Kategorie

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

Dziadkowiec Aneta
Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej/ Fot. Fotolia
Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej/ Fot. Fotolia
Rozmowa kwalifikacyjna wymaga przygotowania. Jeśli jesteś rekruterem i robisz to pierwszy raz, przeczytaj wskazówki jak najlepiej przygotować się do takiej rozmowy. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, ale z każdym kolejnym pójdzie ci coraz lepiej.

Nie jesteś rekruterem, ale musisz wejść w rekrutacyjne buty? Nie masz pojęcia o prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych, a pierwsza właśnie przed tobą? Spokojnie, zawsze musi być ten pierwszy raz – eksperci Jobs Plus przygotowali dla ciebie garść wskazówek.

 1. Potwierdź spotkanie. Przed rozmową skontaktuj się ponownie z kandydatem, by potwierdzić termin spotkania. Upewnij się, że nie zmienił planów i że wie, jak trafić do siedziby firmy.  Krótki telefon czy e-mail z zaproszeniem zaoszczędzi twój czas, jeśli kandydat zmienił zdanie i nie pojawi się na rozmowie.
 2. Nie daj się zaskoczyć. Dobrze przygotuj się merytorycznie, czyli: dowiedz się jak najwięcej o oferowanym stanowisku, warunkach zatrudnienia. Najlepiej zastanów się, co sam chciałbyś wiedzieć, starając się o pracę. Skup się na tym, co wyróżnia firmę i jakie korzyści możesz zaproponować kandydatowi. Przygotuj się na najczęstsze pytania kandydata: o zarobki, zespół, możliwości rozwoju. – Warto pamiętać, że to, co powiemy musi być formą reklamy stanowiska. Zadaniem rekrutującego  jest zachęcić kandydata, ale jednocześnie dostarczyć rzetelnych i wyczerpujących informacji – podkreśla Aleksandra Dyka, Recruitment Specialist z agencji pracy Jobs Plus.
 3. Stwórz plan. Im lepiej będziesz przygotowany, tym lepiej pójdzie rozmowa. Dlatego odpowiednio wcześniej stwórz plan i przygotuj pytania, które chcesz zadać. Podziel rozmowę na sekcje (wstęp, rozwinięcie, zakończenie). We wstępie przedstaw kandydatowi plan rozmowy i całej rekrutacji. Dobrym pytaniem na rozgrzewkę jest poproszenie kandydata, by opowiedział kilka słów o sobie. Formułuj otwarte pytania, by mógł udzielić rozbudowanych odpowiedzi. Rozmowa powinna być jak najbardziej merytoryczna, dlatego nie zadawajmy pytań dziwnych czy podchwytliwych. Na koniec oddaj głos kandydatowi – może on ma jakieś pytania czy wątpliwości, które powinieneś rozjaśnić.
 4. Zadbaj o dobrą atmosferę. Pamiętaj o ciepłym przyjęciu kandydata. Może to wydawać się oczywiste, ale to twój gość. Zawsze zaproponuj mu coś do picia. Na początek zadaj kilka niezobowiązujących pytań, które rozluźnią napiętą atmosferę.
 5. Pilnuj czasu.   Na rozmowę koniecznie weź ze sobą zegarek i dyskretnie kontroluj czas, by spotkanie nie przedłużyło się lub nie trwało za krótko. Zarezerwuj sobie odpowiednio dużo czasu dla kandydata, wyłącz telefon, nie odbieraj maili i nie wychodź w trakcie rozmowy. Wybierz pomieszczenie ciche i ustronne, by nikt nie przeszkadzał w spotkaniu.

A po rozmowie… Koniecznie poinformuj kandydata, kiedy otrzyma informację zwrotną. Podkreśl, że odezwiesz się w każdym przypadku, również jeśli decyzja będzie odmowna.

Pamiętaj, że kluczem będzie przygotowanie i partnerskie podejście do rozmowy. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, ale z każdym kolejnym pójdzie ci coraz lepiej. Powodzenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.