Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Języki, których warto się uczyć

Klimek-Michno Katarzyna
Języki, których warto się uczyć. /Fot. Fotolia
Języki, których warto się uczyć. /Fot. Fotolia
Fotolia
Pracownicy znający holenderski, fiński, ukraiński czy estoński są dziś na wagę złota. Znalezienie odpowiednich kandydatów jest jednak wyzwaniem dla działów HR. Brakuje bowiem osób potrafiących łączyć kompetencje biznesowe z językowymi. Jakich języków warto się uczyć?

Alicja skończyła polonistykę. Praca w zawodzie nauczycielki nie należała jednak do jej marzeń. O etat w szkole nie było też łatwo. Postanowiła kontynuować edukację. Poszła na studia z ekonomii, a dodatkowo uczyła się języka chińskiego. Doszła do wniosku, że połączenie takiego kierunku ze znajomością niszowego języka, ważnego z punktu widzenia gospodarki, zapewni jej atrakcyjną i stabilną przyszłość. Na intensywną naukę drugiego – oprócz angielskiego – języka decyduje się coraz więcej osób. Im bardziej egzotycznie i niszowo, tym łatwiej pokonać konkurencję czy też znaleźć pracę, do której nie zakwalifikuje się zbyt wielu chętnych. Okazuje się bowiem, że są języki, na których znajomość jest duże zapotrzebowanie, a tych, którzy spełniają kryteria – nieliczna grupka.

Obserwujemy deficyt osób znających duński, estoński, flamandzki oraz norweski. Pojedynczych kandydatów z takimi umiejętnościami możemy oczywiście znaleźć na polskim rynku, niejednokrotnie jednak potrzebne jest przeprowadzenie rekrutacji poza granicami naszego kraju. Jednak w sytuacji, w której konieczne byłoby zatrudnienie znacznej liczby osób biegle posługujących się takimi językami, mogłoby to stanowić znaczne ryzyko biznesowe dla obsługiwanego kontraktu – tłumaczy Agnieszka Jarecka, dyrektor HR w Capgemini Polska. – Pracodawcy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu poszukują specjalistów z obszaru IT posiadających kilku- lub kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe i mówiących jednocześnie po niemiecku lub francusku. Takich kandydatów jest na rynku niewielu, co może w konsekwencji utrudniać rozwój tego typu usług w Polsce – wyjaśnia.

Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój

Magdalena Jóźwiak, menedżer HR w Infosys BPO Poland w Łodzi, przekonuje, że znajomość języków obcych jest kluczowa dla sektora nowoczesnych usług. – Nasze potrzeby są duże i stale rosną, a pula kandydatów jest, niestety, ograniczona – tłumaczy. Szczególnie popularne są języki: skandynawskie, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, portugalski. Zapotrzebowanie jest też na węgierski, rumuński i słowacki. – Znaczna część rekrutacji ma dziś charakter językowy. I nie chodzi tylko o angielski, lecz także drugi język. Tymczasem brakuje osób, które miałyby równocześnie kompetencje językowe i kompetencje biznesowe, czyli znały się na ekonomii, zarządzaniu, potrafiły analitycznie myśleć. Łączenie tych dwóch obszarów wciąż pozostaje rzadkością wśród kandydatów – mówi przedstawicielka łódzkiego centrum Infosys, które świadczy usługi w 24 językach obcych.

Raf Uzar, Brytyjczyk, wykładowca SWPS, językoznawca, tłumacz, prowadzący bloga o Polsce: newzar.wordpress.com, przyznaje, że dzisiaj sam angielski to za mało, bo 75 proc. świata mówi przynajmniej dwoma językami, a bardzo pokaźna liczba nawet trzema, na przykład w Indiach czy Chinach. Europejczycy pod tym względem pozostają w tyle.

Co ciekawe, w UE Luksemburczycy to najbardziej dwujęzyczni Europejczycy. Aż 99 procent mówi przynajmniej dwoma językami. Słowacy są na drugim miejscu – 97 proc., a Łotysze na trzecim – 95 proc. Średnia europejska to 56 proc., a to oznacza, że mamy wielką szansą wypełnić tę lukę. Osoby z dwoma, trzema językami są bardzo wartościowe na rynku europejskim – przyznaje Raf Uzar.

Problem ze znalezieniem takich pracowników w Polsce dostrzega Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy w Business Centre Club i właściciel firmy Adore HR. Jej zdaniem znacznie lepiej prezentują się na rozmowach kwalifikacyjnych ci, którzy już mają doświadczenie np. w pracy w międzynarodowych projektach i zespołach niż osoby, które wcześniej nie używały języka w praktyce. – Właściwie w każdej branży drugi język oprócz angielskiego jest dziś bardzo potrzebny. Ostatnio na przykład szukaliśmy inżyniera ze znajomością czeskiego i, niestety, nie mogliśmy znaleźć. Analitycy IT też nie zawsze mogą się pochwalić wystarczająco dobrą znajomością języka niemieckiego, na który również pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie – opowiada Dominika Staniewicz.

Polecamy także: Dodatkowe kwalifikacje podczas studiów

Wyzwania rekrutacyjne

Nadal w Polsce jest zbyt mało osób spełniających kryterium biegłej znajomości dwóch języków obcych – zauważa Daria Stefańska, menedżer Antal SSC/BPO. Najbardziej chłonna językowo wydaje się branża outsourcingowa. Centra usług wspólnych ciągle poszerzają swoje szeregi o personel ze zdolnościami językowymi. To dla kandydatów szansa na praktyczne wykorzystanie języka w codziennej pracy. Firmy, które otwierają w Polsce swoje centra usług wspólnych, „wyprowadzają” procesy ze swojej głównej siedziby oraz pozostałych oddziałów w Europie, dzięki czemu do obsadzenia jest wiele stanowisk z obszaru finansów i księgowości, HR i payroll, customer service, zakupów, logistyki oraz IT.

W ostatnich miesiącach możemy zaobserwować coraz więcej migracji procesów z Rosji, Ukrainy czy Izraela, więc kandydaci ze wspomnianymi językami są szczególnie intensywnie poszukiwani na rynku pracy – zauważa Daria Stefańska.

Agnieszka Jarecka podkreśla, że inwestorzy z branży nowoczesnych usług dla biznesu chętnie lokują swoje centra w Polsce m.in. ze względu na dobre kompetencje językowe kandydatów do pracy. – Wysoka dostępność osób władających biegle językami obcymi jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o dynamicznym rozwoju tej branży – podkreśla przedstawicielka Capgemini. W polskich centrach tej firmy klienci obsługiwani są aż w 29 językach.

Kandydaci znający języki obce są również bardzo mile widziani między innymi w firmie Philip Morris International w Polsce. Język angielski jest tutaj już standardem, ponieważ jest to firma międzynarodowa; pracownicy wyjeżdżają za granicę, by pracować w spółkach Philip Morris w Europie, Azji czy też w Ameryce i bardzo często współpracują nad międzynarodowymi projektami z koleżankami i kolegami z innych krajów. W Polsce w Philip Morris International również jest międzynarodowy zespół, przez co w niektórych działach nawet codzienna komunikacja w języku angielskim jest czymś naturalnym.

Poza językiem angielskim znajomość innych języków obcych – w zależności od stanowiska – z dodatkowego atutu może stać się niezbędnym wymogiem – wylicza Monika Sławińska-Sławecka, kierownik ds. rekrutacji w Philip Morris International, zaznaczając, że firma jest przygotowana na przyjęcie osób, które skończyły studia filologiczne i nie mają doświadczenia w biznesie – z myślą o nich opracowane zostały programy wspierające we wdrożeniu się w obowiązki i w nowe środowisko pracy. Ważny jest jednak poziom znajomości języka.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Angielski na większość stanowisk powinien być biegły – podkreśla Monika Sławińska-Sławecka. Do Centrum Usług Wspólnych w Krakowie zajmującego się obszarami Finansów, HR, IT i Zakupów bardzo często są też poszukiwane osoby znające co najmniej dwa języki obce. Oprócz angielskiego liczą się języki potrzebne do obsługiwania różnych zagranicznych rynków, m.in. francuski, niemiecki, portugalski, hiszpański, rumuński czy węgierski.

Podczas rekrutacji do Philip Morris spotykamy się jednak dość często z osobami, które w CV deklarują biegłą znajomość języka np. niemieckiego, a, niestety, odpadają z procesu rekrutacyjnego po jednym z pierwszych etapów, tzw. language check, kiedy przy najprostszych pytaniach okazuje się, że ich znajomość tego języka jest co najmniej niewystarczająca – przyznaje Monika Sławińska-Sławecka, dodając, że rozmowy kwalifikacyjne pokazują równocześnie, że język angielski opanowany w stopniu bardzo dobrym jest już normą. – Jest też spora grupa osób, które mówią świetnie zarówno po angielsku, jak i w drugim języku obcym – obserwuje przedstawiciel Philip Morris. – Nie jest łatwo znaleźć osoby mówiące biegle po czesku, węgiersku, a ostatnio – choć jest to zaskakujące ze względu na popularność tych języków w szkołach – po francusku i niemiecku. Kiedyś znalezienie osób mówiących po portugalsku było dużym wyzwaniem. Obecnie, ze względu na kryzys ekonomiczny i coraz powszechniejsze międzynarodowe migracje pracowników, stało się łatwiejsze – podsumowuje.

Kandydatów znających języki obce chętnie na rozmowy zapraszają także przedstawiciele sektora instytucji finansowych oraz firmy produkcyjne. Wśród inżynierów pożądana jest bardzo często znajomość niemieckiego, ale drugi język nie zawsze jest już obowiązkowy, choć oczywiście mile widziany.

Zobacz również: Sukces zawodowy a charakter pracownika

Rosną wymagania

Choć rozwijamy się językowo, to jednak nie zawsze rzetelnie o tym mówimy. Z analizy przeprowadzonej przez Antal International wynika, że przekłamania w CV aż w 80 proc. dotyczą stopnia opanowania języków obcych. – Kandydaci najczęściej zawyżają znajomość języka obcego o poziom w górę – twierdzi Daria Stefańska, tłumacząc, że nie warto kłamać, gdyż bardzo szybko wychodzi to na jaw podczas rekrutacji.

Specjaliści ds. HR zauważają, że wobec kandydatów do pracy zwiększają się również wymagania w zakresie kompetencji językowych. Potrzebny jest bowiem profesjonalizm, który pozwoli na bezproblemowe dotarcie do niszowych grup i udzielenie wsparcia oraz informacji klientowi choćby w najdrobniejszych sprawach. – W porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat wymagania co do poziomu znajomości danego języka obcego zwiększyły się do poziomu C1/C2 w skali europejskiej. Pojawiły się też dodatkowe wymagania związane ze zdolnością do posługiwania się lokalnym akcentem czy wręcz niszową znajomością dialektów, np. języka katalońskiego czy flamandzkiego. Wynika to z konieczności bezpośredniego kontaktu z klientami w danych krajach, z którymi pracownicy rozmawiają często o bardzo wrażliwych kwestiach, np. ubezpieczeniach czy należnościach – argumentuje Agnieszka Jarecka.

Językowo muszą się wykazywać nie tylko absolwenci filologii obcych, lecz także umysły ścisłe. Przykładowo, w Sabre Polska wszyscy pracownicy muszą znać angielski w stopniu co najmniej dobrym. – Inne języki obce wymagane są niezwykle rzadko, ale angielski musi umożliwiać komunikację na przykład z przełożonymi lub kolegami z zagranicy, zatem poziom pozwalający tylko na programowanie i czytanie dokumentacji technicznej będzie najczęściej niewystarczający. Badania pokazują, że pracownicy sprawni technicznie, ale borykający się z barierą językową są daleko mniej produktywni od swoich kolegów, którzy nie mają problemów ze swobodnym zadawaniem pytań czy proponowaniem rozwiązań, dlatego też warto zadbać o naukę angielskiego odpowiednio wcześnie, bo opanowanie tego języka w wystarczającym stopniu może być dla niektórych trudniejsze niż opanowanie. NETa, C++ czy Javy – tłumaczy Grzegorz Kwaśnik, kierownik ds. rekrutacji w Sabre Polska.

Im bardziej niszowe języki, tym lepsze płace. Jak wylicza Daria Stefańska, najwyższe zarobki osiągają osoby posługujące się m.in. językiem holenderskim, czy flamandzkim oraz językami skandynawskimi, a ostatnio również hebrajskim. Wynagrodzenie takich pracowników wynosi od około 4,5 tys. zł (dla osoby bez doświadczenia) do 7 tys. zł dla osoby z kilkuletnim doświadczeniem na stanowisku specjalistycznym. Kandydaci posługujący się językami mniej popularnymi mogą liczyć na dodatek językowy. – Może on wynosić nawet 1,5 tys. zł brutto – dodaje Daria Stefańska.

Polecamy również: Jak zadbać o rozwój kariery?

Jak się kształcić?

Dominika Staniewicz twierdzi, że uczelnie powinny położyć maksymalny nacisk na praktyczną naukę języków, tak aby studenci i absolwenci opuszczający uczelniane mury mieli lepszy start w biznes. – Dla pracodawców liczy się przede wszystkim płynność językowa i umiejętność komunikacji. Regułek i gramatyki można się szybko douczyć, ale z konwersacją już tak łatwo nie jest – mówi Dominika Staniewicz.

Taką potrzebę widzą już lub też zaczynają coraz wyraźniej dostrzegać same uczelnie. Przykładowo, w czerwcu na Uniwersytecie Łódzkim otworzono studia: Lingwistyka dla biznesu, którego celem jest podnoszenie umiejętności językowych studentów, szczególnie pod kątem pracodawców i przyszłej pracy. Uczestnicy studiów będą szlifować języki pod okiem ekspertów z sektora usług dla biznesu i poznawać specjalistyczne słownictwo, charakterystyczne dla branży. Studia są współtworzone w partnerstwie z Infosys BPO Poland z Łodzi. – Z jednej strony, jest to odpowiedź na sytuację na rynku pracy, a z drugiej, większe możliwości dla absolwentów filologii, którzy zwykle mają do wyboru tylko pracę w zawodzie tłumacza lub nauczyciela. Chcemy więc pomóc tym, którzy mają smykałkę do pracy w biznesie, a jednocześnie humanistyczne wykształcenie i świetnie znają języki – tłumaczy Magdalena Jóźwiak.

Ci, którzy już zakończyli edukację, mogą szlifować język na kursach językowych, które z pewnością są dobrą inwestycją. Z pomocą przychodzą również sami pracodawcy. – Część firm z sektora SSC/BPO dofinansowuje kursy językowe. Daje to szansę na zatrudnienie kandydatów znających język na poziomie nieco niższym niż oczekiwany, ale deklarujących chęć nauki – tłumaczy Daria Stefańska.

Raf Uzar przekonuje, że najważniejsze w nauce języków są motywacja, satysfakcja i systematyczność, a żeby to, co robimy, było efektywne, musimy mieć cel, powód i robić to regularnie.

katarzyna.klimek.michno@gmail.com

Więcej przeczytasz w czasopiśmie PERSONEL I ZARZĄDZANIE >>>

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój
Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój
Tylko teraz
Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
  Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
  Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
  Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
  Profil zaufany - jak go założyć?
  Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
  Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
  Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
  Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Praca zdalna wymaga doprecyzowania
  Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
  Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
  Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
  Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
  Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
  Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
  Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
  Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.
  Pozyskiwanie pracowników lokalnych - 10 sposobów
  Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9%. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w maju br. I jak każda informacja, ta również ma dwie strony medalu. Znalezienie pracowników staje się bowiem większym wyzwaniem, zwłaszcza dla firm lokalnych, rekrutujących wśród miejscowych społeczności. W jaki sposób można mu podołać? Odpowiadamy.
  Polski Ład 2.0 - problemy z wyliczeniem podstawy składki zdrowotnej
  Nowelizacja Polskiego Ładu, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, daje podatnikom rozliczającym się na ryczałcie możliwość zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne już od połowy tego roku. Odpowiedniego wpisu do CEIDG należy dokonać do 22 sierpnia. W tym przypadku pojawia się jednak ważne pytanie: jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze.
  Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę
  Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda ze stron umowy o pracę może ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy następuje wówczas z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia w zależności od długości zatrudnienia pracownika. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.
  Ponaglenie w sprawie urzędowej
  Jeśli sprawa urzędowa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne, masz prawo wnieść ponaglenie. Jeśli natomiast procedura dotyczy urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, upewnij się wcześniej, że ponaglenie będzie skuteczne.
  Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika
  Osobie legitymującej się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności przysługują dodatkowe uprawnienia pracownicze. Wynikają one z przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczą one przede wszystkim czasu pracy, przerw w pracy i wymiaru urlopu. Oto one.
  Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce
  Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
  Ponad połowa pracowników preferuje zdalny i hybrydowy model pracy
  Hybrydowy model pracy, który coraz chętniej wybierany jest przez samych pracowników, wymaga dużych zmian w modelu operacyjnym wielu firm. Zanim jednak pracownicy przejdą na pożądany przez nich system pracy, powinni posiąść niezbędne kompetencje. Zyskają jednak na tym też organizacje, które będą mogły łowić talenty na znacznie większym obszarze. Sukcesy widać już dziś. Nawet w firmach z sektora przemysłu ciężkiego, które w ”hybrydowym” świecie mogli zdobyć pracowników wcześniej niedostępnych.
  Czy to koniec sprzedaży bezpośredniej? Przedstawiciele handlowi powinni się zmienić!
  Jesteś przedstawicielem handlowym? Zadbaj o nowe kompetencje. Raport firmy Showpad mówi jasno - detaliści powoli, acz skutecznie, zmieniają swoje preferencje. Coraz częściej od tradycyjnych spotkań z przedstawicielem handlowym, wolą kupować towary online. Zdecydowana większość, bo aż 86 proc. osób odpowiedzialnych za zakupy w dużych firmach, od spotkań twarzą w twarz woli transakcje zawierane w sposób wirtualny. Im młodszy pytany, tym chętniej wybiera internet. Tylko 8 proc. milenialsów oraz osób z pokolenia Z preferuje spotkanie z handlowcem.
  W II kw. 2022 r. rynek utrzymał dynamikę zatrudnienia
  Uwarunkowania makro- i mikroekonomicznie równomiernie oddziałują na ogół rynku i innowacyjne przedsiębiorstwa – wynika z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.”. W II kw. 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do Nowoczesnej Gospodarki (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 p.p.
  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców objętych ubezpieczeniem społecznym
  Liczba cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła już milion. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec lipca do ubezpieczenia emerytalnego zgłoszonych było niemal 1 mln 25 tys. cudzoziemców.
  Komplet: Zmiany w Kodeksie pracy 2022
  Zapraszamy do udziału w webinariach na temat zmian w Kodeksie pracy. Przy zakupie dwóch webinariów drugie 50% taniej. Komplet składa się z 2 webinariów: „Nieobecności pracownicze po nowelizacjach Kodeksu pracy” oraz „Kontrola trzeźwości pracowników w miejscu pracy”. Szkolenia poprowadzą Aleksander Kuźniar i Paweł Ziółkowski. Każdy z uczestników webinariów otrzyma imienny certyfikat. Polecamy!
  Technologia i wellbeing - transformacja rynku pracy?
  Technologia już dziś jest częścią codziennego życia zawodowego dużej grupy pracowników, a w przyszłości jej udział będzie rósł. 65 proc. Polaków uważa, że kompetencje cyfrowe będą odgrywać coraz ważniejszą rolę na rynku pracy, a 60 proc. ocenia, że osobom biegłym w nowych technologiach będzie łatwiej o podwyżki i awanse – wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę Pracuj. Cyfryzacja i zmiana modelu pracy na zdalny lub hybrydowy staje się także stałym elementem wellbeingu pracowniczego. Do korzystania z dobrodziejstw tej sytuacji skłonne są przede wszystkim młode osoby, które szukają pracy elastycznej, dopasowanej do ich stylu życia.
  Rada Ochrony Pracy o pyłowej atmosferze wybuchowej
  Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko uczestniczyła 2 sierpnia 2022 r. w posiedzeniu Rady Ochrony Pracy. Przedmiotem obrad była między innymi problematyka zagrożeń związanych z obecnością pyłowej atmosfery wybuchowej w przemyśle i rolnictwie.
  Kontrola legalności zatrudnienia PIP
  Na temat kontroli dotyczących legalności zatrudnienia prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy wypowiedział się dla agencji Newseria Biznes Dariusz Górski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy.