REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób PFRON realizuje refundację składek niepełnosprawnym przedsiębiorcom?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Refundacja składek przez PFRON dla niepełnosprawnych przedsiębiorców.
Refundacja składek przez PFRON dla niepełnosprawnych przedsiębiorców.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność, które chcą skorzystać z dofinansowania, jakiego udziela Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych muszą zarejestrować się w Funduszu. Następnie, po każdorazowym opłaceniu składek, powinny złożyć wnioski o refundację składek na ubezpieczenia społeczne na stosownych formularzach.

Na drogę od złożenia wniosku o refundację do jej faktycznej wypłaty składa się kilka czynności tworzących swoistą procedurę realizującą zwrot składek według określonych kroków:

REKLAMA

Autopromocja

1. Złożenie wniosku o refundację do PFRON

Wnioski o refundację mają postać sformalizowanych druków, które mogą być składane w trybie zgłoszeniowym, korygującym, lub celem uzyskania refundacji. Wtedy to:

  • niepełnosprawnych przedsiębiorców obowiązuje formularz Wn-U-G - przekazuje się go do PFRON w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne (osoba prowadząca działalność ma termin opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS za miesiąc maj 2009 r. do dnia 10 czerwca 2009r., a więc formularz Wn-U-G powinna przekazać do PFRON do końca czerwca 2009 r.).

PFRON może przywrócić termin składania tych dokumentów, na wniosek niepełnosprawnego, jeśli udowodni on, że opóźnienie nastąpiło nie z jego winy.

Formularze można przekazywać w formie elektronicznej (za pomocą programu informatycznego udostępnionego przez PFRON, uwierzytelnione podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu), bądź pisemnie, na adres biura Funduszu w Warszawie.

Należy pamiętać, że dokumentację pozwalającą na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami rozporządzenia należy przechowywać przez okres 10 lat od dnia przyznania pomocy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Sprawdzenie złożonego wniosku przez PFRON pod względem rachunkowym i formalnym

PFRON sprawdza złożony przez nas formularz pod względem rachunkowym i formalnym. Jeśli został on nieprawidłowo wypełniony, nie zgadzają się dane, bądź obliczenia, Fundusz poinformuje nas o tym w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Zostaniemy wezwani do usunięcia uchybień. Jeśli nie wyjaśnimy sprawy, nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Zobacz: Jak zarejestrować się w PFRON jako niepełnosprawny przedsiębiorca

3. Ustalenie, czy posiadamy zaległości wobec PFRON-u

Jeżeli mamy zobowiązania wobec Funduszu na kwotę wyższą niż 100 zł, zostaniemy wezwani do złożenia wyjaśnień w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania (wysłanego listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Refundacja zostanie wstrzymana decyzją, do czasu uregulowania zaległości jeśli zaistniałej sytuacji nie wyjaśnimy. Jeżeli nie spłacimy należności do 31 stycznia roku następującego po roku, za który wnioskujemy o refundację, zostanie wydana decyzja o odmowie wypłaty refundacji.

4. Ustalenie przez PFRON kwoty przysługującej nam refundacji składek i wypłata jej na wskazany rachunek bankowy

Realizacja refundacji powinna nastąpić w ciągu 14 dni od dnia dostarczenia do PFRON kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku.
Jeżeli kwota udzielonej nam refundacji składek na ubezpieczenia społeczne jest inna niż wnioskowaliśmy, PFRON poinformuje nas o sposobie jej ustalenia. Możemy również wnioskować o wydanie przez Prezesa Zarządu Funduszu decyzji o wysokości refundacji, w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o ustaleniu wysokości przysługującej nam refundacji.

5. PFRON wystawia zaświadczenie o udzieleniu pomocy de minimis

Refundacja składek osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą jest udzielana jako pomoc de minimis, zgodnie z przepisami unijnymi.

We wniosku o refundację musimy więc podać informacje o uzyskanej już wcześniej pomocy de minimis oraz przekazać stosowne oświadczenia/zaświadczenia o kwotach uzyskanej pomocy ze środków publicznych.

Zobacz serwis: Samozatrudnienie

Jako informację zwrotną otrzymujemy zaświadczenie uzyskane z PFRON-u, które będzie nam pomocne w ustaleniu łącznej kwoty pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy i poprzedzające go dwa lata kalendarzowe. Kwota ta jest bowiem ograniczona dla osób niepełnosprawnych prowadzących różne rodzaje działalności gospodarczej oraz dla rolników. Pamiętajmy, że ograniczeniu podlega również łączna kwota pomocy, która spowodowałaby przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy w przepisach mających zastosowanie przy udzielaniu pomocy innej niż pomoc de minimis.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 8 poz. 42)
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity: Dz.U. z r. 2008 nr 14 poz. 92 z późn. zm.)
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5)
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 875/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektoru rybołówstwa i zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 1860/2004 (Dz. Urz. UE L 193 z 25.07.2007, str. 6)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS rozpatruje wnioski o wakacje składkowe. Płatnik znajdzie informacje na swoim profilu w PUE ZUS

W listopadzie w całym kraju przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Wnioski, które wpływają w grudniu, uprawniają do ulgi dopiero w styczniu 2025 r.

ZUS: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niezmiennie stabilny

ZUS: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niezmiennie stabilny. Ile mamy zatrudnionych cudzoziemców? Na co idzie najwięcej wydatków z FUS? Ile wynosiła przeciętna wysokość wypłaconej emerytury i renty w trzech kwartałach 2024 r.?

FUS: Wyższe wynagrodzenia, wyższe składki, wyższe przychody

Aż 83,8 proc. wynosi wskaźnik pokrycia wydatków FUS wpływami ze składek i ich pochodnych za III kwartały. To efekt szybkiego wzrostu wynagrodzeń w gospodarce i rosnących przychodów ze składek od ubezpieczonych. Liczba osób objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi rośnie i na koniec września br. wyniosła ponad 16 mln.

Plan urlopów 2025 do druku [WZÓR]

Plan urlopów na 2025 rok – do kiedy powinien zostać sporządzony? Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia planu urlopów wynikający z Kodeksu pracy? Pobierz wzór planu urlopów na 2025 rok.

REKLAMA

Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapadła

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

REKLAMA

Świadczenie wzrosło o 100 proc., wypłata z wyrównaniem od października. Nowe przepisy już obowiązują

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany obowiązują od 12 grudnia 2025 r.

3000 zł grzywny dla pracodawcy za odmówienie zatrudnienia kandydata na pracownika. Przepisy już obowiązują

Przepisy prawa pracy chronią nie tylko pracowników, ale również kandydatów na pracowników. Taka ochrona przysługuje już na etapie procesu rekrutacyjnego. Co ważne, potencjalni pracodawcy mogą ponieść konsekwencje finansowe za wadliwie sformułowane oferty pracy czy nawet za odmówienie zatrudnienia ze względu na pewne kryteria. 

REKLAMA