W jaki sposób PFRON realizuje refundację składek niepełnosprawnym przedsiębiorcom?
REKLAMA
REKLAMA
Na drogę od złożenia wniosku o refundację do jej faktycznej wypłaty składa się kilka czynności tworzących swoistą procedurę realizującą zwrot składek według określonych kroków:
REKLAMA
1. Złożenie wniosku o refundację do PFRON
Wnioski o refundację mają postać sformalizowanych druków, które mogą być składane w trybie zgłoszeniowym, korygującym, lub celem uzyskania refundacji. Wtedy to:
- niepełnosprawnych przedsiębiorców obowiązuje formularz Wn-U-G - przekazuje się go do PFRON w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne (osoba prowadząca działalność ma termin opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS za miesiąc maj 2009 r. do dnia 10 czerwca 2009r., a więc formularz Wn-U-G powinna przekazać do PFRON do końca czerwca 2009 r.).
PFRON może przywrócić termin składania tych dokumentów, na wniosek niepełnosprawnego, jeśli udowodni on, że opóźnienie nastąpiło nie z jego winy.
Formularze można przekazywać w formie elektronicznej (za pomocą programu informatycznego udostępnionego przez PFRON, uwierzytelnione podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu), bądź pisemnie, na adres biura Funduszu w Warszawie.
Należy pamiętać, że dokumentację pozwalającą na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami rozporządzenia należy przechowywać przez okres 10 lat od dnia przyznania pomocy.
2. Sprawdzenie złożonego wniosku przez PFRON pod względem rachunkowym i formalnym
PFRON sprawdza złożony przez nas formularz pod względem rachunkowym i formalnym. Jeśli został on nieprawidłowo wypełniony, nie zgadzają się dane, bądź obliczenia, Fundusz poinformuje nas o tym w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Zostaniemy wezwani do usunięcia uchybień. Jeśli nie wyjaśnimy sprawy, nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony.
Zobacz: Jak zarejestrować się w PFRON jako niepełnosprawny przedsiębiorca
3. Ustalenie, czy posiadamy zaległości wobec PFRON-u
Jeżeli mamy zobowiązania wobec Funduszu na kwotę wyższą niż 100 zł, zostaniemy wezwani do złożenia wyjaśnień w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania (wysłanego listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Refundacja zostanie wstrzymana decyzją, do czasu uregulowania zaległości jeśli zaistniałej sytuacji nie wyjaśnimy. Jeżeli nie spłacimy należności do 31 stycznia roku następującego po roku, za który wnioskujemy o refundację, zostanie wydana decyzja o odmowie wypłaty refundacji.
4. Ustalenie przez PFRON kwoty przysługującej nam refundacji składek i wypłata jej na wskazany rachunek bankowy
Realizacja refundacji powinna nastąpić w ciągu 14 dni od dnia dostarczenia do PFRON kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku.
Jeżeli kwota udzielonej nam refundacji składek na ubezpieczenia społeczne jest inna niż wnioskowaliśmy, PFRON poinformuje nas o sposobie jej ustalenia. Możemy również wnioskować o wydanie przez Prezesa Zarządu Funduszu decyzji o wysokości refundacji, w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o ustaleniu wysokości przysługującej nam refundacji.
5. PFRON wystawia zaświadczenie o udzieleniu pomocy de minimis
Refundacja składek osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą jest udzielana jako pomoc de minimis, zgodnie z przepisami unijnymi.
We wniosku o refundację musimy więc podać informacje o uzyskanej już wcześniej pomocy de minimis oraz przekazać stosowne oświadczenia/zaświadczenia o kwotach uzyskanej pomocy ze środków publicznych.
Zobacz serwis: Samozatrudnienie
Jako informację zwrotną otrzymujemy zaświadczenie uzyskane z PFRON-u, które będzie nam pomocne w ustaleniu łącznej kwoty pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy i poprzedzające go dwa lata kalendarzowe. Kwota ta jest bowiem ograniczona dla osób niepełnosprawnych prowadzących różne rodzaje działalności gospodarczej oraz dla rolników. Pamiętajmy, że ograniczeniu podlega również łączna kwota pomocy, która spowodowałaby przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy w przepisach mających zastosowanie przy udzielaniu pomocy innej niż pomoc de minimis.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 8 poz. 42)
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity: Dz.U. z r. 2008 nr 14 poz. 92 z późn. zm.)
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5)
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 875/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektoru rybołówstwa i zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 1860/2004 (Dz. Urz. UE L 193 z 25.07.2007, str. 6)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat