REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób PFRON realizuje refundację składek niepełnosprawnym przedsiębiorcom?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Refundacja składek przez PFRON dla niepełnosprawnych przedsiębiorców.
Refundacja składek przez PFRON dla niepełnosprawnych przedsiębiorców.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność, które chcą skorzystać z dofinansowania, jakiego udziela Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych muszą zarejestrować się w Funduszu. Następnie, po każdorazowym opłaceniu składek, powinny złożyć wnioski o refundację składek na ubezpieczenia społeczne na stosownych formularzach.

Na drogę od złożenia wniosku o refundację do jej faktycznej wypłaty składa się kilka czynności tworzących swoistą procedurę realizującą zwrot składek według określonych kroków:

REKLAMA

Autopromocja

1. Złożenie wniosku o refundację do PFRON

Wnioski o refundację mają postać sformalizowanych druków, które mogą być składane w trybie zgłoszeniowym, korygującym, lub celem uzyskania refundacji. Wtedy to:

  • niepełnosprawnych przedsiębiorców obowiązuje formularz Wn-U-G - przekazuje się go do PFRON w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne (osoba prowadząca działalność ma termin opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS za miesiąc maj 2009 r. do dnia 10 czerwca 2009r., a więc formularz Wn-U-G powinna przekazać do PFRON do końca czerwca 2009 r.).

PFRON może przywrócić termin składania tych dokumentów, na wniosek niepełnosprawnego, jeśli udowodni on, że opóźnienie nastąpiło nie z jego winy.

Formularze można przekazywać w formie elektronicznej (za pomocą programu informatycznego udostępnionego przez PFRON, uwierzytelnione podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu), bądź pisemnie, na adres biura Funduszu w Warszawie.

Należy pamiętać, że dokumentację pozwalającą na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami rozporządzenia należy przechowywać przez okres 10 lat od dnia przyznania pomocy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Sprawdzenie złożonego wniosku przez PFRON pod względem rachunkowym i formalnym

PFRON sprawdza złożony przez nas formularz pod względem rachunkowym i formalnym. Jeśli został on nieprawidłowo wypełniony, nie zgadzają się dane, bądź obliczenia, Fundusz poinformuje nas o tym w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Zostaniemy wezwani do usunięcia uchybień. Jeśli nie wyjaśnimy sprawy, nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Zobacz: Jak zarejestrować się w PFRON jako niepełnosprawny przedsiębiorca

3. Ustalenie, czy posiadamy zaległości wobec PFRON-u

Jeżeli mamy zobowiązania wobec Funduszu na kwotę wyższą niż 100 zł, zostaniemy wezwani do złożenia wyjaśnień w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania (wysłanego listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Refundacja zostanie wstrzymana decyzją, do czasu uregulowania zaległości jeśli zaistniałej sytuacji nie wyjaśnimy. Jeżeli nie spłacimy należności do 31 stycznia roku następującego po roku, za który wnioskujemy o refundację, zostanie wydana decyzja o odmowie wypłaty refundacji.

4. Ustalenie przez PFRON kwoty przysługującej nam refundacji składek i wypłata jej na wskazany rachunek bankowy

Realizacja refundacji powinna nastąpić w ciągu 14 dni od dnia dostarczenia do PFRON kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku.
Jeżeli kwota udzielonej nam refundacji składek na ubezpieczenia społeczne jest inna niż wnioskowaliśmy, PFRON poinformuje nas o sposobie jej ustalenia. Możemy również wnioskować o wydanie przez Prezesa Zarządu Funduszu decyzji o wysokości refundacji, w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o ustaleniu wysokości przysługującej nam refundacji.

5. PFRON wystawia zaświadczenie o udzieleniu pomocy de minimis

Refundacja składek osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą jest udzielana jako pomoc de minimis, zgodnie z przepisami unijnymi.

We wniosku o refundację musimy więc podać informacje o uzyskanej już wcześniej pomocy de minimis oraz przekazać stosowne oświadczenia/zaświadczenia o kwotach uzyskanej pomocy ze środków publicznych.

Zobacz serwis: Samozatrudnienie

Jako informację zwrotną otrzymujemy zaświadczenie uzyskane z PFRON-u, które będzie nam pomocne w ustaleniu łącznej kwoty pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy i poprzedzające go dwa lata kalendarzowe. Kwota ta jest bowiem ograniczona dla osób niepełnosprawnych prowadzących różne rodzaje działalności gospodarczej oraz dla rolników. Pamiętajmy, że ograniczeniu podlega również łączna kwota pomocy, która spowodowałaby przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy w przepisach mających zastosowanie przy udzielaniu pomocy innej niż pomoc de minimis.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 8 poz. 42)
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity: Dz.U. z r. 2008 nr 14 poz. 92 z późn. zm.)
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5)
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 875/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektoru rybołówstwa i zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 1860/2004 (Dz. Urz. UE L 193 z 25.07.2007, str. 6)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA