawców ma problemy z zatrudnieniem pracownika odpowiadającego wymogom danego stanowiska. Problem ten w szczególności dotyczy małych i średnich firm, które zwykle prowadzą rekrutację własnymi siłami. Sposobem na znalezienie wartościowego pracownika coraz częściej jest organizowanie staży, które pozwalają wyłapać najzdolniejszych kandydatów jeszcze przed zakończeniem edukacji i przeszkolić ich do pracy na konkretnym stanowisku. A później przedłużyć współpracę, bo dobry stażysta to prawdopodobnie dobry pracownik.

O co pracodawca nie może pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej z ust pracodawcy pada wiele pytań. Nie wszystkie z nich jednak są dozwolone prawnie i nie na wszystkie z nich kandydaci muszą udzielać odpowiedzi. Jakich pytań kandydatom do pracy zadawać nie wolno?

REKLAMA