reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Samozatrudnienie > W jaki sposób PFRON realizuje refundację składek niepełnosprawnym przedsiębiorcom?

W jaki sposób PFRON realizuje refundację składek niepełnosprawnym przedsiębiorcom?

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność, które chcą skorzystać z dofinansowania, jakiego udziela Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych muszą zarejestrować się w Funduszu. Następnie, po każdorazowym opłaceniu składek, powinny złożyć wnioski o refundację składek na ubezpieczenia społeczne na stosownych formularzach.

Na drogę od złożenia wniosku o refundację do jej faktycznej wypłaty składa się kilka czynności tworzących swoistą procedurę realizującą zwrot składek według określonych kroków:

1. Złożenie wniosku o refundację do PFRON

Wnioski o refundację mają postać sformalizowanych druków, które mogą być składane w trybie zgłoszeniowym, korygującym, lub celem uzyskania refundacji. Wtedy to:

  • niepełnosprawnych przedsiębiorców obowiązuje formularz Wn-U-G - przekazuje się go do PFRON w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne (osoba prowadząca działalność ma termin opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS za miesiąc maj 2009 r. do dnia 10 czerwca 2009r., a więc formularz Wn-U-G powinna przekazać do PFRON do końca czerwca 2009 r.).

PFRON może przywrócić termin składania tych dokumentów, na wniosek niepełnosprawnego, jeśli udowodni on, że opóźnienie nastąpiło nie z jego winy.

Formularze można przekazywać w formie elektronicznej (za pomocą programu informatycznego udostępnionego przez PFRON, uwierzytelnione podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu), bądź pisemnie, na adres biura Funduszu w Warszawie.

Należy pamiętać, że dokumentację pozwalającą na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami rozporządzenia należy przechowywać przez okres 10 lat od dnia przyznania pomocy.

2. Sprawdzenie złożonego wniosku przez PFRON pod względem rachunkowym i formalnym

PFRON sprawdza złożony przez nas formularz pod względem rachunkowym i formalnym. Jeśli został on nieprawidłowo wypełniony, nie zgadzają się dane, bądź obliczenia, Fundusz poinformuje nas o tym w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Zostaniemy wezwani do usunięcia uchybień. Jeśli nie wyjaśnimy sprawy, nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Zobacz: Jak zarejestrować się w PFRON jako niepełnosprawny przedsiębiorca

3. Ustalenie, czy posiadamy zaległości wobec PFRON-u

Jeżeli mamy zobowiązania wobec Funduszu na kwotę wyższą niż 100 zł, zostaniemy wezwani do złożenia wyjaśnień w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania (wysłanego listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Refundacja zostanie wstrzymana decyzją, do czasu uregulowania zaległości jeśli zaistniałej sytuacji nie wyjaśnimy. Jeżeli nie spłacimy należności do 31 stycznia roku następującego po roku, za który wnioskujemy o refundację, zostanie wydana decyzja o odmowie wypłaty refundacji.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama