REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób PFRON realizuje refundację składek niepełnosprawnym przedsiębiorcom?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Refundacja składek przez PFRON dla niepełnosprawnych przedsiębiorców.
Refundacja składek przez PFRON dla niepełnosprawnych przedsiębiorców.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność, które chcą skorzystać z dofinansowania, jakiego udziela Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych muszą zarejestrować się w Funduszu. Następnie, po każdorazowym opłaceniu składek, powinny złożyć wnioski o refundację składek na ubezpieczenia społeczne na stosownych formularzach.

Na drogę od złożenia wniosku o refundację do jej faktycznej wypłaty składa się kilka czynności tworzących swoistą procedurę realizującą zwrot składek według określonych kroków:

Autopromocja

1. Złożenie wniosku o refundację do PFRON

Wnioski o refundację mają postać sformalizowanych druków, które mogą być składane w trybie zgłoszeniowym, korygującym, lub celem uzyskania refundacji. Wtedy to:

 • niepełnosprawnych przedsiębiorców obowiązuje formularz Wn-U-G - przekazuje się go do PFRON w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne (osoba prowadząca działalność ma termin opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS za miesiąc maj 2009 r. do dnia 10 czerwca 2009r., a więc formularz Wn-U-G powinna przekazać do PFRON do końca czerwca 2009 r.).

PFRON może przywrócić termin składania tych dokumentów, na wniosek niepełnosprawnego, jeśli udowodni on, że opóźnienie nastąpiło nie z jego winy.

Formularze można przekazywać w formie elektronicznej (za pomocą programu informatycznego udostępnionego przez PFRON, uwierzytelnione podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu), bądź pisemnie, na adres biura Funduszu w Warszawie.

Należy pamiętać, że dokumentację pozwalającą na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami rozporządzenia należy przechowywać przez okres 10 lat od dnia przyznania pomocy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Sprawdzenie złożonego wniosku przez PFRON pod względem rachunkowym i formalnym

PFRON sprawdza złożony przez nas formularz pod względem rachunkowym i formalnym. Jeśli został on nieprawidłowo wypełniony, nie zgadzają się dane, bądź obliczenia, Fundusz poinformuje nas o tym w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Zostaniemy wezwani do usunięcia uchybień. Jeśli nie wyjaśnimy sprawy, nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Zobacz: Jak zarejestrować się w PFRON jako niepełnosprawny przedsiębiorca

3. Ustalenie, czy posiadamy zaległości wobec PFRON-u

Jeżeli mamy zobowiązania wobec Funduszu na kwotę wyższą niż 100 zł, zostaniemy wezwani do złożenia wyjaśnień w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania (wysłanego listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Refundacja zostanie wstrzymana decyzją, do czasu uregulowania zaległości jeśli zaistniałej sytuacji nie wyjaśnimy. Jeżeli nie spłacimy należności do 31 stycznia roku następującego po roku, za który wnioskujemy o refundację, zostanie wydana decyzja o odmowie wypłaty refundacji.

4. Ustalenie przez PFRON kwoty przysługującej nam refundacji składek i wypłata jej na wskazany rachunek bankowy

Realizacja refundacji powinna nastąpić w ciągu 14 dni od dnia dostarczenia do PFRON kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku.
Jeżeli kwota udzielonej nam refundacji składek na ubezpieczenia społeczne jest inna niż wnioskowaliśmy, PFRON poinformuje nas o sposobie jej ustalenia. Możemy również wnioskować o wydanie przez Prezesa Zarządu Funduszu decyzji o wysokości refundacji, w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o ustaleniu wysokości przysługującej nam refundacji.

5. PFRON wystawia zaświadczenie o udzieleniu pomocy de minimis

Refundacja składek osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą jest udzielana jako pomoc de minimis, zgodnie z przepisami unijnymi.

We wniosku o refundację musimy więc podać informacje o uzyskanej już wcześniej pomocy de minimis oraz przekazać stosowne oświadczenia/zaświadczenia o kwotach uzyskanej pomocy ze środków publicznych.

Zobacz serwis: Samozatrudnienie

Jako informację zwrotną otrzymujemy zaświadczenie uzyskane z PFRON-u, które będzie nam pomocne w ustaleniu łącznej kwoty pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy i poprzedzające go dwa lata kalendarzowe. Kwota ta jest bowiem ograniczona dla osób niepełnosprawnych prowadzących różne rodzaje działalności gospodarczej oraz dla rolników. Pamiętajmy, że ograniczeniu podlega również łączna kwota pomocy, która spowodowałaby przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy w przepisach mających zastosowanie przy udzielaniu pomocy innej niż pomoc de minimis.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 8 poz. 42)
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity: Dz.U. z r. 2008 nr 14 poz. 92 z późn. zm.)
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5)
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 875/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektoru rybołówstwa i zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 1860/2004 (Dz. Urz. UE L 193 z 25.07.2007, str. 6)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA