| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Ochrona danych osobowych przez pracodawcę

Ochrona danych osobowych przez pracodawcę

Pracodawca jest administratorem danych osobowych. Ponosi więc odpowiedzialność za przetwarzanie danych w sposób niezgodny z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych. Kary za naruszenia tej ustawy mogą być wysokie.

W stosunkach pracy najczęściej spotykane nieprawidłowości związane z przetwarzaniem danych osobowych dotyczą przetwarzania zbyt szerokiego zakresu danych (naruszenie zasady adekwatności danych do celu) lub niezabezpieczenia lub nienależytego zabezpieczenia danych osobowych pracowników przed dostępem osób nieuprawnionych.

Problem testów psychologicznych

Odpowiedzialności karnej podlega ten, kto przetwarza w zbiorze dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne, albo do których przetwarzania nie jest uprawniony. Postępowanie takie zagrożone jest sankcją grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto, jeżeli powyższy czyn dotyczy tzw. danych wrażliwych, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3 (art. 49 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych – DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.). Przestępstw powyższych można dopuścić się wówczas, gdy dane są przetwarzane, choć nie występują przesłanki dopuszczalności ich przetwarzania określone w ustawie o ochronie danych osobowych lub też w sytuacji, gdy co prawda przetwarzanie danych jest dopuszczalne, lecz dokonuje tego podmiot nieuprawniony.

W stosunkach zatrudnienia znaczenie będzie miało przetwarzanie danych wrażliwych, przetwarzanych za zgodą pracownika. Dane takie mogą być zbierane w procesie realizacji polityki zarządzania zasobami ludzkimi, gdy pracodawcy stosują różnego rodzaju środki oceniania pracowników i określania ich przydatności do pracy na danym stanowisku. Dość popularne stają się testy psychologiczne stosowane w trakcie procedur rekrutacyjnych. Wśród technik selekcji dostępnych tylko dla psychologów znajdują się narzędzia diagnozujące zdolności umysłowe, tj. ogólne lub specyficzne możliwości funkcjonowania intelektualnego, lub kwestionariusze i inwentarze psychologiczne, które służą do badania cech osobowości, temperamentu czy funkcjonowania emocjonalnego. Niewątpliwie pracownik poddający się w fazie rekrutacji i selekcji (przyjęcia do pracy bądź awansu na określone stanowisko) diagnozie psychologicznej ujawnia pracodawcy wiele informacji z zakresu prywatności (np. dojrzałości społecznej i emocjonalnej). Uzyskane przez pracodawcę, nawet za zgodą pracownika, dane osobowe w trakcie tego typu testów mogą stanowić zbyt szeroki zakres informacji do celu przetwarzania, jakim jest wybór kandydata na określone stanowisko pracy (dane nie będą adekwatne), a tym samym może powstać sytuacja, w której dane przetwarzane będą przez podmiot nieuprawniony.

Choć pracownicy lub kandydaci do pracy poddawani są określonym testom za swoją zgodą, jednak często nie mają pełnej świadomości tego, jakie informacje o sobie przekażą pracodawcy, poddając się badaniu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »