REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CV i list motywacyjny - rola w procesie rekrutacji

Joanna Niemyjska

REKLAMA

REKLAMA

Dokumenty aplikacyjne w postaci CV i listu motywacyjnego mogą przesądzić o przyjęciu kandydata do pracy bądź odrzuceniu jego aplikacji. Czy Polacy mają problem ze stworzeniem CV i listu motywacyjnego?

Nadal stosunkowo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że CV, poza świadomie zawartymi danymi, zawiera także wiele informacji ukrytych. Jak więc należy skonstruować CV i list motywacyjny, aby właściwe spełniły swoją rolę, czyli zagwarantowały nam przejście do kolejnego etapu rekrutacji?

REKLAMA

Autopromocja

Rekruterzy zwracają uwagę na wszystkie elementy wyglądu dokumentów aplikacyjnych.  Poza odpowiednim doborem treści, warto więc zwrócić uwagę na czcionkę, kolorystykę, kompozycję, a przede wszystkim – na poprawność językową. Błędy ortograficzne mogą bowiem wyeliminować z procesu rekrutacji nawet najbardziej pożądanego, z merytorycznego punktu widzenia, kandydata. Rekruter może je odebrać jako wyraz niedokładności, niechlujności, braku przygotowania. Tymczasem na podstawie tego jak skonstruowane będzie CV pracodawca wyciąga wnioski, z jakim kandydatem ma do czynienia.

Nie bez znaczenia jest dobór zdjęcia w CV. Wskazane jest, aby było ono czytelne i dopasowane do stanowiska, o które się ubiegamy. W większości przypadków oznacza to, że lepiej unikać ekstrawagancji i niecodziennych min. W przypadku zawodów kreatywnych można jednak pozwolić sobie na dużo więcej. W tym wypadku bowiem warto zadbać o to, aby dokumenty aplikacyjne nie wyglądały standardowo, co nas wyróżni z tłumu, a o to właśnie chodzi agencjom kreatywnym, poszukującym pracowników. Z tego względu coraz częściej zamiast tradycyjnego CV, wysyłane są video CV lub też CV w postaci infografik, a nawet gier.

Rozmowa kwalifikacyjna - co warto wiedzieć?

REKLAMA

Osoby tworzące Curriculum Vitae powinny pamiętać o odpowiednim doborze grafiki. Dokumenty aplikacyjne powinny być przejrzyste, ale jednocześnie czytelne oraz interesujące. Warto dodać detal, który zainteresuje pracodawcę, wyróżni naszą aplikację, mając jednak na uwadze fakt, aby nie był on przypadkowy. Ciekawym pomysłem jest np. interesujące wkomponowanie zdjęcia lub nieszablonowy układ treści.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele osób ma największy problem ze stworzeniem listu motywacyjnego. Zdaniem osób biorących udział w ankiecie, sam wybór słów przy tworzeniu CV bywa kłopotliwy, jeszcze gorzej to wygląda w odniesieniu do listu motywacyjnego. O ile bowiem Curriculum Vitae można uznać za formę autoprezentacji, to list motywacyjny jest  swoistą reklamą naszej osoby.  Dużym błędem w przypadku tworzenia tego ostatniego jest pomijanie aspektu przydatności kandydata w firmie, do której aplikuje. Wiele osób zapomina, że pracodawcę zazwyczaj najbardziej interesuje to, co wniesiemy do firmy i w jaki sposób nasza obecność przełoży się na lepsze działanie wybranej przez nas organizacji.

Czy stworzenie dokumentów aplikacyjnych jest trudne? Odpowiedzi ankietowanych były podzielone. O ile bowiem stworzenie samego CV nie musi zajmować dużo czasu, to zadbanie o jego poprawność i stronę wizualną, zwykle wymaga pewnych umiejętności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Zmiany na rynku pracy, nowe metody i formy rekrutacji przyczyniają się do coraz wyższego poziomu wysyłanych dokumentów aplikacyjnych. W związku z powyższym konsultanci Zielonej Linii przeprowadzili badanie ankietowe, w ramach którego zweryfikowali opinie Polaków na temat roli dokumentów aplikacyjnych w procesie rekrutacji.

Opracowanie składa się z następujących części:

1. Próba badawcza
1.1 Płeć respondentów
1.2 Wiek respondentów
1.3 Status respondentów
1.4 Województwo respondentów
2. Wyniki badań

Podsumowanie

Testy psychometryczne - rekrutacja

1. Próba badawcza

Do badania wylosowano 60 osób, które korzystały z usług telefonicznych Zielonej Linii.

1.1 Płeć respondentów

Wśród osób ankietowanych przeważały kobiety, które stanowiły 58 proc. respondentów, mężczyźni byli w nieznacznej mniejszości.

1.2 Wiek respondentów

Największa grupa osób biorących udział w badaniu, 57 proc.,  mieściła się w przedziale wiekowym: 26-35 lat. Na kolejnym miejscu, ze względu na liczbę uczestników badania, znaleźli się respondenci  wieku 36-45 lat (22 proc.). Osoby w wieku 45+ stanowiły 12 proc. uczestników ankiety. Natomiast co dziesiąty ankietowany był osobą poniżej 25. roku życia.

Jak przygotować się do wideorekrutacji?

1.3 Status respondentów

Wśród osób biorących udział w badaniu 55 proc. zadeklarowało status osoby pracującej, 18 proc. ankietowanych to osoby bezrobotne, a 17 proc. – poszukujące pracy. Pracodawcy stanowili 8 proc. uczestników badania, natomiast 2 proc. osób nie ujawniło swego statusu.

1.4 Województwo respondentów

Największą grupę uczestników badania stanowili mieszkańcy woj. mazowieckiego – 48 proc. Na kolejnym miejscu znalazło się województwo dolnośląskie, skąd pochodziło 20 proc. respondentów. Mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego i podlaskiego stanowili po 5 proc. uczestników ankiety. Wśród osób biorących udział w badaniu, z województw: małopolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego pochodziło po 3 proc. respondentów.  Najmniej ankietowanych reprezentowało województwa: lubelskie, lubuskie i świętokrzyskie (po 2 proc.).

Dokumenty aplikacyjne mogą przyczynić się do sukcesu zawodowego

2. Wyniki badań

Jaką rolę w procesie rekrutacji odgrywają dokumenty aplikacyjne? Czy stworzenie dobrego CV i listu motywacyjnego jest trudne? Z czym ankietowani mają największy problem przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych? Tego rodzaju pytania zadali konsultanci Zielonej Linii osobom biorącym udział w badaniu ankietowym, którego celem była weryfikacja opinii Polaków na temat roli dokumentów aplikacyjnych w procesie rekrutacji.

Zdaniem niemal połowy ankietowanych (48 proc.) profesjonalnie stworzone dokumenty aplikacyjne odgrywają bardzo dużą rolę w procesie rekrutacji. Znaczącą rolę CV i listu motywacyjnego wskazało natomiast  32 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było 17 proc. respondentów, które uważa, że dokumenty aplikacyjne odgrywają niewielką rolę w procesie rekrutacji. 3 proc. osób biorących udział w ankiecie było zdania, że wygląd CV i listu motywacyjnego nie odgrywa roli w procesie rekrutacji.

W związku z faktem, iż większość ankietowanych jest zdania, iż dokumenty aplikacyjne odgrywają znaczącą, a nawet bardzo dużą rolę w procesie rekrutacji, konsultanci Zielonej Linii zapytali respondentów, czy ich zdaniem stworzenie dobrego CV i listu motywacyjnego jest trudne.

Ponad połowa ankietowanych (55 proc.) stwierdziła, że stworzenie dokumentów aplikacyjnych nie stanowi dla nich problemu. Przeciwnego zdania było 28 proc. osób biorących udział w ankiecie. 17 proc. respondentów stwierdziło natomiast, że trudno im odpowiedzieć na to pytanie. Ich zdaniem to zależy np. od posady, o jaką się ubiegamy. W przypadku bardziej wymagających stanowisk należy przyłożyć większą wagę do tworzenia dokumentów aplikacyjnych – tutaj konkurencja w postaci innych kandydatów podnosi poprzeczkę rekrutacyjną.

Niektóre osoby, mimo wysokich kompetencji, mają niższe szanse w procesie rekrutacji ze względu na nieprofesjonalnie wyglądające CV. Co można zrobić w tym przypadku? Czy zlecenie stworzenia CV firmie zewnętrznej to dobry pomysł?

Zdaniem 43 proc. osób biorących udział w badaniu ankietowym Zielonej Linii zlecenie stworzenia CV firmie zewnętrznej to nie jest dobry pomysł. Natomiast 32 proc. respondentów wyraziło swoją aprobatę dla takiej decyzji. Co czwarty ankietowany miał problem z odpowiedzią na to pytanie, stwierdzając, że „trudno powiedzieć” czy jest to dobry pomysł. Wiele bowiem zależy od stanowiska, o które się ubiegamy oraz naszych, indywidualnych predyspozycji.

Dlaczego nie warto kopiować gotowych CV?

Ze względu na to, że część osób wskazała na trudności przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, konsultanci Zielonej Linii zapytali respondentów o to, z czym mają zwykle największy problem przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych.

Ponad połowa (58 proc.) osób biorących udział w ankiecie stwierdziła, że nie ma żadnych problemów z tworzeniem dokumentów aplikacyjnych. Pozostałe osoby jako najbardziej problematyczne uznały stworzenie listu motywacyjnego (22 proc.). Zdaniem 12 proc. ankietowanych, najczęściej, przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych mają problem  z oprawą graficzną. Wybór treści i dobór słów w CV wskazało 8 proc. respondentów.

W sytuacji, gdy mamy problem z samodzielnym stworzeniem dokumentów aplikacyjnych, warto zwrócić się o pomoc. Do kogo? O to także zapytali ankietowanych konsultanci Zielonej Linii.

Zdaniem 38 proc. osób biorących udział w ankiecie, w sytuacji, gdy mamy problem ze stworzeniem CV lub listu motywacyjnego, warto zwrócić się o pomoc do osoby z rodziny lub też do znajomego, któremu ufamy. Co czwarty respondent uważa natomiast, że warto w tym wypadku skorzystać z pomocy doradcy zawodowego w urzędzie pracy. 27 proc. ankietowanych jest zdania, że najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się doradztwem zawodowym i o wsparcie poprosić pracownika takiej firmy. 10 proc. ankietowanych wybrało inną osobę. W tym wypadku zdecydowana większość respondentów podkreśliła rolę „wujka Google”, czyli wsparcia w postaci informacji dostępnych w internecie.

Rekrutacja za pomocą portali społecznościowych

Podsumowanie

Osoby, które brały udział w ankiecie Zielonej Linii, w większości , podkreślają dużą rolę, jaką odgrywają CV i list motywacyjny w  procesie rekrutacji – w sumie 80 proc. respondentów jest tego zdania. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że pojawiają się też głosy przeciwne. Zazwyczaj jednak kwestie niewielkiej, znikomej, a nawet nieistotnej roli dokumentów aplikacyjnych podnoszą pracodawcy – właściciele niewielkich firm. Preferują on często zatrudnienie osób z polecenia. W tym wypadku ważniejsze jest, co dana osoba potrafi i kto ją poleca niż fakt, jak wyglądają jej dokumenty aplikacyjne. Należy jednak podkreślić, że nie jest to reguła, a jedynie przypadki, z którymi ankietowani mieli do czynienia.

W dobie olbrzymiego i błyskawicznego rozwoju technologii cyfrowych zmienia się także oblicze rekrutacji. Pytania na rozmowach kwalifikacyjnych są coraz bardziej zaskakujące, a poziom jakości dokumentów takich jak CV czy list motywacyjny wzrasta. Zdaniem części  ankietowanych jest to kwestia branży, w przypadku stanowisk wymagających szczególnie wysokiego poziomu kreatywności, oczywistym jest fakt, że CV powinno wynosić się ponad przeciętność. Z drugiej jednak strony, aplikacja nawet na stanowisko pracownika fizycznego czy stanowisko, na które są wymagane niskie kwalifikacje kandydata, powinna być schludna i przejrzysta. Pracodawca chętniej wybierze bowiem osobę, która potrafi zadbać o porządek w swoim CV, gdyż może uznać to za przejaw solidności i staranności danej osoby.

Jak się okazuje, zdaniem ponad połowy uczestników ankiety, stworzenie dobrego CV i listu motywacyjnego nie jest trudne (55 proc.). Odmiennego zdania jest jednak 28 proc. osób. Swojego zdania w tej kwestii nie miało 17 proc. respondentów. Choć jest to stosunkowo pozytywny wynik, warto zwrócić uwagę na te aspekty, które najczęściej stwarzają problem ankietowanym, tworzącym swoje dokumenty aplikacyjne. Najczęściej respondenci wymieniali kłopoty ze stworzeniem przekonującego listu motywacyjnego (22 proc.). Biorąc pod uwagę fakt, iż w przypadku tego dokumentu wymagana jest nie tylko umiejętność posługiwania się słowem pisanym, ale przede wszystkim kreatywność i zdolność do tworzenia interesującego tekstu – nie każdej osobie przychodzi to łatwo. List motywacyjny to forma naszej autoreklamy. Od tego, co w nim zawrzemy, w dużym stopniu zależy, czy dostaniemy się do kolejnego etapu rekrutacji, na rozmowę kwalifikacyjną.

Z odpowiedzi ankietowanych wynika też, że oprawa graficzna stanowi stosunkowo niewielki problem, który wskazało 12 proc. ankietowanych. Wybór treści i dobór słów w dokumentach aplikacyjnych bywa kłopotliwy, ale tylko dla wąskiego grona – 8 proc. osób biorących udział w badaniu.

Czy w sytuacji kryzysowej, gdy samodzielnie stworzone CV nie przynosi odzewu ze strony pracodawców, warto skorzystać z usług firmy zewnętrznej, specjalizującej się w tym temacie? Ankietowani w przypadku tej kwestii są nieco sceptycznie nastawieni do usług firm z zakresu doradztwa zawodowego. 43 proc. osób biorących udział w badaniu uważa, że nie jest to dobry pomysł. Najczęściej ankietowani taki stan rzeczy argumentowali tym, że w dobie powszechnego dostępu do wiedzy (dzięki sieci internetowej) każdy może samodzielnie stworzyć profesjonalnie wyglądający dokument aplikacyjny. Mimo łatwego dostępu do wielu szablonów i poradników, zdaniem 32 proc. ankietowanych czasami warto zwrócić się o pomoc do firmy zewnętrznej, szczególnie wtedy, gdy bardzo zależy nam na wynikach rekrutacji, a konkurencja jest duża.

Najczęstsze błędy kandydata do pracy

Z całą pewnością minusem współpracy z profesjonalną firmą z zakresu  doradztwa zawodowego jest cena. Osoba bezrobotna bardzo często musi ograniczać swoje wydatki. W tym wypadku warto zwrócić się o bezpłatną pomoc. Do kogo, w tym wypadku, Polacy zwracają się najczęściej? 38 proc. respondentów odpowiedziało, że w sytuacji, gdy ma problem z napisaniem CV lub listu motywacyjnego, o pomoc zwraca się do osoby z rodziny lub znajomych, której ufa. Co czwarty ankietowany skorzystałby natomiast z pomocy doradcy zawodowego w urzędzie pracy. 27 proc. respondentów zdecydowałoby się na skorzystanie z usług firmy prywatnej, nawet jeśli będą one płatne.

Stworzenie dokumentów aplikacyjnych, choć zwykle nie sprawia trudności ankietowanym, wymaga poświecenia czasu i uwagi. W dzisiejszych czasach osoby poszukujące pracy są niejako zmuszane do nieustannego modyfikowania swoich dokumentów – w zależności od oferty pracy, o jaką aplikują. Szczególnie pomocnym narzędziem przy tworzeniu CV i listu motywacyjnego jest internet. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy potrzebujemy konsultacji, warto skorzystać z pomocy osoby doświadczonej w tej kwestii. Może to być profesjonalista reprezentujący firmę doradztwa personalnego, ale też doradca zawodowy z urzędu pracy lub znajomy, który pracuje w branży HR.

Profesjonalnie stworzone dokumenty aplikacyjne w wielu przypadkach przesądzają o dostępie do kolejnego etapu rekrutacji. Warto o tym pamiętać, zanim w odpowiedzi na ofertę klikniemy: „wyślij”.

Jak szukać pracy w internecie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA