reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

Przepisy ustawy o promocji zatrudnienia przewidują przy tym kilka ulg w opłacaniu składek na FP. Polegają one na okresowym zwolnieniu pracodawców z regulowania tych składek za określone grupy pracowników lub po spełnieniu wymaganych warunków. Jedną z ulg przewiduje art. 104c ustawy o promocji zatrudnienia, zgodnie z którym pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na FP przez 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za skierowanych zatrudnionych bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30. roku życia.

Warunki dla zastosowania zwolnienia:

● dotyczy tylko zatrudnienia na podstawie stosunku pracy,

● bezrobotny musi spełniać warunek wieku,

● bezrobotny musi zostać skierowany do pracy przez urząd pracy.

Przez „zatrudnienie” rozumiemy wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą. W praktyce refundacja składek związana jest ze świadczeniem pracy na podstawie umowy o pracę. Nie może być nią objęta umowa-zlecenie, niezależnie od tego, czy są od niej opłacane składki na ubezpieczenia społeczne, czy nie.

Pracodawca nie ponosi kosztów wynagrodzenia stażysty. Jedyne wydatki związane z przyjęciem bezrobotnego na staż odnoszą się do kwestii BHP oraz ewentualnego zorganizowania stanowiska pracy. Stażysta otrzymuje zaś stypendium z urzędu pracy w wysokości 120 proc. kwoty zasiłku dla bezrobotnych (obecnie 997,40 zł miesięcznie).

Grant jest wsparciem finansowym przeznaczonym nie na wynagrodzenie skierowanego bezrobotnego, ale na utworzenie stanowiska pracy. Przez stanowisko należy rozumieć nowe stanowisko, do tej pory nieistniejące.

Bon przyznawany jest na wniosek bezrobotnego, jednak jego realizacja następuje na podstawie umowy zawieranej przez pracodawcę ze starostą.

Przepisy nie narzucają konieczności zatrudnienia bezrobotnego po odbyciu stażu. Taki wymóg może być i bardzo często jest stawiany przez urząd pracy.

Obowiązki organizatora stażu

Przyjmujący na staż osobę bezrobotną:

1) zapoznaje bezrobotnego z programem stażu, jego obowiązkami i uprawnieniami,

2) zapewnia stażyście bezpieczne i higieniczne warunki odbywania stażu oraz profilaktyczną ochronę zdrowia na zasadach i w zakresie przewidzianym dla pracowników,

3) szkoli bezrobotnego na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznaje go z obowiązującym regulaminem pracy,

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama