REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zatrudniać cudzoziemców do prac sezonowych

Jak zatrudniać cudzoziemców do prac sezonowych. / Fot. Fotolia
Jak zatrudniać cudzoziemców do prac sezonowych. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do prac sezonowych najłatwiej zatrudniać cudzoziemców, którzy nie muszą uzyskiwać pozwolenia na pracę w Polsce. Dotyczy to m.in. osób z krajów Unii Europejskiej oraz z krajów Europy Wschodniej sąsiadujących z Polską, np. Rosji, Białorusi czy Ukrainy. Najkorzystniejszą formą zatrudnienia do takich prac będzie dla polskiego przedsiębiorcy umowa cywilnoprawna.

Planując zatrudnienie cudzoziemca, polski pracodawca przede wszystkim musi ustalić, czy w celu zatrudnienia cudzoziemca określonej narodowości i w odniesieniu do danego rodzaju pracy konieczne jest uzyskanie zezwolenia na pracę.

REKLAMA

Autopromocja

Zatrudnianie pracowników z UE

Pracodawcy muszą pamiętać, że zatrudnianie pracowników z krajów:

  • Unii Europejskiej,
  • Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA, tj. Islandii, Norwegii, Liechtensteinu),
  • Konfederacji Szwajcarskiej,

odbywa się na takich samych zasadach jak zatrudnianie polskich obywateli. Zatrudnienie osób z któregokolwiek z tych krajów nie wymaga więc ubiegania się o pozwolenie na pracę w Polsce. Dotyczy to zarówno „regularnego” zatrudnienia, jak i pracy sezonowej.

Polecany produkt: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Jeżeli pracownik sezonowy, którego chciałby zatrudnić polski pracodawca, nie jest obywatelem żadnego z ww. krajów, wówczas polski pracodawca powinien przeanalizować, czy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Polska zawarła z krajem obywatelstwa cudzoziemca dwustronną umowę międzynarodową dopuszczającą określone grupy zawodowe cudzoziemców na polski rynek bez ograniczeń (praktyczne znaczenie takich umów jest niewielkie),
  • praca, którą cudzoziemiec miałby wykonywać, znajduje się w wykazie prac zamieszczonych w rozporządzeniu w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Na podstawie ww. rozporządzenia nie muszą uzyskiwać pozwoleń na pracę w Polsce m.in. cudzoziemcy:

  • będący obywatelami Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy, wykonujący pracę przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, niezależnie od liczby podmiotów powierzających im wykonywanie pracy;
  • delegowani przez pracodawcę zagranicznego na terytorium Polski, jeżeli zachowują miejsce stałego pobytu za granicą, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym w celu:

- wykonywania prac montażowych, konserwacyjnych lub naprawy dostarczonych kompletnych technologicznie urządzeń, konstrukcji, maszyn lub innego sprzętu, jeżeli pracodawca zagraniczny jest ich producentem,

- dokonania odbioru zamówionych urządzeń, maszyn, innego sprzętu lub części, wykonanych przez przedsiębiorcę polskiego,

- przeszkolenia pracowników polskiego pracodawcy będącego odbiorcą urządzeń, konstrukcji, maszyn lub innego sprzętu, o których mowa powyżej, w zakresie jego obsługi lub użytkowania,

- montażu lub demontażu stoisk targowych, jak i opieki nad nimi, jeżeli wystawcą jest pracodawca zagraniczny, który deleguje ich w tym celu;

  • będący studentami studiów stacjonarnych/doktoranckich w Polsce;
  • będący nauczycielami języków obcych, którzy wykonują pracę w przedszkolach, szkołach, placówkach, ośrodkach, zakładach kształcenia nauczycieli lub kolegiach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, lub w Ochotniczych Hufcach Pracy.

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach od 1 maja 2015 r.

Najważniejsze w praktyce znaczenie w przypadku zatrudniania osób do prac sezonowych ma zwolnienie z obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę w Polsce przez obywateli z krajów zza wschodniej granicy, znane również powszechnie jako uproszczona procedura dostępu do polskiego rynku pracy (tzw. procedura oświadczeniowa). Uproszczona procedura dostępu do polskiego rynku pracy jest popularna w Polsce zarówno wśród pracodawców (w tym rolników), jak i cudzoziemców podejmujących pracę. Najczęściej bowiem prace sezonowe w Polsce są podejmowane przez obywateli Białorusi i Ukrainy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Kadry i Płace cały artykuł: Jak zatrudniać cudzoziemców do prac sezonowych

W artykule m.in.:

  • Procedura podjęcia pracy w Polsce przez cudzoziemca zza wschodniej granicy
  • Podjęcie pracy w Polsce przez pozostałych cudzoziemców
  • Forma zatrudnienia do pracy sezonowej
  • Umowa o pracę dla pracownika sezonowego
  • Umowy cywilnoprawne na prace sezonowe

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA