Zasiłek dla bezrobotnych rodziców 2016
REKLAMA
REKLAMA
5 sierpnia Prezydent RP podpisał Ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, która od nowego roku zapewni wsparcie finansowe osobom, które przy obecnym systemie prawnym nie mogły liczyć na zasiłki z tytułu pojawienia się nowego członka rodziny. Ustawa wprowadza nowy rodzaj pomocy – świadczenie rodzicielskie.
REKLAMA
Dla kogo świadczenie
Zgodnie z założeniami, świadczenie rodzicielskie będzie przyznawane osobom z tytułu urodzenia dziecka, które nie spełniają warunków do otrzymania zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego, np. ze względu na brak etatu. Wśród osób uprawnionych wymienieni są: rolnicy, studenci, osoby bezrobotne – bez względu na posiadany status w urzędzie pracy oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Świadczenie będą mogły otrzymać również osoby prowadzące działalność gospodarczą nieuprawnione do zasiłku macierzyńskiego.
Czas przysługiwania świadczenia uzależniony będzie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku urodzenia jednego dziecka, świadczenie będzie wypłacane przez 52 tygodnie, rodzice wieloraczków otrzymają wsparcie finansowe do 71 tygodni. W każdym przypadku świadczenie będzie przysługiwało w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.
Jak zapowiada Ministerstwo w celu objęcia wsparciem jak największej grupy osób i zapewnienia rodzicom jak największego wsparcia materialnego w pierwszym okresie życia dziecka wysokość świadczenia nie będzie uzależniona od kryterium dochodowego.
Redakcja poleca: Rodzina 500+ (PDF)
Kiedy wsparcie nie przysługuje
Nie zawsze jednak bezrobotny rodzic będzie mógł skorzystać z finansowego wsparcia udzielanego przez państwo z tytułu urodzenia dziecka. Jeśli jedno z rodziców otrzyma zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres określany przez Kodeks pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego świadczenie nie będzie przysługiwało. Zgodnie z przepisami niemożliwym jest pobieranie przez rodziców jednocześnie na to samo dziecko zasiłku macierzyńskiego i świadczenia rodzicielskiego.
Do kogo z wnioskiem
Decyzję o przyznanie wsparcia będą podejmować gminne organy właściwe, realizujące Ustawę o świadczeniach rodzinnych: wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. To oznacza, że wnioski mogą przyjmować: ośrodki pomocy społecznej, urzędy miast/gmin lub inne jednostki organizacyjne gmin powołanych do tego celu.
Polecamy: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia
Pomimo tego, że przepisy dotyczące świadczenia będą obowiązywały dopiero od nowego roku, na wsparcie finansowe mogą liczyć również rodzice, którym dziecko urodziło się przed wejściem w życie przepisów. Rodzice dzieci urodzonych przed 1 stycznia, którzy nie pobierają zasiłku macierzyńskiego, od nowego roku również otrzymają świadczenie. Pomoc finansowa będzie wypłacana do ukończenia przez dziecko 1. roku życia.
Osoby uprawnione do zasiłku macierzyńskiego dzięki zmianom również zyskają – minimalna wysokość netto zasiłku nie będzie mogła być niższa niż wysokość świadczenia rodzicielskiego.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat