Jak napisać CV?
REKLAMA
REKLAMA
W dzisiejszych czasach na bardzo konkurencyjnym rynku pracy już nie wystarczy mieć po prostu dobre kwalifikacje, ale także umiejętność wyróżnienia się. Zdolność napisania dobrego CV, które zaciekawi pracodawcę stało się jednym z najważniejszych atutów przyszłego pracownika. Wykształcenie w sobie umiejętności wyeksponowania i przekazania najważniejszych informacji może być kluczowe przy poszukiwaniu wymarzonej pracy
REKLAMA
Dlaczego nie warto kopiować gotowych CV?
Na co zwrócić uwagę przy pisaniu CV
Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę przy pisaniu CV jest poprawność formalna. Przede wszystkim CV powinno być przejrzyste i czytelne tzn. napisany w sposób konkretny, usystematyzowany, zwięzły i spójny /v. Ponadto ważne jest, aby zwrócić uwagę na pisownie i ewentualne błędy zarówno ortograficzne, jak i gramatyczne. CV z błędami może świadczyć o niestaranności i niedokładności potencjalnego pracownika. CV powinno być również dostosowane do wymogów firmy do której wysyłamy naszą kandydaturę. Jeżeli nie zastosujemy się do postulatu firmy, to pracodawca może uznać, że nie zapoznaliśmy się dokładnie z ofertą i nie jesteśmy zainteresowani pracą w danej firmie. Drugą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę przy pisaniu CV jest poprawność merytoryczna. CV powinno być tak skonstruowane, żeby zaciekawić przyszłego pracodawcę, dlatego też przy tworzeniu CV powinniśmy kierować się ofertą i preferencjami firmy. Profil kandydata powinien być jak najbardziej dopasowany do konkretnej oferty. Zatem po zapoznaniu się z działalnością przedsiębiorstwa i opisem stanowiska powinno zawrzeć się w CV te informacje, które najbardziej spełniają wymogi pracodawcy. Ważne jest również, aby na pierwszym miejscu umieścić swoje doświadczenie w podobnej branży na podobnym stanowisku.
Dokumenty aplikacyjne mogą przyczynić się do sukcesu zawodowego
Co powinno zawierać CV
Poniżej przedstawiona została jedna z możliwości poprawnego wyglądu CV.
- Pierwszym elementem jaki powinien pojawić się przy tworzeniu CV jest nagłówek w postaci „CURRICULUM VITAE”
- Drugim elementem są dane osobowe kandydata takie jak imię i nazwisko, adres, telefon, e-mail, data urodzenia po lewej stronie kartki i zdjęcie po prawej stronie.
- Trzecim elementem jest wykształcenie, które powinno być wpisane w odwrotnej chronologii tzn. zaczynając od ostatnio ukończonej szkoły, kończąc na pierwszej ukończonej szkole
- Czwartym elementem jest doświadczenie zawodowe, które obejmuje zarówno dotychczasowe prace, jak i staże i praktyki. Jeżeli doświadczenie zawodowe kandydata jest bardzo duże należy wpisać tylko te stanowiska pracy, które najbardziej odpowiadają profilowi stanowiska na które wysyłana jest aplikacja. W tym punkcie należy zacząć od daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwy firmy i opisu stanowiska, na którym pracowałeś.
- Piątym elementem są dodatkowe umiejętności w tym:
- znajomość obcych języków, stopień ich zaawansowania oraz uzyskane certyfikaty (jeżeli kandydat posiada),
- znajomość obsługi komputera i programów komputerowych,
- prawo jazdy (jeżeli kandydat posiada)
- Szóstym elementem są wszelkie zainteresowania aplikującego np. taniec, rodzaj muzyki, dyscyplina sportu.
- Siódmym i ostatnim elementem jest klauzula o zgodzie przetwarzania danych osobowych kandydata, która jest koniecznym elementem, aby pracodawca mógł się skontaktować z osobą ubiegająca się o stanowisko w jego firmie.
Powyższe wskazówki mogą być pomocne w znalezieniu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat