REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Informacja dla płatnika składek o zmianie tytułu do ubezpieczeń

Zleceniodawca może żądać zawarcia w umowie zlecenia lub w odrębnym oświadczeniu zapisu o obowiązku informowania przez zleceniobiorcę o swojej sytuacji w zakresie ubezpieczeń. Ma to wpływ na zakres ubezpieczeń, którymi jest objęty zleceniobiorca, i zakres obowiązków płatnika składek. Prawo do zawarcia umowy zlecenia o takiej treści wynika z zasady swobody zawierania umów.

Nowelizacja przepisów ustawy o promocji zatrudnienia

Celem ostatniej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest zachęcenie bezrobotnych i poszukujących pracy do aktywnej współpracy z urzędem pracy i uczestnictwa w proponowanych działaniach aktywizacyjnych.

Losowanie przydziału do OFE

ZUS przeprowadził losowanie 62 913 osób do pięciu otwartych funduszy emerytalnych (AIG OFE, Generali OFE, Pekao OFE, OFE Pocztylion, OFE Polsat).

Naruszenie przepisów w zakresie wynagrodzeń

Naruszanie przepisów prawa pracy w zakresie wynagrodzeń może polegać na niewypłaceniu wynagrodzenia, niezachowaniu w tajemnicy jego wysokości czy naruszeniu przepisów o dyskryminacji przy wynagradzaniu pracowników.

REKLAMA

Czy płacić składki od umowy zlecenia?

Pracuję w dwóch firmach na podstawie umowy o pracę na pół etatu. Z każdej otrzymuję wynagrodzenie niższe niż 936 zł. Dostałem propozycję zawarcia umowy zlecenia. Czy umowa zlecenia będzie oskładkowaną?

Czy opłacać składki od umowy o dzieło?

Korzystam z urlopu wychowawczego. Mój pracodawca zaproponował mi zawarcie umowy o dzieło. Czy umowa taka będzie oskładkowana?

Rekompensaty dla osób, które nie nabyły prawa do emerytur pomostowych

Osoba, która ubiega się o rekompensatę z tytułu pracy w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze, powinna do wniosku o emeryturę dołączyć świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające wykonywanie takiej pracy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podwyżki składek ZUS

Z winy rządu firmy czekają jeszcze dwie podwyżki składek ZUS.

REKLAMA

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę niepełnoetatowca

Kwoty potrąceń z wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na część etatu należy zmniejszyć proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy.

Pieniądze dla Funduszu Rezerwy Demograficznej

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych umożliwia odprowadzanie przez ZUS składek na Fundusz Rezerwy Domograficznej.

Rząd chce skrócić czas pracy i wydłużyć okresy rozliczeniowe

Pracodawcy mają uzyskać prawo do skracania czasu pracy w zamian za obniżkę pensji. Nie będzie przymusu zawierania umów o pracę.

Podwyżki dla pracowników oświaty

Minimalne kwoty stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników szkół niebędących nauczycielami wzrosną od 1,6 do 3 proc.

Rozliczenie roczne dofinansowania i refundacji składek z PFRON

Do 15 lutego 2009 r. pracodawcy, którzy otrzymują refundację oraz dofinansowanie wynagrodzenia osób niepełnosprawnych, mają obowiązek rozliczyć się z pomocy uzyskanej w 2008 r. Ponieważ 15 lutego w 2009 r. wypada w niedzielę, faktycznym terminem dokonania rozliczenia będzie 16 lutego 2009 r. - poniedziałek.

Czy muszę zatrudnić inspektora ochrony przeciwpożarowej?

Jestem małym pracodawca i przestraszyły mnie ostatnie zmiany z zakresu bhp. Czy to prawda, że muszę zatrudnić inspektora ochrony przeciwpożarowej.

Co należy się za szkolenie poza godzinami pracy?

Jestem pracodawcą. Chcę przeprowadzić szkolenie bhp dla moich pracowników. Część godzin szkolenia przypada na godziny poza pracą. Czy muszę zwracać pracownikom za nadgodziny?

28.01.2009

Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych wprowadziła rekompensaty dla osób, które pracowały przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury. Rekompensata nie jest samoistnym świadczeniem pieniężnym. Stanowi ona dodatek do kapitału początkowego i łącznie z tym kapitałem podlega waloryzacjom, a w efekcie powiększy podstawę obliczenia emerytury. Wysokość rekompensaty będzie wykazana w decyzji ustalającej wysokość emerytury.

13.01.2009

Wraz z początkiem nowego roku weszły w życie zmienione przepisy Kodeksu pracy w części dotyczącej urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz regulacje o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Czy muszę zgłosić żonę do ubezpieczenia zdrowotnego?

Jestem pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Moja żona straciła pracę. Chce się zarejestrować jako osobą bezrobotną. Czy muszę zgłosić ją do ubezpieczenia zdrowotnego. Słyszałem, że zmieniły się przepisy?

W jaki sposób z klasą rozstać się z pracownikiem

Jestem dyrektorem personalnym dużego przedsiębiorstwa. Ze względu na sytuację ekonomiczną firma przechodzi znaczną restrukturyzację, w związku z którą zachodzi potrzeba zwolnienia 50 pracowników. Od czego rozpocząć ten proces, jak powinien on wyglądać i o czym szczególnie trzeba pamiętać?

Jakie ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy?

Jestem studentem, chcę dorobić do studiów i zdobyć trochę doświadczenia. Zaczynam pracę na umowę zlecenia. W związku z tym mam pytanie, jakim ubezpieczeniom będę podlegał?

Czy można polecić pracę w niedzielę i święta pracownikowi, który zajmuje się naprawą telefonów

Nasza firma zajmuje się naprawą telefonów stacjonarnych. Czy pracownikom, którzy naprawiają telefony, możemy polecić pracę w niedzielę i święta? Dodam, że praca w naszym zakładzie nie odbywa się w systemie zmianowym.

Kto może opłacać składki ZUS gotówką

Od 1 stycznia 2009 r. został rozszerzony katalog płatników, którzy mogą opłacać składki gotówką w banku, w placówce pocztowej lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Prawo do opłacania składek gotówką uzyskali tzw. mikroprzedsiębiorcy.

Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP

Z dniem 1 stycznia 2009 r. uległy zmianie zasady opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za niektórych pracowników.

Większe prawa reprezentatywnej organizacji związkowej

Reprezentatywnej organizacji związkowej przysługuje szerszy zakres uprawnień. Jednak nie zawsze za taką można uznać organizację zrzeszającą największą liczbę pracowników.

Zasady tworzenia instrukcji bhp

Instrukcje bhp są w każdym zakładzie pracy jednym z najważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest tworzenie instrukcji bhp, natomiast pracownicy muszą się do nich stosować.

Dodatkowy urlop osoby niepełnosprawnej

Zatrudniamy osobę niepełnosprawną, która legitymowała się do października 2008 r. umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Od listopada 2008 r. ma  przyznany tylko lekki stopień niepełnosprawności. Jak w związku z tym obliczyć dodatkowy urlop, który przysługuje osobie z umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności? Czy należy go rozbić i obliczyć tylko do wysokości miesięcy, w których występował umiarkowany stopień niepełnosprawności?

Prawa autorskie do utworu pracowniczego

Kto jest właścicielem praw autorskich do utworu pracowniczego? Odpowiedź jest z pozoru prosta - pracodawca. Gdyby jednak odpowiedź była tak jednoznaczna - nie warto byłoby zajmować się tym problemem, a jednak okazuje się, że tak postawione pytanie wymaga głębszej analizy.

Odsetki od odszkodowania dla pracownika

W przypadku wadliwego rozwiązania umowy o pracę pracodawca musi liczyć się nie tylko z zapłatą odszkodowania, ale także odsetek za opóźnienie w jego wypłacie.

Zawieszenie przepisów prawa pracy

W przypadku gdy jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może zostać zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub części przepisów prawa pracy obowiązujących w zakładzie pracy.

Brak związków zawodowych a zwolnienia grupowe

W naszym zakładzie planowana jest redukcja etatów. Zatrudniamy 26 pracowników. Nie działają jednak związki zawodowe. Kto w tym przypadku będzie współdziałał z pracodawcą i podejmował działania w obronie pracowników?

Moralne przywództwo lekiem na spowolnienie gospodarcze

Większość menedżerów HR w związku z kryzysem ograniczy w pierwszej kolejności wydatki na coaching - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę szkoleniową Delta Training. Cięcia raczej nie obejmą szkoleń z technik sprzedaży, zarządzania, negocjacji i, co najważniejsze - z przywództwa. To dobrze, bo eksperci na świecie właśnie w zmianie modelu przywództwa widzą szansę na pokonanie kryzysu.

Ochrona przed zwolnieniem przy zmniejszeniu etatu

Od 1 stycznia 2009 r. pracownicy, którzy zamiast urlopu wychowawczego skorzystają z możliwości obniżenia etatu zyskają ochronę przed zwolnieniem. Dotychczas pracownicy ci nie mieli takiego uprawnienia.

Ostatni dzwonek na złożenie ZUS IWA

Termin na złożenie ZUS IWA za 2008 r. mija 31 stycznia 2009 r. Na tej podstawie ZUS albo płatnik składek sam wyliczy stawkę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r.

Ewidencja czasu pracy

Czas pracy pracowników musi być rejestrowany przez pracodawcę w ewidencji czasu pracy. Za brak takiego dokumentu odpowiada pracodawca.

Potwierdzenie rejestracji

Praktyczne aspekty budowania lojalności pracowników

Beata Bukowska. Autorka jest partnerem w firmie Inwenta, certyfikowanym coachem ICC.Katarzyna Gajda. Autorka jest konsultantem ds. PR w firmie Inwenta.Każdy menedżer zarządzający zespołem przyzna, że o wartości firmy decydują pracujący w niej ludzie. Z tej perspektywy ważna wydaje się więc identyfikacja pracowników z firmą, poczucie bycia jej częścią. W końcu jeśli pracują dla nas lojalni pracownicy, nie musimy obawiać się zmian, jakie zachodzą na rynku pracy, który czasem staje się rynkiem pracodawcy, a czasem wręcz odwrotnie - pracownika.

Składka zdrowotna będzie ustalana tylko raz w roku

Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą sprawdzać wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne tylko raz w roku, a nie co kwartał.

Nabycie prawa do emerytury nie może być wyłączną przyczyną zwolnienia

Rozwiązywanie stosunku pracy wyłącznie z powodu przekroczenia przez pracownika wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury jest przejawem dyskryminacji. Tak orzekł siedmioosobowy skład Izby Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, odpowiadając na pytanie prawne rzecznika praw obywatelskich z października 2008 r. (uchwała z 21 stycznia 2009 r., II PZP 13/08)

Finansowanie żłobków i przedszkoli z zfśs

Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczane na tworzenie żłobków i przedszkoli dla dzieci pracowników.

Ponad 120 tys. osób wycofało środki z IKE

W ubiegłym roku ponad 120 tysięcy osób wycofało środki z indywidualnych kont emerytalnych (IKE). Polacy nie oszczędzają na przyszłą emeryturę, bo się im to nie opłaca - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Nowelizacja Karty Nauczyciela

Samorządy, które nie zapewnią nauczycielom wynagrodzeń na poziomie zagwarantowanym przez ustawę, będą musiały na koniec roku wypłacić im wyrównanie.

Wynagrodzenie chorobowe tylko przez 14 dni

Od 1 lutego 2009 r. pracodawca będzie wypłacał pracownikom w wieku powyżej 50 lat wynagrodzenie za czas choroby tylko przez pierwsze 14 dni ich niezdolności do pracy w roku.

Jak wykorzystać kryzys i nie zwalniać ludzi

Redukcja zatrudnienia to często jedna z pierwszych decyzji podejmowanych przez firmy w sytuacji kryzysu. I mimo że w naszym kraju na razie oznacza on zmniejszenie tempa wzrostu rozwijającej się nadal gospodarki, cięcie kosztów oraz zwalnianie ludzi z pracy już ma miejsce. Jednak na kryzysie można zyskać, działając szybko i planując na krótki czas - twierdzą eksperci.

Dostanę wynagrodzenie czy zasiłek?

Jestem na zwolnieniu chorobowym. To moje pierwsze zwolnienie w tym roku. Lekarz dał mi 10 dni zwolnienia. Czy dostanę za ten czas choroby zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie.

Jak długo trwa obecnie urlop macierzyński?

Słyszałam, że zmienił się wymiar urlopu macierzyńskiego. Od czego teraz zależy długość macierzyńskiego. Sprawa mnie bardzo interesuje, ponieważ jestem w 6 miesiącu ciąży i chce wiedzieć na ile urlopu mogę liczyć.

Czy po rozwodzie otrzymam odprawę?

Byłam po rozwodzie z moim mężem. Mój były mąż zmarł. Czy należy mi się po nim odprawa pośmiertna?

Od kiedy obowiązuje urlop dla ojców?

Od kiedy zacznie obowiązywać urlop dla ojców, tzw. urlop tacierzyński. Czy jeszcze w tym roku ojcowie będą mogli z niego skorzystać? Jakie warunki musi spełnić ojciec dziecka, aby mógł skorzystać z takiego urlopu.

Powrót do pracy po macierzyńskim

Podobno zmianie uległy przepisy dotyczące powrotu kobiet z urlopu macierzyńskiego. Jestem na macierzyńskim jeszcze przez 8 tygodni. Chciałabym się dowiedzieć, jak będzie wyglądała moja sytuacja po powrocie do pracy.

Jakie wynagrodzenie przysługuje mi przy umowie o dzieło?

Podpisałem z kolegą umowę o dzieło. W umowie określiliśmy kwotę wynagrodzenia, jednak w trakcie wykonywania pracy okazało się, że poniosłem duże większe koszty niż przewidywałem i faktycznie musiałem jeszcze dopłacić do całego interesu. Czy mogę żądać podwyższenia wynagrodzenia?

Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem na żądanie?

Czy urlop na żądanie przepada? Co się dzieje w sytuacji, gdy pracownik w roku kalendarzowym tego urlopu nie wykorzysta?

REKLAMA