reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna wymaga przygotowania. Jeśli jesteś rekruterem i robisz to pierwszy raz, przeczytaj wskazówki jak najlepiej przygotować się do takiej rozmowy. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, ale z każdym kolejnym pójdzie ci coraz lepiej.

Nie jesteś rekruterem, ale musisz wejść w rekrutacyjne buty? Nie masz pojęcia o prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych, a pierwsza właśnie przed tobą? Spokojnie, zawsze musi być ten pierwszy raz – eksperci Jobs Plus przygotowali dla ciebie garść wskazówek.

  1. Potwierdź spotkanie. Przed rozmową skontaktuj się ponownie z kandydatem, by potwierdzić termin spotkania. Upewnij się, że nie zmienił planów i że wie, jak trafić do siedziby firmy.  Krótki telefon czy e-mail z zaproszeniem zaoszczędzi twój czas, jeśli kandydat zmienił zdanie i nie pojawi się na rozmowie.
  2. Nie daj się zaskoczyć. Dobrze przygotuj się merytorycznie, czyli: dowiedz się jak najwięcej o oferowanym stanowisku, warunkach zatrudnienia. Najlepiej zastanów się, co sam chciałbyś wiedzieć, starając się o pracę. Skup się na tym, co wyróżnia firmę i jakie korzyści możesz zaproponować kandydatowi. Przygotuj się na najczęstsze pytania kandydata: o zarobki, zespół, możliwości rozwoju. – Warto pamiętać, że to, co powiemy musi być formą reklamy stanowiska. Zadaniem rekrutującego  jest zachęcić kandydata, ale jednocześnie dostarczyć rzetelnych i wyczerpujących informacji – podkreśla Aleksandra Dyka, Recruitment Specialist z agencji pracy Jobs Plus.
  3. Stwórz plan. Im lepiej będziesz przygotowany, tym lepiej pójdzie rozmowa. Dlatego odpowiednio wcześniej stwórz plan i przygotuj pytania, które chcesz zadać. Podziel rozmowę na sekcje (wstęp, rozwinięcie, zakończenie). We wstępie przedstaw kandydatowi plan rozmowy i całej rekrutacji. Dobrym pytaniem na rozgrzewkę jest poproszenie kandydata, by opowiedział kilka słów o sobie. Formułuj otwarte pytania, by mógł udzielić rozbudowanych odpowiedzi. Rozmowa powinna być jak najbardziej merytoryczna, dlatego nie zadawajmy pytań dziwnych czy podchwytliwych. Na koniec oddaj głos kandydatowi – może on ma jakieś pytania czy wątpliwości, które powinieneś rozjaśnić.
  4. Zadbaj o dobrą atmosferę. Pamiętaj o ciepłym przyjęciu kandydata. Może to wydawać się oczywiste, ale to twój gość. Zawsze zaproponuj mu coś do picia. Na początek zadaj kilka niezobowiązujących pytań, które rozluźnią napiętą atmosferę.
  5. Pilnuj czasu.   Na rozmowę koniecznie weź ze sobą zegarek i dyskretnie kontroluj czas, by spotkanie nie przedłużyło się lub nie trwało za krótko. Zarezerwuj sobie odpowiednio dużo czasu dla kandydata, wyłącz telefon, nie odbieraj maili i nie wychodź w trakcie rozmowy. Wybierz pomieszczenie ciche i ustronne, by nikt nie przeszkadzał w spotkaniu.

A po rozmowie… Koniecznie poinformuj kandydata, kiedy otrzyma informację zwrotną. Podkreśl, że odezwiesz się w każdym przypadku, również jeśli decyzja będzie odmowna.

Pamiętaj, że kluczem będzie przygotowanie i partnerskie podejście do rozmowy. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, ale z każdym kolejnym pójdzie ci coraz lepiej. Powodzenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama