reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Dorabianie na świadczeniu przedemerytalnym

Dorabianie na świadczeniu przedemerytalnym

Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne może podjąć dodatkowe zatrudnienie. Musi się jednak liczyć z tym, że jeśli jej przychód przekroczy limity wyznaczone przez ustawę, ZUS może zmniejszyć świadczenie. Znaczenie mają tylko te formy zatrudnienia, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu.

Świadczenie przedemerytalne

Warunki nabywania i utraty prawa do świadczeń przedemerytalnych określa ustawa z dnia 30.04.2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U.2013.170 j.t.). Świadczenie przedemerytalne jest skierowane do ubezpieczonych, którzy już nie są zatrudnieni, i jest dla nich elementem zabezpieczenia społecznego do czasu nabycia przez nich prawa do emerytury. Oznacza to więc, że o świadczenie przedemerytalne mogą się ubiegać tylko te osoby, które straciły pracę z winy pracodawcy, a nie same z niej zrezygnowały.

Świadczenie przyznaje się na wniosek, który należy złożyć oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Od 1 marca 2013 r. wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosi 975,78 zł.

Zobacz również serwis: Świadczenie przedemerytalne

Możliwość dorabiania na świadczeniu

Wysokość świadczenia przedemerytalnego jest niska w związku z tym wiele osób je pobierających decyduje się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Przepisy dopuszczają możliwość dorabiania na świadczeniu przedemerytalnym, jednak z zastrzeżeniem, że jeśli przychody przekroczą wyznaczone limity, świadczenie ulegnie zmniejszeniu. Należy jednak pamiętać, że przy zawieszeniu lub zmniejszeniu świadczenia przedemerytalnego, znaczenie mają tylko te formy zatrudnienia, które podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, np. umowa o pracę, umowa zlecenia czy umowa agencyjna. Tak więc osoba wykonująca pracę na podstawie umowy o dzieło czy pobierająca honoraria autorskie, bądź też osiągająca dochody z wynajmu mieszkania nie musi się martwić, że jej świadczenie ulegnie zmniejszeniu lub zawieszeniu, ponieważ te formy zatrudnienia nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia.

Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu, w przypadku osiągania przychodu:

  1. z tytułu działalności gospodarczej podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Chodzi tutaj o zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności, również wykonywanej za granicą.
  2. z tytułu: czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim, pełnionej w Polsce służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego oraz Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (w organach bezpieczeństwa publicznego), Straży Granicznej, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Biurze Ochrony Rządu.
reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama