REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wskaźnik kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie za III kwartał 2013 r.

Wskaźnik kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie za III kwartał 2013 r. został ogłoszony przez Prezesa ZUS dnia 19 listopada 2013 r.

Rozliczanie okresu przebywania zleceniobiorcy na zwolnieniu lekarskim

Rozliczania okresu przebywania zleceniobiorcy na zwolnieniu lekarskim dokonuje się na podstawie określonych zasad. Czy okresy przerwy z powodu choroby należy wykazać w dokumentach składanych do ZUS i dokonać pomniejszenia podstawy wymiaru składek z tytułu wykonywania umowy zlecenia?

Wypowiedzenie umowy podczas choroby pracownika

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy podczas choroby pracownika. Wyjątkowo rozwiązanie umowy jest dopuszczalne w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków oraz z przyczyn niezawinionych, czyli w przypadku przedłużającej się nieobecności w pracy z powodu choroby.

Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło jest najczęściej spotykaną podstawą świadczenia usług. Umowa o dzieło w odróżnieniu od umowy zlecenia jest umową rezultatu, czyli liczy się efekt wykonanej pracy, podczas gdy przy umowie zlecenia wystarczą same dobre chęci i starania. Co ważne umowa o dzieło nie daje pracownikowi żadnej ochrony socjalnej.

REKLAMA

Dorabianie na świadczeniu przedemerytalnym

Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne może podjąć dodatkowe zatrudnienie. Musi się jednak liczyć z tym, że jeśli jej przychód przekroczy limity wyznaczone przez ustawę, ZUS może zmniejszyć świadczenie. Znaczenie mają tylko te formy zatrudnienia, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu.

Jak oblicza się wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy?

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy jest uzależniona od długości okresów składkowych i nieskładkowych oraz ewentualnego stażu hipotetycznego, a także wysokości podstawy wymiaru renty i wysokości obowiązującej kwoty bazowej. Na rentę składa się więc tzw. część socjalna, jednakowa dla wszystkich oraz część zależna od długości stażu pracy ubezpieczonego i jego przychodów.

Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego

Prawo do zasiłku rodzinnego przepisy uzależniają od spełnienia kryterium dochodowego. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, przysługiwanie zasiłku rodzinnego determinuje wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę. Dochodem rodziny jest przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskiwany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 roku

Ustalenia płatnika zasiłków w danym roku dokonuje się do dnia 30 listopada roku poprzedniego i według stanu na dzień 30 listopada roku poprzedniego. Oznacza to, iż ustalić płatników zasiłków w 2014 roku należy dokonać do dnia 30 listopada 2013 roku.

REKLAMA

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop

Zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U.1997.2.14 ze zm.).

Jak odwołać się od decyzji ZUS w sprawie emerytury lub renty

Osoba niezadowolona z decyzji ZUS-u w sprawie emerytury lub renty może wnieść odwołanie do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję. Ważne jest, aby w odwołaniu wskazać zaskarżoną decyzję oraz zwięźle przedstawić zarzuty i wnioski.

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Umowa na okres próbny może zostać wypowiedziana przez każdą ze stron stosunku pracy. Aby wypowiedzenie było skuteczne konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia. Nie jest jednak wymagane podanie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie.

Jakie przerwy w czasie pracy przysługują pracownikowi?

Przepisy gwarantują pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin 15 minutową przerwę. Na przerwy w czasie pracy mogą również liczyć pracownice matki karmiące dzieci piersią. Dodatkowo pracodawca może wprowadzić dla pracowników 60 minutową przerwę na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę?

Umowa o pracę może być rozwiązana za wypowiedzeniem przez każdą ze stron. Okresy wypowiedzenia są uzależnione od rodzaju umowy, a w przypadku umów na czas nieokreślony od stażu pracy. Najkrótszy okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze, a najdłuższy 3 miesiące.

Sankcje dla pracodawcy za naruszenie przepisu o ulgach we wpłatach na PFRON

Naruszenie przepisu dotyczącego ulg we wpłatach na PFRON powoduje powstanie odpowiedzialności po stronie pracodawcy. Jakie sankcje wiążą się z naruszeniem art. 22 ustawy o rehabilitacji?

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2014 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2014 r. został ogłoszony przez Prezesa ZUS dnia 19 listopada 2013 r.

Nowa wersja programu PŁATNIK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od dnia dzisiejszego (28.11.2013 r.) zostanie udostępniona nowa wersja programu PŁATNIK 9.01.001.

Nagrody w konkursie "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej"

Prestiżowe nagrody w konkursie "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" zostały rozdane przedsiębiorcom, którzy na co dzień kierują się zasadą, że nie wolno oszczędzać na bezpieczeństwie i przyzwoitych warunkach pracy.

Wniosek o urlop wychowawczy

1 października 2013 r. weszły w życie przepisy określające warunki udzielania urlopu wychowawczego – określające w szczególności formę i termin złożenia wniosku w sprawie udzielenia takiego urlopu, a także wskazujące dokumenty stanowiące niezbędne załączniki do wniosku.

Współpraca biznesu z edukacją - debata pracodawców w Kielcach

Współpraca biznesu z edukacją będzie przedmiotem debaty pracodawców w ramach projektu "Biznes dla edukacji". Debata odbędzie się 5 grudnia 2013 r. w Kielcach.

Prestiż zawodów 2013

Centrum Badania Opinii Społecznej przedstawiło wyniki badań "Prestiż zawodów 2013". Niektóre z opinii o zawodach mogą szokować.

Kobietom ciężej znaleźć pracę

Obecnie większe kłopoty ze znalezieniem pracy mają kobiety. W urzędach pracy przeważają oferty dla mężczyzn, zaś pracodawcy niechętnie zatrudniają kobiety, obawiając się ich ograniczonej dyspozycyjności związanej z zakładaniem rodziny.

Problem ze znalezieniem zatrudnienia wśród chorych na padaczkę

Chorzy na padaczkę mają problem ze znalezieniem pracy. Według badań TNS Polska, zaledwie 40 procent z nich pracuje zawodowo, a ponad 70 procent tych, którzy nie mają zatrudnienia, deklaruje chęć podjęcia pracy.

Regularne pochwały budują motywację pracowników

Polscy pracodawcy mają tendencję do łatwiejszego dostrzegania błędów pracowników niż ich zasług, a w konsekwencji do wytykania swoim podwładnym niedociągnięć. Ciężej pracodawcom przychodzi zaś docenienie i nagrodzenie osiągnięć pracowników. Pracownik, który jest tylko krytykowany i kontrolowany wcale nie pracuje lepiej. Regularne pochwały budują za to jego motywację.

Języki, których warto się uczyć

Pracownicy znający holenderski, fiński, ukraiński czy estoński są dziś na wagę złota. Znalezienie odpowiednich kandydatów jest jednak wyzwaniem dla działów HR. Brakuje bowiem osób potrafiących łączyć kompetencje biznesowe z językowymi. Jakich języków warto się uczyć?

W sprawie bezrobocia brak jest długofalowych rozwiązań prawnych

Zadaniem byłego ministra pracy prof. Jerzego Hausnera działania podejmowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w obszarze zwalczania bezrobocia idą w dobrym kierunku, ale nie są wystarczające. Brak jest w nich długofalowych rozwiązań prawnych, a także działań łączących edukację z rynkiem pracy.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia a prawo do emerytury lub renty

Czy pracownikowi z ustalonym prawem do emerytury lub renty przysługuje zasiłek chorobowy w przypadku ustania zatrudnienia?

Refundacja kosztów zakupu okularów przez pracownika

Jakie warunki spełniać musi pracownik, aby otrzymać refundację kosztów zakupu okularów?

Eksperci o danych GUS dot. bezrobocia

Zdaniem ekspertów, najnowsze dane GUS-u o niezmienionym w porównaniu z poprzednim miesiącem 13-sto procentowym bezrobociu, są pozytywnie rokująca na przyszłość wiadomością.

Nagroda jubileuszowa dla pracownika samorządowego a urlop wychowawczy

Kiedy należy wypłacić nagrodę jubileuszową pracownicy samorządowej, jeśli prawo do niej nabyła w czasie przebywania na urlopie wychowawczym?

Bezrobocie w październiku bez zmian

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące wysokość bezrobocia w 2013 roku. Bezrobocie w październiku wyniosło 13 procent - wynika z szacunków Głównego Urzędy Statystycznego. Wskaźnik jest więc taki sam jak we wrześniu. Dane te są zgodne z oczekiwaniami analityków oraz wcześniejszymi informacjami resortu pracy.

Rekrutacja wpływa na wizerunek firmy

Sposób prowadzenia w firmie procesu rek wpływa na wizerunek firmy. Może jej zaszkodzić, bądź zamienić się w swego rodzaju kampanię promocyjną. Jak prowadzić rekrutację, żeby przyniosła ona pozytywne skutki dla firmy, nie tylko w postaci nowych pracowników?

Minister Pracy pozytywnie o zmianach w bezrobociu

Zdaniem Ministra Pracy do końca roku bezrobocie będzie mniejsze niż w latach poprzednich. Dziś poznamy kolejne ważne dane dla polskiej gospodarki.

Zmniejszenie dofinansowania niepełnosprawnych może zaszkodzić firmom

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, zmniejszenie dofinansowania dla osób o umiarkowanej niepełnosprawności o ok. 30 proc. w porównaniu do kwot zakładanych w ustawie z roku 2012 przewidziane w ustawie okołobudżetowej, może spowodować utratę płynności i upadłość przedsiębiorstw zatrudniających osoby niepełnosprawne.

ZUS Rp-7 – 4 najczęstsze błędy

Jednym z dokumentów, na podstawie którego ustala się wysokość emerytury i renty, jest zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, sporządzane na druku ZUS Rp-7. Błędne informacje w wystawianym przez pracodawcę druku Rp-7 mogą spowodować nadpłatę lub niedopłatę świadczenia należnego ubezpieczonemu.

Dodatkowe kwalifikacje podczas studiów

W dzisiejszych czasach dyplom ukończenia studiów często nie gwarantuje uzyskania satysfakcjonującej pracy. Konieczne jest zdobywanie doświadczenia i dodatkowych kwalifikacji już podczas studiów. Jak zdobywać dodatkowe kwalifikacje jeszcze na studiach?

Zasiłek macierzyński dla rolnika

Zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne przysługujące z tytułu urodzenia się dziecka. Czy rolnik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego? Jakie powinien spełnić warunki, aby go otrzymać?

Weksle in blanco niebezpieczne dla pracowników

Weksle in blanco są niebezpieczne dla pracowników. Uzależnienie zatrudnienia od podpisania zabezpieczenia wekslowego powoduje możliwość wypełnieni go w późniejszym terminie inną niż ustaloną z pracownikiem kwotą.

Minimalna stawka za godzinę pracy na umowę-zlecenie

Minimalna stawka za godzinę pracy na umowę-zlecenie jest przedmiotem rozważań resortu pracy. Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz zastanawia się nad kwotą około 10 złotych za godzinę.

Nagrody dla pracowników socjalnych w 2013 r.

Nagrody dla pracowników socjalnych w 2013 r. zostały rozdane. Podsekretarz stanu Elżbieta Seredyn wręczyła nagrody Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej w roku 2013. Towarzyszyła jej Krystyna Wyrwicka, dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w MPiPS.

Program Kafeteryjny – krok po kroku

Świadczenia pozapłacowe dla pracowników przestają być formą finansowego wsparcia, a stają się przemyślanym elementem systemu motywacyjnego. Elastyczny Program Kafeteryjny skonstruowany jest w taki sposób, by służył zawodowemu oraz osobistemu rozwojowi pracowników, a zarazem odpowiadał na potrzeby związane z rytmem ich życia i sezonowością.

Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2014 r.

Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2014 r. będą wyższe. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Maksymalna wysokość odpraw stanowi jego 15-krotność.

Odpis na ZFŚS w 2014 roku

Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych naliczany jest w stosunku do przeciętnej liczby osób zatrudnionych w danym zakładzie pracy i uzależniony jest od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. Ile będzie wynosić odpis na ZFŚS w 2014 roku?

Wyniki kontroli zwolnień lekarskich przez ZUS

Wynikiem kontroli zwolnień lekarskich ZUS w III kwartale tego roku jest wstrzymanych lub cofniętych blisko 50 mln zł świadczeń chorobowych.

Sejm pracuje nad składkami na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku

Przedmiotem prac posłów na 54. posiedzeniu Sejmu był między innymi projekt ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013. Projekt ten zakłada utrzymanie w 2014 roku zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników, obowiązujących w latach 2012-2013.

Narzucenie pracownikowi obowiązku wykorzystania urlopu wypoczynkowego do końca roku

Czy mimo, iż pracownik wykorzystał w ciągu roku 2 tygodnie urlopu bez przerwy, pracodawca ma prawo narzucić mu wykorzystanie urlopu wypoczynkowego do końca roku?

Ustalenia stron w układzie zbiorowym pracy

Ustalenia w układzie zbiorowym pracy pozostawia się zupełnej swobodzie stron. Ustawodawca nie nakłada na zakład pracy obowiązku zawarcia układu zbiorowego pracy. Zawarcie układu zależy jedynie od woli pracodawcy i zakładowej organizacji związkowej. Czego mogą dotyczyć ich ustalenia?

Zakaz rozmów o wynagrodzeniu

W wielu firmach pracodawcy zabraniają pracownikom rozmawiania między sobą o wynagrodzeniu, które otrzymują za swoją pracę. Czy zakaz rozmów o wynagrodzeniu jest uzasadniony?

Kobiety na stanowiskach kierowniczych mniejszością

Jak wskazuje organizacja Gender Equality Project 30 proc. stanowisk kierowniczych w firmie powinna byc obsadzona przez kobiety. W Polsce średnia sięga zaledwie 10,5 proc. Przestrzeganie kodeksowej zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie zatrudnienia również pozostawia wiele do życzenia.

Bezmyślna krytyka pracowników socjalnych

Pracownicy socjalni są w wysokim stopniu narażeni na stres. Ich praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością, zaś wynagrodzenie zdaje się nie dorównywać wymaganiom. W ostatnim czasie pracownicy socjalni byli mocno krytykowani w mediach.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy już obowiązuje

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie uchwalona przez sejm 11 października tego roku ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

REKLAMA