REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak napisać CV? /Fot. Fotolia
Jak napisać CV? /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób szukając pracy i wysyłając swoją aplikacje na konkretne stanowisko nie wie jak napisać CV, żeby zaciekawić pracodawcę. Poniższy artykuł wyjaśnia na co warto zwrócić szczególną uwagę tworząc swoje CV i co w nim zawrzeć, aby pracodawca zwrócił uwagę na Twoje CV.

W dzisiejszych czasach na bardzo konkurencyjnym rynku pracy już nie wystarczy mieć po prostu dobre kwalifikacje, ale także umiejętność wyróżnienia się. Zdolność napisania dobrego CV, które zaciekawi pracodawcę stało się jednym z najważniejszych atutów przyszłego pracownika. Wykształcenie w sobie umiejętności wyeksponowania i przekazania najważniejszych informacji może być kluczowe przy poszukiwaniu wymarzonej pracy

REKLAMA

Autopromocja

Dlaczego nie warto kopiować gotowych CV?

Na co zwrócić uwagę przy pisaniu CV

Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę przy pisaniu CV jest poprawność formalna. Przede wszystkim CV powinno być przejrzyste i czytelne tzn. napisany w sposób konkretny, usystematyzowany, zwięzły i spójny /v. Ponadto ważne jest, aby zwrócić uwagę na pisownie i ewentualne błędy zarówno ortograficzne, jak i gramatyczne. CV z błędami może świadczyć o niestaranności i niedokładności potencjalnego pracownika. CV powinno być również dostosowane do wymogów firmy do której wysyłamy naszą kandydaturę. Jeżeli nie zastosujemy się do postulatu firmy, to pracodawca może uznać, że nie zapoznaliśmy się dokładnie z ofertą i nie jesteśmy zainteresowani pracą w danej firmie. Drugą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę przy pisaniu CV jest poprawność merytoryczna. CV powinno być tak skonstruowane, żeby zaciekawić przyszłego pracodawcę, dlatego też przy tworzeniu CV powinniśmy kierować się ofertą i preferencjami firmy. Profil kandydata powinien być jak najbardziej dopasowany do konkretnej oferty. Zatem po zapoznaniu się z działalnością przedsiębiorstwa i opisem stanowiska powinno zawrzeć się w CV te informacje, które  najbardziej spełniają wymogi pracodawcy. Ważne jest również, aby na pierwszym miejscu umieścić swoje doświadczenie w podobnej branży na podobnym stanowisku.

Dokumenty aplikacyjne mogą przyczynić się do sukcesu zawodowego

Co powinno zawierać CV

Poniżej przedstawiona została jedna z możliwości poprawnego wyglądu CV.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Pierwszym elementem jaki powinien pojawić się przy tworzeniu CV jest nagłówek w postaci „CURRICULUM VITAE”
  2. Drugim elementem są dane osobowe kandydata takie jak imię i nazwisko, adres, telefon, e-mail, data urodzenia po lewej stronie kartki i zdjęcie po prawej stronie.
  3. Trzecim elementem jest wykształcenie, które powinno być wpisane w odwrotnej chronologii tzn. zaczynając od ostatnio ukończonej szkoły, kończąc na pierwszej ukończonej szkole
  4. Czwartym elementem jest doświadczenie zawodowe, które obejmuje zarówno dotychczasowe prace, jak i staże i praktyki. Jeżeli doświadczenie zawodowe kandydata jest bardzo duże należy wpisać tylko te stanowiska pracy, które najbardziej odpowiadają profilowi stanowiska na które wysyłana jest aplikacja. W tym punkcie należy zacząć od daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwy firmy i opisu stanowiska, na którym pracowałeś.
  5. Piątym elementem są dodatkowe umiejętności w tym:
    • znajomość obcych języków, stopień ich zaawansowania oraz uzyskane certyfikaty (jeżeli kandydat posiada),
    • znajomość obsługi komputera i programów komputerowych,
    • prawo jazdy (jeżeli kandydat posiada)
  6. Szóstym elementem są wszelkie zainteresowania aplikującego np. taniec, rodzaj muzyki, dyscyplina sportu.
  7. Siódmym i ostatnim elementem jest klauzula o zgodzie przetwarzania danych osobowych kandydata, która jest koniecznym elementem, aby pracodawca mógł się skontaktować z osobą ubiegająca się o stanowisko w jego firmie.

Powyższe wskazówki mogą być pomocne w znalezieniu pracy.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA