REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej/ Fot. Fotolia
Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna wymaga przygotowania. Jeśli jesteś rekruterem i robisz to pierwszy raz, przeczytaj wskazówki jak najlepiej przygotować się do takiej rozmowy. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, ale z każdym kolejnym pójdzie ci coraz lepiej.

Nie jesteś rekruterem, ale musisz wejść w rekrutacyjne buty? Nie masz pojęcia o prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych, a pierwsza właśnie przed tobą? Spokojnie, zawsze musi być ten pierwszy raz – eksperci Jobs Plus przygotowali dla ciebie garść wskazówek.

REKLAMA

Autopromocja
  1. Potwierdź spotkanie. Przed rozmową skontaktuj się ponownie z kandydatem, by potwierdzić termin spotkania. Upewnij się, że nie zmienił planów i że wie, jak trafić do siedziby firmy.  Krótki telefon czy e-mail z zaproszeniem zaoszczędzi twój czas, jeśli kandydat zmienił zdanie i nie pojawi się na rozmowie.
  2. Nie daj się zaskoczyć. Dobrze przygotuj się merytorycznie, czyli: dowiedz się jak najwięcej o oferowanym stanowisku, warunkach zatrudnienia. Najlepiej zastanów się, co sam chciałbyś wiedzieć, starając się o pracę. Skup się na tym, co wyróżnia firmę i jakie korzyści możesz zaproponować kandydatowi. Przygotuj się na najczęstsze pytania kandydata: o zarobki, zespół, możliwości rozwoju. – Warto pamiętać, że to, co powiemy musi być formą reklamy stanowiska. Zadaniem rekrutującego  jest zachęcić kandydata, ale jednocześnie dostarczyć rzetelnych i wyczerpujących informacji – podkreśla Aleksandra Dyka, Recruitment Specialist z agencji pracy Jobs Plus.
  3. Stwórz plan. Im lepiej będziesz przygotowany, tym lepiej pójdzie rozmowa. Dlatego odpowiednio wcześniej stwórz plan i przygotuj pytania, które chcesz zadać. Podziel rozmowę na sekcje (wstęp, rozwinięcie, zakończenie). We wstępie przedstaw kandydatowi plan rozmowy i całej rekrutacji. Dobrym pytaniem na rozgrzewkę jest poproszenie kandydata, by opowiedział kilka słów o sobie. Formułuj otwarte pytania, by mógł udzielić rozbudowanych odpowiedzi. Rozmowa powinna być jak najbardziej merytoryczna, dlatego nie zadawajmy pytań dziwnych czy podchwytliwych. Na koniec oddaj głos kandydatowi – może on ma jakieś pytania czy wątpliwości, które powinieneś rozjaśnić.
  4. Zadbaj o dobrą atmosferę. Pamiętaj o ciepłym przyjęciu kandydata. Może to wydawać się oczywiste, ale to twój gość. Zawsze zaproponuj mu coś do picia. Na początek zadaj kilka niezobowiązujących pytań, które rozluźnią napiętą atmosferę.
  5. Pilnuj czasu.   Na rozmowę koniecznie weź ze sobą zegarek i dyskretnie kontroluj czas, by spotkanie nie przedłużyło się lub nie trwało za krótko. Zarezerwuj sobie odpowiednio dużo czasu dla kandydata, wyłącz telefon, nie odbieraj maili i nie wychodź w trakcie rozmowy. Wybierz pomieszczenie ciche i ustronne, by nikt nie przeszkadzał w spotkaniu.

A po rozmowie… Koniecznie poinformuj kandydata, kiedy otrzyma informację zwrotną. Podkreśl, że odezwiesz się w każdym przypadku, również jeśli decyzja będzie odmowna.

Pamiętaj, że kluczem będzie przygotowanie i partnerskie podejście do rozmowy. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, ale z każdym kolejnym pójdzie ci coraz lepiej. Powodzenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

REKLAMA

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA