Dofinansowanie szkoleń z urzędu pracy dla osób poszukujących pracy
REKLAMA
REKLAMA
Musisz podnieść kwalifikacje zawodowe lub przebranżowić się, a nie posiadasz funduszy? Sprawdź, czy urząd pracy zapłaci za Twoje szkolenie!
REKLAMA
Wszystkie formy wsparcia dostępne w urzędzie pracy skierowane są do zarejestrowanych osób bezrobotnych. Ustawodawca przewidział jednak grupę osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy, dla których starosta może przyznać środki na sfinansowanie nauki.
Status osoby poszukującej pracy w urzędzie pracy może otrzymać każdy pełnoletni obywatel Polski. Wykonywanie pracy nie stanowi przeszkody w rejestracji. Zgodnie z definicją poszukującym pracy jest osoba, która poszukuje zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub innej formy pomocy określonej w ustawie, zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy.
Rekomendowany produkt: INFORLEX.PL Kadry i Płace
Wsparcie dla poszukujących pracy
Grupa osób zarejestrowanych w urzędzie, których sytuacja została opisana w artykule 43 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy może, oprócz wsparcia w poszukiwaniu zatrudnienia, liczyć na przyznanie jednego z instrumentów pracy pozwalającego na podniesienie kwalifikacji. Do osób kwalifikujących się do ubiegania się o wsparcie w finansowaniu podnoszenia kwalifikacji zaliczone zostały osoby:
- w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
- zatrudnione u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji,
- otrzymują świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
- uczestniczące w zajęciach centrum integracji społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
- żołnierze rezerwy,
- pobierające rentę szkoleniową,
- pobierające świadczenie szkoleniowe,
- podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierzają podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność poza rolnictwem,
- w wieku 45 lat i powyżej, pracujące, wykonujące inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą i zainteresowane pomocą w rozwoju zawodowym.
Szkolenie
Wskazane, zarejestrowane osoby poszukujące pracy mogą w ramach finansowania z urzędu pracy otrzymać środki na szkolenie w wysokości do 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Należy pamiętać, że szkolenie powinno obejmować nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu, chyba że przepisy odrębne przewidują niższy wymiar szkolenia i może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie – nie dłużej niż 12 miesięcy. Instytucja szkoląca powinna posiadać wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.
Na finansowanie szkolenia urząd może przyznać również pożyczkę szkoleniową w wysokości do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którą należy spłacić w okresie do 18 miesięcy od ustalonego w umowie dnia zakończenia szkolenia. Co ważne, pożyczka jest nieoprocentowana.
Studia podyplomowe
Jest to kolejna forma podnoszenia kwalifikacji, na którą urząd pracy może przyznać nawet do 15 tys. zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia) wsparcia. W ramach dofinansowania urząd może pokryć do 100 proc. kosztów studiów podyplomowych.
Warto zapoznać się z ofertą najbliższego urzędu pracy.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat