REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłacanie przeterminowanych składek

REKLAMA

Gdy pracodawca jako płatnik składek nie ureguluje w terminie należnych zobowiązań wobec ZUS, musi opłacić odsetki za zwłokę. Odsetki te nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności do dnia zapłaty należności włącznie.

Zasady obliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne uregulowane zostały w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (zwanej dalej ustawą o sus). Zgodnie z nimi pracodawca zobowiązany jest obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc ubezpieczenia (art. 46 ust. 1 powołanej ustawy).

Autopromocja

Terminy opłacania składek

O terminach opłacania składek stanowi art. 47 ustawy o sus. W tym samym terminie płatnik przesyła deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłaca składki za dany miesiąc.

Obowiązany jest to zrobić nie później niż:

 • do 5. dnia następnego miesiąca – dla jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych,
 • do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni – dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie,
 • do 15. dnia następnego miesiąca – dla wszystkich pozostałych płatników (tj. np. dla osób fizycznych zatrudniających pracowników).

Sankcje

W przypadku gdy pracodawca jako płatnik składek nie ureguluje w terminie należnych zobowiązań wobec ZUS, będzie musiał opłacić odsetki za zwłokę. Zgodnie z przepisami ustawy od nieopłaconych w terminie składek należne są od płatnika odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych w Ordynacji podatkowej.

Odsetki te nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności do dnia zapłaty należności (włącznie). Jeżeli ostatni dzień terminu płatności przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu opłacenia składek uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Dla firmy „Indeks” ostatecznym terminem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionych pracowników jest 15. dzień następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. I tak za luty 2009 r. firma powinna opłacić składki najpóźniej 15 marca 2009 r. Ponieważ dzień ten przypadał w niedzielę, to termin automatycznie przesunął się na poniedziałek, czyli 16 marca 2009 r. Jednak płatnik składek ze względu na trudności finansowe składki za luty 2009 r. opłacił dopiero 12 maja 2009 r. Zgodnie z podaną wyżej zasadą odsetki za zwłokę powinny być naliczone od 17 marca 2009 r. (następny dzień po upływie terminu płatności) do 12 maja 2009 r. (dzień zapłaty należności).


Odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekroczyłaby 6,60 zł. Kwot do takiej wysokości nie wpłaca się. Jeżeli przekroczą tę wysokość i wyniosą np. 6,63 zł, zaokrągla się je do pełnych złotych i przekazuje do jednostki terytorialnej ZUS.

Taka sama jest procedura w przypadku płatności składek na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Natomiast w przypadku opóźnień w opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne odsetki za zwłokę nalicza się na zasadach określonych dla zaległości podatkowych. Nie nalicza się odsetek od nieterminowo opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, gdy ich wysokość nie przekracza 3-krotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej. Taka opłata wynosi 2,20 zł, a zatem 3-krotność tej kwoty to 6,60 zł, czyli taka sama kwota jak za składki wyżej wymienione.

Poza odsetkami

Poza odsetkami ZUS ma prawo wymierzyć opłatę dodatkową do wysokości 100% nieopłaconych składek.

Obliczanie należnych odsetek

Pracodawca jako płatnik składek przy obliczaniu należnych odsetek za zwłokę stosuje wzór:

(Kz x L x O) /365 = On = Opz,

gdzie:

Kz – kwota zaległości,

L – liczba dni zwłoki,

O – stawki odsetek za zwłokę w stosunku rocznym,

365 – liczba dni w roku,

On – kwota odsetek,

Opz – kwota odsetek po zaokrągleniu.

Warto pamiętać, że w przypadku kłopotów z płatnościami przedsiębiorca może się zwrócić do jednostki terytorialnej ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności.


Odroczenie terminu zapłaty

Prawidłowy wniosek powinien być złożony przed upływem ostatniego dnia terminu płatności danej składki. Odroczenie terminu płatności następuje w formie umowy zawartej między wnioskodawcą a dyrektorem właściwej jednostki ZUS. W przypadku prawidłowo złożonego wniosku i zawartej w tym celu umowy odsetki za zwłokę nie będą naliczane. Jest to niewątpliwie duża ulga dla danego płatnika. Należy pamiętać, że płatnikowi zostanie naliczona opłata prolongacyjna na zasadach i w wysokości określonej w przepisach ordynacji podatkowej. Opłatę oblicza się, uwzględniając połowę stawki odsetek podatkowych obowiązującej w dniu wydania decyzji.

Rozłożenie zaległości na raty

Ulgą w regulowaniu należności może też być rozłożenie ich na raty. W takim przypadku odsetki naliczone będą tylko do dnia złożenia wniosku. Od składek, których spłatę rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę, począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie tych ulg. W tym przypadku, tak jak przy odroczeniu terminu płatności, zapłata w ratach odbywa się na podstawie zawartej umowy.

Zarówno wniosek o odroczenie terminu płatności, jak i wniosek o rozłożenie spłaty składek na raty muszą być rzetelnie uzasadnione (np. długi pobyt w szpitalu, pożar zakładu itp.). W przypadku udzielenia wspomnianych ulg płatnik musi regulować należności w terminach i w wysokościach określonych w zawartych umowach.

Postępowanie egzekucyjne

Wszystkie należności z tytułu składek nieopłacone w terminie, a więc: składki, odsetki za zwłokę, koszty upomnienia i dodatkowa opłata, podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej. Należności te podlegają zaspokojeniu przed innymi wierzytelnościami, z wyjątkiem kosztów egzekucyjnych, należności za pracę, należności alimentacyjnych oraz rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, jak również kosztów ostatniej choroby i kosztów pogrzebu dłużnika, w wysokości odpowiadającej miejscowym zwyczajom.

Egzekucja powinna zawsze być poprzedzona wydaniem przez ZUS decyzji określającej wysokość zaległości. Wynika to z faktu, że należności z tytułu nieuregulowanych składek nie mogą być dochodzone na podstawie samych deklaracji rozliczeniowych.

Podstawa prawna:

 • ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
 • ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA