REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe kwalifikacje podczas studiów

Urszula Mirowska-Łoskot
Dodatkowe kwalifikacje na studiach. /Fot. Fotolia
Dodatkowe kwalifikacje na studiach. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach dyplom ukończenia studiów często nie gwarantuje uzyskania satysfakcjonującej pracy. Konieczne jest zdobywanie doświadczenia i dodatkowych kwalifikacji już podczas studiów. Jak zdobywać dodatkowe kwalifikacje jeszcze na studiach?
 • Uczelnie oferują kursy, z których można skorzystać za darmo
 • Niektórzy pracodawcy wymagają od kandydatów po studiach zaliczonych praktyk
 • Studiowanie kolejnego fakultetu może zwiększyć szanse na rynku pracy

Ukończenie studiów nie daje gwarancji pracy w wymarzonym zawodzie. Dlatego już w trakcie nauki warto sprawdzić, jakich kompetencji oczekują potencjalni pracodawcy oraz jakie wymogi stawiają przepisy. Aby zwiększyć szanse na rynku pracy, trzeba podczas studiów zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Można je uzyskać, podejmując m.in.:

Autopromocja
 • staż lub praktykę,
 • studia za granicą,
 • drugi fakultet,
 • dodatkowy kurs w ramach bezpłatnych zajęć.

Możliwe, że w trakcie kształcenia w szkole wyższej student nie będzie mógł uzyskać kompetencji, które pozwolą mu na podjęcie pracy zaraz po obronie. Szkoły wyższe oferują studia podyplomowe, które czasami wypełnią tę lukę.

Zawód wymaga pozwoleń

Zdarza się, że posiadanie tytułu licencjackiego, inżynierskiego czy magisterskiego z określonego kierunku nie jest równoznaczne z uzyskaniem zezwolenia do wykonywania zawodu. Tak jest w przypadku geodetów czy nauczycieli.

Większość kryteriów, które blokowały dostęp do niektórych zawodów, jest likwidowana w ramach deregulacji. Podejmując studia, trzeba zatem ustalić, które z wymogów pełnienia określonej funkcji rząd chce pozostawić. Takie informacje są dostępne np. na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl).

Już w trakcie kształcenia warto się zatroszczyć o uzyskanie wskazanych w przepisach uprawnień. W przypadku geodetów oprócz wyższego wykształcenia, aby móc realizować samodzielnie zlecenia, trzeba zaliczyć dwuletnie praktyki. Prawo nie będzie jednak wymagać podejścia do egzaminów. Z kolei w przypadku absolwentów polonistyki samo ukończeniu tego kierunku nie pozwala na nauczanie w szkole. Trzeba jeszcze w trakcie studiów wybrać specjalizację nauczycielską. W jej ramach konieczne jest odbycie praktyk w szkole. Polegają one zarówno na prowadzeniu, jak i obserwowaniu lekcji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz więcej uczelni i instytucji szkoleniowych oferuje naukę również w trybie e-learningowym. Dzięki temu łatwiej zdobyć certyfikat potwierdzający uzyskanie umiejętności, który dopuszcza do wykonywania danego zawodu.

Niezbędna praktyka

W ofertach pracy firmy najczęściej wskazują, że aby w ogóle mieć szanse w procesie rekrutacyjnym, trzeba uprzednio zdobyć doświadczenie zawodowe. Do studentów pracodawcy kierują specjalne oferty staży i praktyk. Umożliwiają ich odbycie podczas wakacji lub w terminach dogodnych między zajęciami.

Już samo podjęcie praktyki to szansa na znalezienie pracy. Często firmy organizując staże, liczą, że w ten sposób uda im się jako pierwszym wyłapać talenty. Uczelnia może takie praktyki uwzględnić w programie studiów i zaliczyć w ramach poszczególnych przedmiotów.

urszula.mirowska@infor.pl

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA