Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu BHP. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące BHP.
Protokół powypadkowy - nowy wzór 2019
Aktualizacja: 21.06.2019
25 czerwca 2019 r. wejdzie w życie rozporządzenie określające nowy wzór protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Co z dotychczasowymi wzorami formularzy? Pobierz nowy wzór protokołu powypadkowego. »
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy w 2018 r.
Aktualizacja: 16.04.2018
Od 1 kwietnia 2018 r. obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy. Ile wynoszą i kto może otrzymać odszkodowanie z tego tytułu? »
Wyjaśnienia poszkodowanego w postępowaniu powypadkowym - WZÓR
Aktualizacja: 29.07.2015
Wyjaśnienia poszkodowanego w postępowaniu powypadkowym powinny zostać wysłuchane przez zespół powypadkowy jeszcze przed sporządzeniem protokołu powypadkowego. Przedstawiamy wzór wyjaśnień poszkodowanego sporządzonych na piśmie. »
Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy - WZÓR
Aktualizacja: 29.07.2015
Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządza się na wzorze określonym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Dokument opracowuje zespół powypadkowy nie później niż w terminie 14 dni od uzyskania wiadomości o wypadku. »
Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku
Aktualizacja: 31.07.2013
Protokół ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, zwany jest inaczej protokołem powypadkowym. Jest to dokument sporządzany przez zespół powypadkowy, powołany przez pracodawcę w celu ustalenia okoliczności oraz czynników sprawczych wypadku. Umożliwia on uzyskanie świadczeń ubezpieczeniowych z tytułu wypadku przy pracy. »
Aktualizacja: 28.02.2013
Pracodawca ma obowiązek stworzenia protokołu powypadkowego. Roszczenie pracownika w tym przedmiocie nie ulega przedawnieniu jak inne roszczenia ze stosunku pracy z upływem 3 lat od dnia, w którym stają się wymagalne. »
Karta wypadku czy protokół powypadkowy – wypadek zleceniobiorcy
Aktualizacja: 14.06.2012
Pracodawca zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, głównie umów zlecenie. Na terenie zakładu pracy miał miejsce wypadek, któremu uległ pracownik zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia. Czy pracodawca ma obowiązek sporządzić protokół wypadku przy pracy czy kartę wypadku przy pracy? »
Skutki przekroczenia terminu na sporządzenie protokołu powypadkowego
Aktualizacja: 21.05.2012
Określony przez ustawodawcę 14-dniowy termin na sporządzenie protokołu powypadkowego ma charakter instrukcyjny. Uchybienie temu terminowi m.in. nie powoduje negatywnych skutków prawnych dla poszkodowanego. »
Zła organizacja czasu pracy jako przyczyna wypadku przy pracy
Aktualizacja: 29.03.2011
Na terenie zakładu pracy miał miejsce wypadek przy pracy. Pracownik wykonujący pracę na stanowisku pracy przy maszynie w dziewiątej godzinie pracy zasłabł i podczas upadku złamał rękę w nadgarstku oraz uderzył głową o metalowy pojemnik. Pracodawca w protokole powypadkowym wskazał, że główną przyczyną wypadku była nieuwaga pracownika. Podczas kontroli PIP inspektor pracy po przeanalizowaniu czasu pracy pracownika wskazał, że pracodawca nie ustalił w postępowaniu powypadkowym wszystkich przyczyn wypadku przy pracy, pomijając nieprawidłowości w organizacji czasu pracy pracownika. Stwierdził, że pracodawca nie zapewnił pracownikowi należnych odpoczynków dobowych i tygodniowych oraz to, że pracownik w dużym przedziale czasowym wykonywał pracę ponad obowiązujące normy czasu pracy. Czy czas pracy pracownika może być przyczyną wypadku przy pracy? »
W jaki sposób pracownik może odwołać się od treści protokołu powypadkowego?
Aktualizacja: 21.12.2010
Pracownik uległ ciężkiemu wypadkowi podczas pracy. Wypadek został uznany za wypadek przy pracy, ale poszkodowany nie zgadza się z ustaleniami zespołu powypadkowego. W jaki sposób pracownik może odwołać się od zapisów zawartych w protokole? »
Wypadki przy pracy - nowy wzór statystycznej karty wypadku
Aktualizacja: 10.12.2010
Od 7 grudnia br. obowiązuje nowy wzór statystycznej karty wypadku przy pracy "Z-KW Statystyczna Karta Wypadku". »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?