REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ten przepis bhp jest bagatelizowany, a skutki tragiczne. Wracają upały a z nimi fala pożarów – co z obowiązkowymi gaśnicami

Powracająca fala upałów zwiększa zagrożenie pożarami, dlatego nie tylko przez wzgląd na przepisy bhp warto dokonać przeglądu hydrantów i gaśnic
Powracająca fala upałów zwiększa zagrożenie pożarami, dlatego nie tylko przez wzgląd na przepisy bhp warto dokonać przeglądu hydrantów i gaśnic
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kto wie, w jakiej odległości od stanowiska pracy obowiązkowo musi być umieszczona gaśnica lub gdzie powinny być zlokalizowane hydranty. Znajomość tych przepisów jest bagatelizowana, a wracająca fala upałów niesie zwiększone ryzyko pożarów i nowe zagrożenia dla życia, zdrowia i majątku.

Oprócz prawidłowo wykonywanych przeglądów technicznych i stosowania się do zasad BHP, dla bezpieczeństwa użytkowników obiektów kluczowy jest dostęp do sprawnych hydrantów i podręcznego sprzętu gaśniczego.
– To nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim sposób na bezpieczną ewakuację i ograniczenie skali pożaru, a w konsekwencji, ochronę życia i redukcję strat – komentuje Magdalena Zbroja, Head of Business Internal Services Sodexo Polska, ekspertka od zabezpieczeń przeciwpożarowych.

REKLAMA

Autopromocja

Ryzyko pożarów: dlaczego trzeba dokonać przeglądu gaśnic i hydrantów

Jak wyjaśnia ekspertka, zgodnie z obowiązującymi przepisami, odległość od najbliższej gaśnicy do miejsca, w którym może przebywać człowiek, nie może przekraczać 30 metrów.
Dostęp do tego sprzętu musi wynosić natomiast minimum metr szerokości. Należy także tak dobrać typ gaśnicy do rodzaju zagrożeń występujących w budynku oraz zapewnić adekwatną masę środka gaśniczego.
W zależności od kategorii zagrożenia budynku, ryzyka wybuchu i przeznaczenia danego pomieszczenia wynosi ona 2 kg na każde 100 bądź 200 mkw. powierzchni.

Konieczne są także coroczne przeglądy techniczne podręcznego sprzętu gaśniczego.
– Sprawdzenia wymagają m.in. wskaźniki ciśnienia, plomby, węże i dysze, a także stan samego zbiornika. Gaśnice należy także poddawać przeglądom rozszerzonym zgodnie z zaleceniami i DTR danego producenta – dodaje Magdalena Zbroja.

Ryzyko pożarów: pilna potrzeba kontroli hydrantów

Drugim elementem zwiększającym bezpieczeństwo są hydranty wewnętrzne i zewnętrzne. Ich rodzaj, sposób rozmieszczenia, liczba czy też długość węża zależą m.in. od kategorii zagrożenia budynku, a także liczby i powierzchni pięter.
– Aby zweryfikować zdolność hydrantów do skutecznego dostarczania wody, wymagane jest wykonywanie prób ciśnieniowych hydrantów minimum raz w roku. Ich skuteczność jest szczególnie istotna w początkowej fazie pożaru, od którego zależy jego dalszy przebieg – mówi ekspertka.
– Warto pamiętać, że za stan hydrantów zewnętrznych odpowiedzialni są nie tylko właściciele sieci wodociągowych, ale także zarządcy nieruchomości. Powinni oni więc zadbać o ich dostępność i odpowiedni stan techniczny – dodaje Magdalena Zbroja.

Pożar w firmie: dlaczego sprawny sprzęt gaśniczy jest ważny

Według Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej – PSP, w 2023 r. w Polsce odnotowano pożary w 2 261 budynkach publicznych, 2 123 obiektach produkcyjnych i 862 magazynach.
Dane te, a także niedawny pożar fabryki Paluszków Beskidzkich, skłaniają do refleksji. Optymizmem nie napawają także rekordowe temperatury w Europie, które w czerwcu br. były wyższe od średniej z lat 1991-2022 o 1,5 st. C. Ryzyko pojawienia się sytuacji pożarowej rośnie kolejny rok z rzędu.
W sytuacji pożaru liczy się każda sekunda. Działające i dobrze utrzymane urządzenia przeciwpożarowe mogą uratować życie i zminimalizować straty. Dlatego warto dbać o nie z należytą starannością. Inwestowanie w bezpieczeństwo to nie tylko spełnianie wymogów prawnych, ale przede wszystkim ochrona życia i zdrowia pracowników – podsumowuje Magdalena Zbroja, ekspertka od zabezpieczeń przeciwpożarowych w Sodexo Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapadła

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

REKLAMA

Świadczenie wzrosło o 100 proc., wypłata z wyrównaniem od października. Nowe przepisy już obowiązują

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany obowiązują od 12 grudnia 2025 r.

3000 zł grzywny dla pracodawcy za odmówienie zatrudnienia kandydata na pracownika. Przepisy już obowiązują

Przepisy prawa pracy chronią nie tylko pracowników, ale również kandydatów na pracowników. Taka ochrona przysługuje już na etapie procesu rekrutacyjnego. Co ważne, potencjalni pracodawcy mogą ponieść konsekwencje finansowe za wadliwie sformułowane oferty pracy czy nawet za odmówienie zatrudnienia ze względu na pewne kryteria. 

Kiedy trzeba wypłacić odprawę z tytułu zwolnienia grupowego?

Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnienia grupowego? Jak liczy się odprawę? Od czego zależy jej wysokość? W jakim terminie pracodawca powinien ją wypłacić pracownikowi?

Pracownicy samorządowi: Rekompensata za godziny nadliczbowe. Jak naliczać wynagrodzenie?

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Wynagrodzenie należy się bez dodatku, o którym mowa w ustawie Kodeks pracy.

REKLAMA

ZUS: Kiedy będą kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic?

ZUS wypłaci w grudniu 2024 r. świadczenia z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku oraz Aktywnie w domu. Świadczenia wypłacane są w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, czyli np. w grudniu za listopad. Na kiedy zaplanowane są wypłaty w grudniu br.?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w komunikacji elektronicznej z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o możliwych ograniczeniach w komunikacji elektronicznej z ZUS.

REKLAMA