Kategorie

Jak osiągać więcej za mniej

Dorota Święcka
W maju po raz 26. odbyła się w Walencji międzynarodowa konferencja klientów firmy doradczej Hay Group. Motywem przewodnim spotkania była próba znalezienia odpowiedzi, w jaki sposób przy rosnącej inflacji i spowolnieniu gospodarczym przedsiębiorcy mają utrzymać rentowność i przewagę nad konkurencją.

Inspiracją do dwudniowej dyskusji przedstawicieli ponad 200 organizacji z całego świata były wykłady plenarne uznanych na całym świecie specjalistów i guru zarządzania: C.K. Prahalada, Vijay Govindarajana, Lyndy Gratton, Fonsa Trampenaars, Anne Rudy i Gro Harlem Brundtland. Uczestnicy konferencji, oprócz udziału w sesjach plenarnych, mieli także możliwość udziału w dyskusji otwartej, jak również w wielu warsztatach praktycznych.

W tym roku w konferencji wzięły udział znane postaci świata polityki: Wim Kok – premier Holandii w latach 1994–2002, a obecnie członek Grupy Zadaniowej ds. Zatrudnienia w Europie oraz grupy wysokiego szczebla zalecającej rewitalizację strategii lizbońskiej, jak również członek rad nadzorczych w firmach Shell, ING, TNT i KLM oraz Gro Harlem Brundtland, była premier Norwegii, także przewodniczyła Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Szansa dla Europy

W dzisiejszych czasach Europa traci konkurencyjną przewagę na rzecz szybciej rozwijających się gospodarek Azji i Ameryki Południowej oraz bardziej innowacyjnych Amerykanów – mówił Wim Kok podczas wykładu rozpoczynającego konferencję. – Czy Europa utrzyma swoją pozycję gospodarczą? W jaki sposób możemy stać się bardziej elastyczni i wykorzystać innowacje do stymulowania rozwoju? Czy strategia lizbońska, dzięki której Europa ma stać się najbardziej dynamiczną i konkurencyjną gospodarką na świecie do 2010 roku, pomogła – czy zawiodła? – pytał Wim Kok. Starzejące się społeczeństwa, głosy sprzeciwu Europejczyków wobec imigrantów, wysokie zróżnicowanie dochodów to tylko niektóre problemy współczesnej gospodarki. Rozwiązaniem może stać się podniesienie wieku emerytalnego, aby znaleźć środki na finansowanie emerytalnych zobowiązań, czy akceptacja imigracji zarobkowej, tak jak zrobiła to Ameryka. Odzywają się też głosy, aby ograniczyć wynagrodzenia kierownictwa najwyższego szczebla w interesie społecznej spójności. Lecz gdzie leży złoty środek, jeśli w ogóle taki istnieje? – Ważna jest świadomość nas, Europejczyków, oraz dalsza praca i koncentracja zarówno na polityce społecznej, jak i nastawienie na rozwój i edukację – dodał na zakończenie Wim Kok.

Globalne problemy

Gro Harlem Brundtland, uznana przez „Financial Times” za czwartą najbardziej wpływową Europejkę od 25 lat, omówiła zagadnienia związane ze zmianą klimatu i rozwojem ludzkości w tym kontekście. Globalne ocieplenie, wzrost populacji, masowa migracja, pandemie i trudne położenie kobiet, szczególnie w krajach rozwijających się – z takimi zagadnieniami muszą mierzyć się obecnie przywódcy świata. Gro Harlem Brundtland w swoim przemówieniu podkreśliła konieczność stawienia czoła problemom naszej planety, lecz także wyzwaniom związanym z równouprawnieniem płci, z którymi niejednokrotnie sama musiała się zmierzyć.


Siła kreatywności

Część dotyczącą zarządzania, podobnie jak w zeszłym roku, zdominowały zagadnienia związane z innowacyjnością w biznesie, które przedstawili profesorowie: C.K. Prahalad i Vijay Govindarajan. Najnowsze badania C.K. Prahalada koncentrują się na przyszłości konkurencji i nowym wieku innowacji. Kluczem do tworzenia wartości i rozwoju firm jest uzyskanie dostępu do globalnej sieci zasobów, aby współtworzyć doświadczenia klientów. Według C.K. Prahalada, żadna firma nie jest wystarczająco duża pod względem pola działania czy wielkości, aby zaspokoić głód doświadczeń klientów. Konieczne jest więc porzucenie postawy, związanej z chęcią posiadania zasobów, a skupienie się na określeniu systemów dostępu do owych zasobów. Organizacje muszą bardziej strategicznie wykorzystywać IT. Mówiąc krótko, muszą wszystkich klientów traktować indywidualnie, lecz dysponować globalnymi źródłami zasobów. W szczególności to obszary IT i HR wymagają znacznie bardziej strategicznych działań. Organizacje muszą stawiać czoła wyzwaniom w postaci budowania prawdziwie zróżnicowanych zespołów międzynarodowych. Ponadto przedsiębiorcy muszą zacząć postrzegać imigrację talentów jako możliwość strategiczną, nie zaś zagrożenie kulturowe. Otwartość na różnorodność i imigrację pozwala osiągnąć konkurencyjną przewagę na skalę kraju.

Według Vijay’a Govindarajana – profesora handlu międzynarodowego w Tuck School oraz rezydenta i głównego konsultanta ds. innowacji w GE – żyjemy w czasach niemal stałych zmian. Nieustannie i w niezwykłym tempie pojawiają się nowe technologie. Globalizacja przynosi nowe rynki, nowych klientów, nowych konkurentów i nowe wyzwania, zaś Internet powoduje większą przejrzystość strategii, działań i wyników osiąganych przez firmy. Organizacje odkrywają, że stosowane przez nie strategie wymagają ciągłych zmian. Wcześniejsze założenia nie są już aktualne; zdarza się również, że poprzednia strategia została skopiowana i zneutralizowana przez konkurentów. Często również osiągnięcia technologiczne i globalizacja oferują nieoczekiwane nowe możliwości. W jaki sposób możemy stworzyć i wykorzystać nowe płaszczyzny rozwoju? Które kompetencje są najważniejsze i w jaki sposób możemy je wykorzystać? Govindarajan przedstawił w trakcie sesji sposoby identyfikacji DNA firmy oraz to, co jest konieczne dla przewidzenia zmian i odpowiedniej reakcji. Kluczem do sukcesu jest nieustająca innowacyjność, szczególnie pod względem strategii.

Przyroda w biznesie

Krótką powtórką z lekcji biologii rozpoczął swój wykład Rod Beckström – dyrektor amerykańskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa Krajowego, menedżer i współautor książki „Rozgwiazda i pająk: uparta siła organizacji bez przywództwa”. Co się stanie, jeśli odetniemy nogę pająkowi? Pająk będzie żył, jednak już na zawsze tylko z trzema nogami. Jeśli odetniemy mu głowę – będzie martwy. Jeśli jednak odetniemy ramię rozgwieździe, w tym miejscu odrośnie nowe ramię. Co więcej, z odciętego ramienia wyrośnie też nowa rozgwiazda. Jest to możliwe, gdyż rozgwiazdy – w przeciwieństwie do pająków – są zdecentralizowane: każdy niezbędny organ znajduje się w każdym ramieniu. Rod Beckström przeniósł te prawidła do świata organizacji i wskazał aktualne przykłady organizacji-rozgwiazd, które podbijają społeczeństwo i biznes, zmieniając zasady strategii i konkurencji. Na przykłąd Toyota, wykorzystując schemat rozgwiazdy, skutecznie rywalizowała z takimi firmami-pająkami, jak GM czy Ford. Czy też Napster i Kazaa, które istotnie osłabiły globalny przemysł muzyczny. Dlaczego darmowa, opierająca się na społeczności internetowej Wikipedia, w ciągu jednej nocy bije na głowę Encyklopedię Britannicę? Dlaczego malutka strona internetowa „Craig’s list” (lista Craiga) osłabia globalną prasę? Rod Beckström jasno identyfikuje cechy i praktyki biznesowe organizacji-rozgwiazd w porównaniu z organizacjami-pająkami. Organizacje-pająki są scentralizowane i zbudowane wokół schematów organizacyjnych. Organizacje-rozgwiazdy skupiają się wokół wspólnej ideologii lub jednej płaszczyzny komunikacji, a Internet wspomaga ich rozwój.


Dwa bieguny oczekiwań

W drugim dniu konferencji podczas wystąpienia Anne Ruddy – przewodniczącej światowej organizacji non profit Worldat- Work – pojawiły się pytania o motywację pracowników. Głównym zadaniem Worldat- Work jest gromadzenie fachowej wiedzy o wynagrodzeniach, świadczeniach i dodatkach pozapłacowych, a także analiza równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Sesja Anne Ruddy zatytułowana „Niepewność gospodarcza a wpływ na pakiet motywacyjny i zarządzanie talentami” skoncentrowała się na podwójnym wyzwaniu, z jakim w chwili obecnej mamy do czynienia w postaci depresji gospodarczej i rosnącej inflacji. Uniknęło ich tylko kilka sektorów i lokalizacji. Taka presja stanowi ogromne wyzwanie dla firm na całym świecie pod względem zarządzania pakietem motywacyjnym, osiągnięciami i talentami. Pracownicy dostrzegają spadek wartości swoich dochodów i żądają wyższych podwyżek wynagrodzenia, a firmy mają coraz mniejsze możliwości ich wypłaty. Anne Ruddy mówiła o badaniach przeprowadzonych przez WorldatWork i Hay Group, które dają odpowiedź na pytanie, w jaki sposób organizacje radzą sobie z problemem motywowania i utrzymywania utalentowanych pracowników. Uczestnicy prelekcji wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób depresja gospodarcza wpłynie na naciski w kierunku większego zrównoważenia pomiędzy pracą a życiem prywatnym? Czy taka równowaga jest w ogóle możliwa, gdy presja na osiąganie „więcej za mniej” wciąż wzrasta?

Arena perspektyw

Wszystkie omawiane w trakcie sesji plenarnych zagadnienia miały swą kontynuację podczas nieformalnych dyskusji. Otwarte fora dyskusyjne zapewniały uczestnikom możliwość podzielenia się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. Rozmowy w kuluarach stanowią co roku ważny element międzynarodowej konferencji Hay Group, podobnie jak interaktywne warsztaty, w trakcie których zwykle omawiane są studia przypadków. W tym roku warsztaty poświęcone były m.in.:

 • nowym metodom wynagradzania;
 • fuzjom, przejęciom na rynkach rozwijających się;
 • sytuacji firm rodzinnych w okresie zmian gospodarczych;
 • świadomemu podejściu do planowania sukcesji;
 • angażowaniu menedżerów do motywowania pracowników.

W Walencji, mieście, które zasłynęło przeprowadzeniem odważnej modernizacji, pokazano, w jaki sposób firmy mogą odnosić sukcesy nawet na niezwykle trudnych rynkach. Uczestnikom 26. konferencji Hay Group zapewniono możliwość poznania i przedyskutowania rozwiązań, dzięki którym będą mogli obrócić depresję gospodarczą na swoją korzyść i osiągnąć sukces nawet w najtrudniejszym okresie.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.