REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej/ Fot. Fotolia
Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna wymaga przygotowania. Jeśli jesteś rekruterem i robisz to pierwszy raz, przeczytaj wskazówki jak najlepiej przygotować się do takiej rozmowy. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, ale z każdym kolejnym pójdzie ci coraz lepiej.

Nie jesteś rekruterem, ale musisz wejść w rekrutacyjne buty? Nie masz pojęcia o prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych, a pierwsza właśnie przed tobą? Spokojnie, zawsze musi być ten pierwszy raz – eksperci Jobs Plus przygotowali dla ciebie garść wskazówek.

REKLAMA

Autopromocja
  1. Potwierdź spotkanie. Przed rozmową skontaktuj się ponownie z kandydatem, by potwierdzić termin spotkania. Upewnij się, że nie zmienił planów i że wie, jak trafić do siedziby firmy.  Krótki telefon czy e-mail z zaproszeniem zaoszczędzi twój czas, jeśli kandydat zmienił zdanie i nie pojawi się na rozmowie.
  2. Nie daj się zaskoczyć. Dobrze przygotuj się merytorycznie, czyli: dowiedz się jak najwięcej o oferowanym stanowisku, warunkach zatrudnienia. Najlepiej zastanów się, co sam chciałbyś wiedzieć, starając się o pracę. Skup się na tym, co wyróżnia firmę i jakie korzyści możesz zaproponować kandydatowi. Przygotuj się na najczęstsze pytania kandydata: o zarobki, zespół, możliwości rozwoju. – Warto pamiętać, że to, co powiemy musi być formą reklamy stanowiska. Zadaniem rekrutującego  jest zachęcić kandydata, ale jednocześnie dostarczyć rzetelnych i wyczerpujących informacji – podkreśla Aleksandra Dyka, Recruitment Specialist z agencji pracy Jobs Plus.
  3. Stwórz plan. Im lepiej będziesz przygotowany, tym lepiej pójdzie rozmowa. Dlatego odpowiednio wcześniej stwórz plan i przygotuj pytania, które chcesz zadać. Podziel rozmowę na sekcje (wstęp, rozwinięcie, zakończenie). We wstępie przedstaw kandydatowi plan rozmowy i całej rekrutacji. Dobrym pytaniem na rozgrzewkę jest poproszenie kandydata, by opowiedział kilka słów o sobie. Formułuj otwarte pytania, by mógł udzielić rozbudowanych odpowiedzi. Rozmowa powinna być jak najbardziej merytoryczna, dlatego nie zadawajmy pytań dziwnych czy podchwytliwych. Na koniec oddaj głos kandydatowi – może on ma jakieś pytania czy wątpliwości, które powinieneś rozjaśnić.
  4. Zadbaj o dobrą atmosferę. Pamiętaj o ciepłym przyjęciu kandydata. Może to wydawać się oczywiste, ale to twój gość. Zawsze zaproponuj mu coś do picia. Na początek zadaj kilka niezobowiązujących pytań, które rozluźnią napiętą atmosferę.
  5. Pilnuj czasu.   Na rozmowę koniecznie weź ze sobą zegarek i dyskretnie kontroluj czas, by spotkanie nie przedłużyło się lub nie trwało za krótko. Zarezerwuj sobie odpowiednio dużo czasu dla kandydata, wyłącz telefon, nie odbieraj maili i nie wychodź w trakcie rozmowy. Wybierz pomieszczenie ciche i ustronne, by nikt nie przeszkadzał w spotkaniu.

A po rozmowie… Koniecznie poinformuj kandydata, kiedy otrzyma informację zwrotną. Podkreśl, że odezwiesz się w każdym przypadku, również jeśli decyzja będzie odmowna.

Pamiętaj, że kluczem będzie przygotowanie i partnerskie podejście do rozmowy. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, ale z każdym kolejnym pójdzie ci coraz lepiej. Powodzenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Resort pracy: podpisano ważny dokument dot. przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu dóbr osobistych w miejscu pracy

W dniu 17 stycznia 2025 r. resort pracy wydał interesujący komunikat dotyczący bezpośrednio pracy i warunków zatrudnienia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Coroczne darmowe badania krwi [wartość ok. 600 zł] z Biedronki. A co z Lidla?

Coroczne darmowe badania krwi [o wartości ok. 600 zł] z Biedronki. A co z Lidla? To ciekawe jak wiele oferuje Biedronka i Lidl na 2025 r.? Poniżej szerokie umówienie najciekawszych przypadków.

Współczynnik ekwiwalentu 2025 na pełnym i niepełnym etacie. Nowa wysokość od lutego

Współczynnik ekwiwalentu inaczej współczynnik urlopowy służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowy. Ile wynosi współczynnik do ekwiwalentu w 2025 roku?

Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

REKLAMA

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

REKLAMA

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

REKLAMA