reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 roku

Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 roku

Ustalenia płatnika zasiłków w danym roku dokonuje się do dnia 30 listopada roku poprzedniego i według stanu na dzień 30 listopada roku poprzedniego. Oznacza to, iż ustalić płatników zasiłków w 2014 roku należy dokonać do dnia 30 listopada 2013 roku.

Według ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, prawo do ustalania podmiotów uprawnionych do zasiłków określonych w ustawie oraz do ustalania ich wysokości mają płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, z wyjątkiem osób zgłoszonych, uprawnionych do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podmioty te również są zobowiązane do wypłacania zasiłków. Jeśli więc płatnik składek zgłosi do ubezpieczenia mniej niż 20 ubezpieczonych, wypłacać zasiłki więc będzie ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala prawo do zasiłków, ich wysokość oraz je wypłaca również ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym, osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia oraz ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego.

Zobacz także: Wzrost minimalnego wynagrodzenia a składki ZUS w 2014 roku

Ważne!

Istotną kwestią jest fakt, iż płatnika ustala się na cały rok kalendarzowy. Oznacza to, że w przypadku zmiany liczby ubezpieczonych w trakcie roku, płatnik zasiłków pozostaje ten sam.

Ustalenie liczby ubezpieczonych

Jak już wspomniano, liczbę ubezpieczonych na dany rok ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. W przypadku zaś płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego, liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.

Przy ustalaniu liczby osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego, płatnik składek powinien wziąć pod uwagę zarówno osoby obowiązkowo podlegające ubezpieczeniu chorobowemu, jak i te, które do ubezpieczenia przystąpiły dobrowolnie. Uwzględnić należy wobec tego:

  • pracowników, w tym również pracowników młodocianych,
  • osoby wykonujące pracę nakładczą, podlegające ubezpieczeniu chorobowemu,
  • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, a także osoby z nimi współpracujące, podlegające ubezpieczeniu chorobowemu,
  • siebie jako osobę prowadząca działalność pozarolniczą oraz osoby współpracujące, podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie (jeśli płatnikiem jest osoba fizyczna).
  • podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby współpracujące z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą

Przy ustalaniu liczby osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego nie uwzględnia się osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama