REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczniej na budowie dzięki sztucznej inteligencji. Wykryje brak kasku i nietrzeźwego pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
budowa budowlaniec pracownik kask bhp
budowa budowlaniec pracownik kask bhp
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kilkaset wypadków rocznie. To bilans branży budowlanej. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w ich wyniku w 2024 r. w poszkodowanych zostało 463 pracowników, z czego 49 zmarło. Okazuje się, że poprawić bezpieczeństwo na budowie może sztuczna inteligencja. W jaki sposób?

Bezpieczniej na placach budowy dzięki AI

Jeszcze w 2021 r. Państwo Inspekcja Pracy odnotowała 537 poszkodowanych pracowników w branży budowlanej. W 2024 r. były to już o 74 osoby mniej. Bez wątpienia wpływ na mniejszą wypadkowość ma coraz większa świadomość zagrożeń i przestrzeganie zasad BHP, ale też rozwój technologii, które w czasie rzeczywistym monitorują teren i wykrywają potencjalnie niebezpieczne sytuacje, czy złamanie zasad bezpieczeństwa.

REKLAMA

Monitoring wizyjny na budowie powszechnie kojarzony jest z ochroną mienia - zabezpieczeniem terenu przed potencjalnym zdarzeniami jak np. akty wandalizmu, czy kradzież materiałów bądź sprzętu budowlanego. Tymczasem technologia ta potrafi dużo więcej – dba o przestrzeganie zasad BHP i bezpieczeństwo pracowników.

- Dzięki algorytmom opartym na sztucznej inteligencji monitoring w czasie rzeczywistym jest w stanie wykrywać potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Między innymi na bieżąco weryfikuje, czy pracownicy znajdujący się na budowie są wyposażeni we wszystkie środki ochrony bezpośredniej. Zatem wykryje on np. brak kasku, czy odzieży roboczej – mówi Michał Kalinowski, Dyrektor Działu Handlowego, Seris Konsalnet S.A. - Co więcej, połączenie kamer termowizyjnych z algorytmami AI może służyć nie tylko wykrywaniu pożarów, ale też wychwyceniu sytuacji, w której w strefie zakazu palenia osoby przebywające na terenie budowy zakaz ten złamią – dodaje Michał Kalinowski.

Monitoring ma „oczy” wszędzie tam, gdzie nie może mieć ich człowiek i w pewnym stopniu działa prewencyjnie – wykrywa potencjalne zagrożenia, czy złamanie zasad BHP nim w wyniku nadużycia dojdzie do wypadku. Po zidentyfikowaniu konkretnej sytuacji system generuje powiadomienie uruchamiając np. alarm na stanowisku ochrony, dzięki czemu ochroniarz pracujący na miejscu lub kierownik budowy mogą natychmiast zainterweniować. Powiadomienie o zdarzeniu może zostać także automatycznie odnotowane w raporcie, do którego mają dostęp osoby z odpowiednimi uprawnieniami.

Nietrzeźwego pracownika zauważy sztuczna inteligencja

Aktualnie rozwijane algorytmy są w stanie wykryć również nietypowe zachowanie na budowie. Zatem jeśli pracownik będzie się np. chwiał na nogach, zataczał, nie mógł utrzymać równowagi, to system monitoringu wychwyci to zachowanie, dzięki czemu będzie możliwa interwencja pracownika ochrony bądź kierownika budowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Rozwój AI i systemów monitoringu w tym kierunku, to kolejny krok w zapewnieniu wszechstronnego bezpieczeństwa z wykorzystaniem systemów telewizji przemysłowej. Tego rodzaju funkcjonalność jest o tyle istotna, że po wykryciu nietypowego zachowania przez monitoring pozwala na szybką reakcję człowieka – podkreśla Michał Kalinowski. - Z jednej strony takie zachowanie może wskazywać na pracownika pod wpływem alkoholu – zatem jak najszybsza reakcja jest kluczowa dla bezpieczeństwa jego i pozostałych osób przebywających na budowie. Z drugiej strony przyczyna takiego zachowania może być medyczna – gorsze samopoczucie, czy bardziej poważne problemy zdrowotne. Szybkie wykrycie i reakcja pozwolą na sprawne działanie, powiadomienie pogotowia ratunkowego i zapewnienie pracownikowi odpowiedniej pomocy medycznej – dodaje.

Najczęstsze przyczyny wypadków

Ze wstępnych danych zebranych przez PIP za 2024 r. wynika, że inspektorzy zostali wezwani do zbadania okoliczności 1717 wypadków. Obrażenia w nich odniosło 1956 pracowników, a 174 zmarło. Najwięcej poszkodowanych pracowników zostało w branży przetwórstwa przemysłowego (633 osoby) – budownictwo jest na drugim miejscu (463 osoby).

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków we wszystkich raportowanych branżach inspektorzy PIP wskazują na:

  • „uszkodzenie, rozerwanie, pęknięcie, ześlizgnięcie, upadek, załamanie się czynnika materialnego” – łącznie 440 poszkodowanych osób,
  • „utrata kontroli nad: maszyną, obsługiwanym sprzętem ruchomym, transportowanym ładunkiem, narzędziem, obiektem” – 353 poszkodowanych
  • „poślizgnięcie, potknięcie się, upadek osoby” – 333 poszkodowanych pracowników.

Najwięcej poszkodowanych osób było w województwie śląskim – 415, mazowieckim – 271 oraz wielkopolskim – 192.

Rozwój technologii jest jednym z kluczowych aspektów poprawy bezpieczeństwa w branży budowlanej, ale nie tylko. Monitoring wizyjny oparty na algorytmach AI z powodzeniem może być wykorzystywany w innych gałęziach biznesu, w których pracownicy są szczególnie narażeni na wypadki przy pracy. Nowoczesne systemy nie tylko chronią mienie, ale także aktywnie identyfikują zagrożenia, takie jak naruszenia zasad BHP czy nietypowe zachowania pracowników, które mogą wskazywać na zagrożenie zdrowia. Automatyzacja nadzoru pozwala na błyskawiczną reakcję i minimalizowanie ryzyka wypadków. Wdrażanie inteligentnych systemów monitoringu redefiniuje podejście do bezpieczeństwa, sprawiając, że nadzór nad przestrzeganiem procedur staje się nieustanny i bardziej precyzyjny.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

REKLAMA

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025: komu przysługuje, kiedy wypłata i co z egzekucją?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

REKLAMA

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

REKLAMA