| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Ustalenia stron w układzie zbiorowym pracy

Ustalenia stron w układzie zbiorowym pracy

Ustalenia w układzie zbiorowym pracy pozostawia się zupełnej swobodzie stron. Ustawodawca nie nakłada na zakład pracy obowiązku zawarcia układu zbiorowego pracy. Zawarcie układu zależy jedynie od woli pracodawcy i zakładowej organizacji związkowej. Czego mogą dotyczyć ich ustalenia?

Budowa układu

Układ dzieli się na dwie części: normatywną oraz obligacyjną. Pierwsza z nich zawiera informacje dotyczące treści stosunku pracy, natomiast druga wzajemne zobowiązania stron układu (dotyczące stosowania układu i przestrzegania jego postanowień).

W części obligacyjnej układu zbiorowego pracy wskazuje się na wzajemne zobowiązania stron układów zbiorowych pracy. Art. 2411 Kodeksu pracy wymienia ustalenia stron układu zbiorowego pracy, które mogą być w nim zawarte. Zgodnie z tym przepisem strony mogą w szczególności ustalić:

  1. sposób publikacji układu i rozpowszechniania jego treści,
  2. tryb dokonywania okresowych ocen funkcjonowania układu,
  3. tryb wyjaśniania treści postanowień układu oraz rozstrzygania sporów między stronami w tym zakresie.

W przepisie użyto sformułowania „w szczególności”, co wskazuje na jedynie przykładowe wyliczenie dopuszczalnych ustaleń. Zgodnie z powyższym strony mogą szeroko regulować swoje zobowiązania. Wynika to z dużej swobody w kształtowaniu stosunków między stroną pracowniczą a pracodawczą na gruncie zbiorowego prawa pracy.

Zobacz również serwis: Układy zbiorowe pracy

Publikacja i rozpowszechnianie treści układu

W świetle Kodeksu pracy układy zbiorowe pracy stanowią źródła prawa pracy, a więc powinny być opublikowane, rozpowszechnione i w konsekwencji znane wszystkim pracownikom. Pracodawca ma obowiązek dokonać tego na podstawie postanowień zawartych w układzie zbiorowym pracy (art. 2411pkt 1 Kodeksu pracy). Publikacja i rozpowszechnienie treści układu odbywa się w sposób zwyczajowo przyjęty u pracodawcy. W praktyce najczęściej dochodzi do tego przez doręczenie dokumentów organizacjom zakładowym i związkom zawodowym.

Zgodnie z art. 24112 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy na pracodawcy ciąży obowiązek dostarczenia zakładowej organizacji związkowej niezbędnej liczby egzemplarzy układu, udostępnienia na żądanie pracownika do wglądu tekst układu i wyjaśnienia jego treści oraz zawiadomienia pracowników o wejściu układu w życie, o zmianach dotyczących układu oraz o wypowiedzeniu i rozwiązaniu układu.

Polecamy także: Układ zbiorowy pracy - protokoły dodatkowe

Okresowe oceny funkcjonowania układu

Postanowienia układu zbiorowego pracy powinny być precyzyjne, zrozumiałe dla stron i zgodne z ich ustaleniami. W celu prawidłowego stosowania układu można wprowadzić w jego treści postanowienia o działaniu mechanizmu okresowych ocen funkcjonowania układu. W toku przeprowadzanych ocen może wyniknąć potrzeba modyfikacji czy sprecyzowania postanowień układu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »