| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach od 1 maja 2015 r.

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach od 1 maja 2015 r.

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach, które weszły w życie z dniem 1 maja 2015 r., odbywa się na nowych zasadach dotyczących powierzania pracy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Kto oprócz studentów i doktorantów posiadających zezwolenie na pobyt czasowy w związku z nauką może wykonywać pracę w Polsce bez zezwolenia?

Zatrudnianie cudzoziemców od 1 maja 2015 r.

1 maja weszły w życie przepisy dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, które reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Studenci do pracy bez zezwolenia

Dotychczas pracować bez zezwolenia przez cały rok mogli jedynie studenci i doktoranci posiadający zezwolenie na pobyt czasowy w związku z nauką. Studenci przebywający w Polsce na podstawie wiz mogli być zatrudniani tylko w okresie letnim: lipiec, sierpień, wrzesień.

Po zmianach wszystkich studentów i doktorantów, bez względu na rodzaj posiadanego dokumentu uprawniającego do przebywania w Polsce (wiza lub zezwolenie) będą obowiązywać te same przepisy – będą mogli pracować przez cały rok, bez konieczności ubiegania się o zezwolenie o pracę.

Rekomendowany produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik

Okazjonalne wystąpienia a zezwolenie

Rozporządzenie nadal zwalnia z obowiązku posiadania zezwolenia cudzoziemców, którzy przyjechali do nas w związku z wystąpieniem publicznym, a konkretnie w celu wygłoszenia wykładu, referatu czy też prezentacji o szczególnej wartości naukowej lub artystycznej pod warunkiem, że ma to charakter okazjonalny - maksymalnie do 30 dni w roku kalendarzowym. Został zniesiony jednak, obowiązujący dotychczas, warunek zachowania miejsca stałego pobytu za granicą.

Nowe przepisy o zezwoleniu na pracę cudzoziemca od 1 maja 2015 r.

Zwiększona kontrola oświadczeń

Doprecyzowanie przepisu dotyczącego rejestrowania oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi przez powiatowe urzędy pracy ma na celu zabezpieczenie praw cudzoziemców pracujących na podstawie tego dokumentu. Zmiana ma zbliżyć poziom ochrony osób pracujących na podstawie oświadczenia do tych wykonujących pracę na podstawie zezwolenia oraz ułatwić kontrolę legalności. Pracodawca rejestrujący oświadczenie musi zapewnić zatrudnienie na takich samych warunkach, które ukazał w dokumencie zarejestrowanym w urzędzie pracy. Dokument potwierdzający zatrudnienie powinien być zgodny z oświadczeniem w kwestii: nazwy zawodu, miejsca wykonywania pracy, daty rozpoczęcia i wykonywania pracy, rodzaju umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy oraz wysokości wynagrodzenia brutto.

Szczegółowe informacje na temat zatrudniania cudzoziemców znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce zatrudnienie cudzoziemców.

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »