Ochrona pracowników – nowe obowiązki dla pracodawców. Nowelizacja Kodeksu pracy czeka na podpis prezydenta.
REKLAMA
REKLAMA
- Nowelizacja Kodeksu pracy
- Ochrona przed substancjami reprotoksycznymi
- Dbałość o pracowników
- Co dalej z ustawą
Nowelizacja Kodeksu pracy
5 czerwca br. Senat przyjął nowelizację Kodeksu pracy. Nowelizacja ma na celu umożliwienie pełnego wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy.
REKLAMA
W tym celu należy znowelizować art. 222 Kodeksu pracy. Przepis ten dotyczy substancji rakotwórczych lub mutagennych.
Ochrona przed substancjami reprotoksycznymi
Nowelizacja polega na dodaniu czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Substancje reprotoksyczne to m.in.: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego, metale.
Substancje reprotoksyczne mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa. Ich działanie może być nieodwracalne. Substancje te występują przede wszystkim przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, jak również w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i w warsztatach samochodowych.
Nowelizacja upoważnienia ustawowego zawartego w art. 222 § 3 Kodeksu pracy pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 156).
Dbałość o pracowników
Obecna zmiana jest jednym z wyrazów troski o pracowników i ich przyszłość, a w tym przypadku również o zdrowie następnego pokolenia.
- Liczymy na to, że część pracowników, którzy pracują dzisiaj w kontakcie z substancjami reprotoksycznymi, przestanie mieć kontakt z tymi substancjami, pracodawcy będą zastępować je innymi substancjami. W ten sposób będziemy chronić zdrowie reprodukcyjne pracowników. Pracownicy, którzy dzisiaj nie są właściwie przed tymi substancjami chronieni, zostaną wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej i zbiorowej. Warto podkreślić, że wśród praw pracowniczych, które polska Konstytucja ujmuje jako prawa człowieka, jest także prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy – mówił w Senacie wiceminister Sebastian Gajewski.
Co dalej z ustawą
Przyjęta przez Senat ustawa nowelizująca Kodeks pracy czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat