REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Synergia płci

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Alicja Moszyńska
Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

REKLAMA

Jak dotrzeć do nieodkrytych talentów? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu dyrektorów HR. Odpowiedź jest niezwykle prosta. Trzeba się tylko rozejrzeć dookoła. To kobiety: od recepcjonistki poprzez sekretarki do kierowniczek działów finansów czy administracji.

Partnerstwo w pracy? Kobiety na stanowiskach dyrektorskich? To się wielu nie mieści w głowach. A może potrzeba więcej wiedzy, co mogą kobiety dzięki innemu spojrzeniu wnieść do „męskiego świata” biznesu.

REKLAMA

Nie wiadomo, od czego zacząć: czy najpierw edukować mężczyzn, pokazując, jaką efektywność biznesową mogą osiągnąć, wprowadzając kobiety na stanowiska menedżerskie, czy same kobiety, aby poznały meandry swojej psychiki i wiedziały, jak wiele mają talentów i wreszcie w nie uwierzyły?

Czy to rozprawka o dyskryminacji kobiet, czy o odwiecznej walce płci? Otóż nie - sztuka wojny zostaje zastąpiona sztuką synergii.

REKLAMA

Czy to możliwe, aby kobiety miały tyle empatii dla mężczyzn, że zrozumieją, dlaczego są czasami ignorowane na korytarzach przez szefów i cierpią z powodu braku tolerancji i zrozumienia? Takie zachowanie to wynik nieporozumienia - mężczyźni mają taki styl.

Sama przeżyłam dylemat, kiedy szef organizacji o dużym prestiżu na cyklicznych spotkaniach zawsze witał się z równorzędnymi właścicielami firm - mężczyznami - uczestniczącymi w projekcie, mi nigdy nie podając ręki na powitanie. Minęło kilka miesięcy, zanim żartobliwie mogłam podziękować mu za to, że witając się ze mną, wreszcie zaliczył mnie do grona partnerów. Po prostu jako szefowi w branży motoryzacyjnej nie przyszło mu do głowy, że kobietom należy się równorzędne traktowanie. Właśnie wtedy, zasiadając przy wspólnym stole konferencyjnym z mężczyznami, zaczęłam rozumieć, co to znaczy partnerstwo. Dzięki obserwacji zachowania i tematów dyskusji prezesów „męskich branż” zaczęłam się przygotowywać do każdego spotkania. Niebagatelną rolę odegrały identyfikacja i wybór tematów: samochody, giełda, mecze piłki nożnej, polityka, wycieczki zagraniczne oraz efekt demonstracji stanu posiadania. Opanowywałam te tematy w cyklu cotygodniowym, aby przynajmniej w ułamku procentu być postrzeganą jako „obiekt równorzędny”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym miejscu genialne odkrycie J. Stiglitza, że z biznesem łączy się nie tylko psychologia, lecz także neurologia (m.in. różnice w budowie mózgu kobiety i mężczyzny) ma właściwą konotację.

To, jak stać się partnerem biznesowym w męskim świecie przy zachowaniu atrybutów kobiecości, jest coraz częściej zadawanym przez kobiety pytaniem.

Jakie są sekrety płci i jak je wykorzystać, aby stworzyć płaszczyznę tolerancji i zrozumienia w celu podniesienia konkurencyjności firmy na rynku? Może zorganizować szkolenia dla kadry zarządzającej obu płci, aby umiała znajdować talenty zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, tak by przyniosło to zamierzone efekty ekonomiczne.

Zawsze istnieje jednak niebezpieczeństwo, że nawet najszlachetniejsze idee zostaną zinterpretowane przyziemnie.

REKLAMA

Przypominam sobie ogłoszenie wyników konkursu dotyczącego równości płci. Byłam o krok od głośnego potępienia wypowiedzi zwycięzców i jury, ponieważ intencje pomysłodawców zostały spłycone. Najistotniejszym kryterium dobrego traktowania kobiet w miejscu pracy uznano... liczbę kobiet na urlopach macierzyńskich. Wielo- miesięczne zmagania jury i działów wspierających akcje, według mnie, poszły na marne.

Czy wizerunek polskiej kobiety biznesu będziemy ciągle mierzyć ilością urlopów macierzyńskich? Czy też ich kreatywnością, innowacyjnością i innym spojrzeniem na budowanie strategii biznesowych? Mam nadzieję, że już niedługo nie tą pierwszą miarą.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA