Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu składki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące składki.
Prezenty świąteczne dla pracowników - rozliczanie
Aktualizacja: 18.12.2020
Prezenty dla pracowników na Święta mogą być finansowane z ZFŚS albo ze środków obrotowych firmy. Jak zgodnie z przepisami prawa wygląda ich rozliczanie? Kiedy i jakie podatki oraz składki odprowadza się od upominków przekazywanych pracownikom? »
Składki ZUS w 2021 r. - mały ZUS plus
Aktualizacja: 15.12.2020
Składki ZUS na 2021 r. zostały już podane. Jaka jest najniższa podstawa wymiaru składek i kwot składek na ubezpieczenie społeczne od stycznia do grudnia przyszłego roku? ZUS podaje dane także dla pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności oraz dla mały ZUS plus. »
Naliczanie składek PPK [PORADNIK]
Aktualizacja: 08.12.2020
Naliczanie składek PPK to ostatnio częsty przedmiot pytań i wątpliwości kadr. Czy składka powinna być zaokrąglona do 10 gr? Kiedy przedstawicielstwo zagranicznej spółki powinno zawrzeć umowę o prowadzenie i zarządzanie PPK? Czy wpłaty do PPK pobiera się także od dofinansowania z NFZ? Czy przystąpienie do PPK wymaga zmiany wysokości wynagrodzenia członka zarządu? Co w przypadku finansowania składek za czas przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy? Jak prawidłowo naliczyć pierwszą składkę PPK? Poradnik wskazuje konkretny przykład, jak zrobić to krok po kroku. »
ZUS ostrzega przed fałszywymi e-mailami
Aktualizacja: 16.10.2019
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed otwieraniem i odpowiadaniem na maile z informacją o konieczności spłaty zaległości w ZUS. »
PPK 2019 - jak dokonać potrąceń z wynagrodzenia po przystąpieniu do PPK
Aktualizacja: 21.03.2019
Wpłaty finansowane przez uczestnika PPK, co do zasady, są obliczane i pobierane w terminie wypłaty wynagrodzenia przez podmiot zatrudniający. Jak zatem prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia? Sprawdź kwoty wolne od potrąceń w 2019 r. uwzględniające 2% składkę podstawową na PPK finansowaną przez pracownika i zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. »
Zaległości do ZUS będą się trudniej przedawniać
Aktualizacja: 17.02.2017
Po wejściu w życie nowych przepisów płatnicy składek ZUS będą dokonywać wpłaty wszystkich należności jednym przelewem na własne indywidualne konto. Zmiany wymuszają konieczność wydania nowego rozporządzenia regulującego kolejność zaliczania wpłat z tytułu należności składkowych. Zgodnie z założeniami, które znalazły się w treści uzasadnienia do projektu wspomnianej nowelizacji, mają być one uwzględniane, począwszy od najstarszych należności, według najwcześniejszej daty powstania zobowiązania. »
Odsetki za nieprzekazanie w terminie składek do OFE w okresie styczeń-marzec 2016
Aktualizacja: 30.12.2015
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość odsetek za nieprzekazanie w terminie składek do OFE, które będą obowiązywały w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2016 r. »
Aktualizacja: 29.12.2015
Firmy, które mają zaległości finansowe wobec ZUS mogą udać się do oddziału zakładu, gdzie specjalni doradcy pomogą wypełnić dokumenty do ubiegania się o odroczenie płatności zaległych składek lub rozłożenie płatności na raty. »
Specjalni doradcy ZUS od sierpnia 2016 r. - układy ratalne
Aktualizacja: 20.09.2017
Od sierpnia 2016 r. w każdym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą funkcjonowali specjalni doradcy, których celem jest przeprowadzenie klientów ZUS przez formalną procedurę do zawarcia układu ratalnego. »
ZUS przestrzega przed outsourcingiem pracowniczym
Aktualizacja: 28.07.2015
ZUS przestrzega firmy przed korzystaniem z outsourcingu pracowniczego. Zwraca szczególną uwagę na skutki zawierania tego typu umów. »
Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy
Aktualizacja: 16.07.2015
Fundusz Pracy opłaca pracodawca zatrudniający pracowników objętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, które w przeliczeniu na okres miesiąca wynoszą co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Jakie są zasady opłacania składek na Fundusz Pracy? »
Kiedy należy opłacać składki na FEP
Aktualizacja: 16.07.2015
Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) opłacają pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. i wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w pełnym wymiarze czasu pracy. Jaka jest wysokość składek na FEP? »
Nowe składki chorobowe przedsiębiorców - dłuższe vacatio legis
Aktualizacja: 02.07.2015
Nowe zasady opłacania składek chorobowych przedsiębiorców spotkały się z krytyką przedsiębiorczych matek. Kobiety apelują o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent proponuje wydłużenie vacatio legis do 12 miesięcy. »
Wysokość świadczenia urlopowego
Aktualizacja: 01.07.2015
Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na zfśs obowiązującego w danym roku i przypadającego na 1 pracownika. W stosunku do niepełnoetatowców ustala się ją proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jak wygląda postępowanie pracodawcy przy rezygnacji z wypłacania świadczenia urlopowego oraz kwestia opodatkowania i oskładkowania świadczeń urlopowych? »
Krzywdzące zasady opłacania składek chorobowych dla przedsiębiorczych kobiet
Aktualizacja: 01.07.2015
Nowe zasady opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe uważane są za krzywdzące w stosunku do przedsiębiorczych kobiet. Nowelizacja zmienia sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłku w przypadku krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu osób prowadzących działalność gospodarczą oraz innych osób, dla których podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana. »
Wniosek o odroczenie składek za XI