REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczniej na budowie dzięki sztucznej inteligencji. Wykryje brak kasku i nietrzeźwego pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
budowa budowlaniec pracownik kask bhp
budowa budowlaniec pracownik kask bhp
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kilkaset wypadków rocznie. To bilans branży budowlanej. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w ich wyniku w 2024 r. w poszkodowanych zostało 463 pracowników, z czego 49 zmarło. Okazuje się, że poprawić bezpieczeństwo na budowie może sztuczna inteligencja. W jaki sposób?

Bezpieczniej na placach budowy dzięki AI

Jeszcze w 2021 r. Państwo Inspekcja Pracy odnotowała 537 poszkodowanych pracowników w branży budowlanej. W 2024 r. były to już o 74 osoby mniej. Bez wątpienia wpływ na mniejszą wypadkowość ma coraz większa świadomość zagrożeń i przestrzeganie zasad BHP, ale też rozwój technologii, które w czasie rzeczywistym monitorują teren i wykrywają potencjalnie niebezpieczne sytuacje, czy złamanie zasad bezpieczeństwa.

REKLAMA

REKLAMA

Monitoring wizyjny na budowie powszechnie kojarzony jest z ochroną mienia - zabezpieczeniem terenu przed potencjalnym zdarzeniami jak np. akty wandalizmu, czy kradzież materiałów bądź sprzętu budowlanego. Tymczasem technologia ta potrafi dużo więcej – dba o przestrzeganie zasad BHP i bezpieczeństwo pracowników.

- Dzięki algorytmom opartym na sztucznej inteligencji monitoring w czasie rzeczywistym jest w stanie wykrywać potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Między innymi na bieżąco weryfikuje, czy pracownicy znajdujący się na budowie są wyposażeni we wszystkie środki ochrony bezpośredniej. Zatem wykryje on np. brak kasku, czy odzieży roboczej – mówi Michał Kalinowski, Dyrektor Działu Handlowego, Seris Konsalnet S.A. - Co więcej, połączenie kamer termowizyjnych z algorytmami AI może służyć nie tylko wykrywaniu pożarów, ale też wychwyceniu sytuacji, w której w strefie zakazu palenia osoby przebywające na terenie budowy zakaz ten złamią – dodaje Michał Kalinowski.

Monitoring ma „oczy” wszędzie tam, gdzie nie może mieć ich człowiek i w pewnym stopniu działa prewencyjnie – wykrywa potencjalne zagrożenia, czy złamanie zasad BHP nim w wyniku nadużycia dojdzie do wypadku. Po zidentyfikowaniu konkretnej sytuacji system generuje powiadomienie uruchamiając np. alarm na stanowisku ochrony, dzięki czemu ochroniarz pracujący na miejscu lub kierownik budowy mogą natychmiast zainterweniować. Powiadomienie o zdarzeniu może zostać także automatycznie odnotowane w raporcie, do którego mają dostęp osoby z odpowiednimi uprawnieniami.

Nietrzeźwego pracownika zauważy sztuczna inteligencja

REKLAMA

Aktualnie rozwijane algorytmy są w stanie wykryć również nietypowe zachowanie na budowie. Zatem jeśli pracownik będzie się np. chwiał na nogach, zataczał, nie mógł utrzymać równowagi, to system monitoringu wychwyci to zachowanie, dzięki czemu będzie możliwa interwencja pracownika ochrony bądź kierownika budowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Rozwój AI i systemów monitoringu w tym kierunku, to kolejny krok w zapewnieniu wszechstronnego bezpieczeństwa z wykorzystaniem systemów telewizji przemysłowej. Tego rodzaju funkcjonalność jest o tyle istotna, że po wykryciu nietypowego zachowania przez monitoring pozwala na szybką reakcję człowieka – podkreśla Michał Kalinowski. - Z jednej strony takie zachowanie może wskazywać na pracownika pod wpływem alkoholu – zatem jak najszybsza reakcja jest kluczowa dla bezpieczeństwa jego i pozostałych osób przebywających na budowie. Z drugiej strony przyczyna takiego zachowania może być medyczna – gorsze samopoczucie, czy bardziej poważne problemy zdrowotne. Szybkie wykrycie i reakcja pozwolą na sprawne działanie, powiadomienie pogotowia ratunkowego i zapewnienie pracownikowi odpowiedniej pomocy medycznej – dodaje.

Najczęstsze przyczyny wypadków

Ze wstępnych danych zebranych przez PIP za 2024 r. wynika, że inspektorzy zostali wezwani do zbadania okoliczności 1717 wypadków. Obrażenia w nich odniosło 1956 pracowników, a 174 zmarło. Najwięcej poszkodowanych pracowników zostało w branży przetwórstwa przemysłowego (633 osoby) – budownictwo jest na drugim miejscu (463 osoby).

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków we wszystkich raportowanych branżach inspektorzy PIP wskazują na:

  • „uszkodzenie, rozerwanie, pęknięcie, ześlizgnięcie, upadek, załamanie się czynnika materialnego” – łącznie 440 poszkodowanych osób,
  • „utrata kontroli nad: maszyną, obsługiwanym sprzętem ruchomym, transportowanym ładunkiem, narzędziem, obiektem” – 353 poszkodowanych
  • „poślizgnięcie, potknięcie się, upadek osoby” – 333 poszkodowanych pracowników.

Najwięcej poszkodowanych osób było w województwie śląskim – 415, mazowieckim – 271 oraz wielkopolskim – 192.

Rozwój technologii jest jednym z kluczowych aspektów poprawy bezpieczeństwa w branży budowlanej, ale nie tylko. Monitoring wizyjny oparty na algorytmach AI z powodzeniem może być wykorzystywany w innych gałęziach biznesu, w których pracownicy są szczególnie narażeni na wypadki przy pracy. Nowoczesne systemy nie tylko chronią mienie, ale także aktywnie identyfikują zagrożenia, takie jak naruszenia zasad BHP czy nietypowe zachowania pracowników, które mogą wskazywać na zagrożenie zdrowia. Automatyzacja nadzoru pozwala na błyskawiczną reakcję i minimalizowanie ryzyka wypadków. Wdrażanie inteligentnych systemów monitoringu redefiniuje podejście do bezpieczeństwa, sprawiając, że nadzór nad przestrzeganiem procedur staje się nieustanny i bardziej precyzyjny.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

REKLAMA