REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych mniejszością

REKLAMA

Jak wskazuje organizacja Gender Equality Project 30 proc. stanowisk kierowniczych w firmie powinna byc obsadzona przez kobiety. W Polsce średnia sięga zaledwie 10,5 proc. Przestrzeganie kodeksowej zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie zatrudnienia również pozostawia wiele do życzenia.

Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek równego traktowana pracowników w zakresie m.in. warunków wynagradzania, awansu, dostępu do podnoszenia kwalifikacji zawodowych bez względu na płeć. W praktyce bywa z tym jednak różnie.

REKLAMA

Autopromocja

– Zaledwie 4 proc. kobiet pełni odpowiedzialne funkcje kierownicze w spółkach z listy 500 największych spółek, TOP 500 Forbesa. Średnie zarobki kobiet zarządzających tymi spółkami są o blisko 20 proc. niższe. Jest to więc duży problem, także w skali globalnej – stwierdza Wojciech Lorenc, dyrektor HR w firmie CEPD N.V., zarządzającej siecią aptek Dbam o Zdrowie.

CEPD N.V z grupy Pelion, jest pierwszą polską firmą i Europie Środkowo – Wschodniej, która uzyskała Międzynarodowy Certyfikat Przestrzegania Zasad Równości Płci w Miejscu Pracy, przyznawany przez Fundację The Gender Equality Project (GEP), działająca przy Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Zobacz także: Menedżer kooperacyjny

– Certyfikat jest przyznawany firmom, które spełniają określone wymagania w zakresie równouprawnienia płci w miejscu pracy. W projekcie bierze udział obecnie ponad 30 firm – to są duże korporacje, działające na całym świecie. W naszej firmie jedna trzecia stanowisk kierowniczych jest obsadzona przez kobiety. Norma, którą nakłada Gender Equality Projekt, do której dąży to środowisko, to jest 30 proc. W porównaniu do średnich statystyk w Polsce, gdzie odsetek ten wynosi 10,5 proc., wypadamy oczywiście znacznie lepiej – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Wojciech Lorenc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otrzymanie Międzynarodowego Certyfikatu Przestrzegania Zasad Równości Płci w Miejscu Pracy jest procesem wieloetapowym. W sieci aptek Dbam o Zdrowie trwał on niemal półtora roku.

– Przyznanie certyfikatu poprzedziło badanie wynagrodzeń, czyli czy przestrzegamy zasady równej płacy za taką samą pracę, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Ocenie podlegało to, jaka grupa kobiet pełni odpowiedzialne funkcje kierownicze, jaki jest odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych; jak wygląda dostęp do szkoleń, do kształcenia, do rozwoju; czy kobiety po urlopach macierzyńskich wracają na te same stanowiska albo lepsze stanowiska niż te, które miały przed tym urlopem – wyjaśnia Wojciech Lorenc.

Dodaje, że firma CEPD chce teraz skupić się na stworzeniu swoim pracownikom warunków, umożliwiających im zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

– Z naszego badania ankietowego, które przeprowadziliśmy przy okazji uzyskania certyfikatu wynika, że mamy jeszcze trochę do zrobienia, jeżeli chodzi o tzw. work/life balance, czyli balans pomiędzy tym, co dzieje się w pracy, a tym, co dzieje się w życiu prywatnym – podsumowuje Wojciech Lorenc.

Polecamy serwis: Zarządzanie

Zasada równości w miejscu pracy

REKLAMA

Według polskiego Kodeksu pracy równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie żadnego z pracowników w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio m.in. ze względu na płeć. Naruszeniem zasady równego traktowania w zatrudnieniu są np. różnice w wynagrodzeniu na tym samym stanowisku albo pominięcie przy awansie lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą, chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami.

Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Dotyczy to wszystkich składników wynagrodzenia oraz innych świadczeń pieniężnych przyznawanych pracownikom. Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Ponadto pracownika, który dochodzi od firmy roszczeń z tytułu dyskryminacji w zatrudnieniu, nie można zwolnić ani zmusić do rozwiązania umowy o pracę z tego powodu.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA