REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 sposoby na efektywną rekrutację

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Smart MBC
ekspert z zakresu HR
Weronika Sierant
HR Manager w firmie Smart MBC
4 sposoby na efektywną rekrutację/ fot. Fotolia
4 sposoby na efektywną rekrutację/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kreatywność kojarzy się przede wszystkim z zawodami, które polegają na wytwarzaniu określonych dzieł. Jest wymagana na stanowisku copywrittera, architekta, grafika, programisty czy fotografa. A co z pracą HRowca? Czy kreatywność jest mu potrzebna?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Kreatywność nie powinna odstępować na krok nawet rekruterów. Banalne ogłoszenia o pracę niestety nie przynoszą pożądanych efektów i nie robią wrażenia na kandydatach, zwłaszcza tych młodych. Trzeba zatem sięgać po ciekawe metody opierające się na nowoczesnych technologiach. Z jakich narzędzi mogą korzystać rekruterzy?

REKLAMA

1. Grywalizacja

Przychodzi kandydat na rozmowę i…gra! I wcale nie chodzi tutaj o udawanie kogoś, kim się nie jest, tylko o podjęcie wyzwania, jakim jest przejście dopasowanej do stanowiska pracy gry.  Popularność tej metody wzrosła wraz z pojawieniem się na rynku pracy młodych, znających nowinki technologiczne pokoleń. Szczególnie dla tej grupy kandydatów proces rekrutacji połączony z nietuzinkowymi zadaniami jest bardzo atrakcyjny i zachęcający. Grywalizację można stosować także do innych procesów przeprowadzanych w firmie. Przykładem może być system nagradzania pracowników polegający na zbieraniu punktów i rywalizacji w formie zabawy. Dzięki temu, w obu przypadkach, zarówno rekrutacji, jak pozostałych, grywalizacja będzie impulsem, który obudzi w kandydatach i pracownikach motywację i chęć osiągnięcia celu.

2. Analiza psychometryczna

Analizy psychometryczne przychodzą z pomocą wtedy, gdy rekruter chce poznać tzw. kompetencje miękkie swoich kandydatów. Jeżeli stanowisko pracy wymaga umiejętności pracy w zespole czy gotowości na ciągłe zmiany, warto sprawdzić te predyspozycje zanim podejmie się decyzję o zatrudnieniu. Analiza może być dla kandydata ciekawym doświadczeniem i stanowić jednocześnie informację zwrotną, dzięki której pozna swoje pożądane środowisko pracy. Wypełnianego testu nie można nie zdać, więc kandydaci nie muszą martwić się o jego wynik. Co ważne, profesjonalista przeprowadzający analizę z łatwością wykryje próby manipulacji i chęć wykreowania swojej osoby przez kandydata. Wykorzystaniem analizy psychometrycznej najczęściej chwalą się duże firmy o ugruntowanej pozycji, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby psychometria zagościła także w mniejszych przedsiębiorstwach, dopiero się rozwijających.

Rekomendowany produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

3. Analiza grafologiczna

Niektórzy mogliby pomyśleć, że w dobie Internetu tradycyjne pismo zejdzie na drugi plan. Jak się okazuje, możemy z niego dowiedzieć się czegoś o sobie. Charakter pisma może podpowiedzieć, jaką mamy osobowość. Grafologia znalazła swoje miejsce w branży HR i została doceniona w procesach rekrutacyjnych. Każda zapisana przez kandydata litera jest zawiera o nim jakąś informację, którą odczytują profesjonalni grafolodzy. Pracodawca przy pomocy grafologii może sprawdzić, czy cechy osobowości kandydatów są odpowiedni do zajmowania określonego stanowiska pracy. Specjaliści przyglądają się wielkościom liter, interpunkcji, przerwie pomiędzy sąsiadującymi literami. Wszystkie te zależności pomogą m.in. ocenić, czy jesteśmy ludźmi otwartymi, odważnymi, czy też nie. Grafologia rzadko kiedy stanowi jedyną formę sprawdzenia umiejętności czy dopasowania kandydata. Najczęściej jest ona pewnym dopełnieniem innych odejmowanych czynności. Dla Kandydatów udział w badaniu grafologicznym z pewnością będzie ciekawym i zapamiętanym przeżyciem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Pomysł dopasowany do firmy

REKLAMA

W 2006 roku Wrocławska Fabryka Volvo Polska podjęła decyzję o zatrudnieniu 200 nowych pracowników. Firma postanowiła sama zaprosić do rekrutacji potencjalnych pracowników i...wyruszyła w podróż specjalnie przygotowanym autobusem. Pojazd poruszał się po miastach, a konsultanci zachęcali do podróży i poznania oferty firmy. Specjaliści, którzy znajdowali się w środku autobusu udzielali pasażerom informacji na temat warunków zatrudnienia. Kreatywna akcja nosiła nazwę „Kierunek Volvo – przystanek praca”.

Przeprowadzenie efektywnego procesu rekrutacji leży po stronie rekrutera. To właśnie on będzie rozliczany z jego wyniku i przebiegu. Dlatego też, warto wspomagać się nowymi technologiami i kreatywnymi pomysłami. Im bardziej zainteresujemy rekrutacją kandydatów, tym większe prawdopodobieństwo, że ich skojarzenia związane z firmą będą pozytywne. Kreowanie swojego wizerunku jako pracodawcy, czyli employer branding jest niezwykle ważne, także na tym etapie działań podejmowanych przez firmę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA