reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego

Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego

Prawo do zasiłku rodzinnego przepisy uzależniają od spełnienia kryterium dochodowego. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, przysługiwanie zasiłku rodzinnego determinuje wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę. Dochodem rodziny jest przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskiwany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

Warunki nabywania oraz zasady ustalania, przyznawania i wypłaty zasiłków rodzinnych reguluje ustawa z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2006.139.992 ze zm.). Celem zasiłku rodzinnego jest częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Świadczenie to otrzymają nie tylko rodzice dziecka, ale również:

1. opiekun prawny,
2. opiekun faktyczny, czyli osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka oraz
3. osoba ucząca się, czyli osoba pełnoletnia uczącą się, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony.

O prawie do zasiłku rodzinnego przesądza w pierwszej kolejności spełnienie kryterium dochodowego. Z założenia bowiem, wsparcie w postaci zasiłku rodzinnego przewidziano jedynie dla rodzin, w przypadku których pomoc państwa w ponoszeniu kosztów utrzymania dziecka jest niezbędna ze względu na niskie dochody rodziny. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, przysługiwanie zasiłku rodzinnego jest uzależnione od wysokości dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę. Dochodem rodziny jest przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskiwany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

Opiekun faktyczny dziecka otrzyma zasiłek jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł. Należy wyjaśnić, iż dochód rodziny oznacza sumę dochodów członków rodziny. Ustala się go zaś obliczając najpierw przeciętny dochód rodziny, tj. dzieląc sumę dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym, z którego dochód się przyjmuje, przez liczbę 12 (ilość miesięcy w roku), następnie zaś dzieląc uzyskaną w ten sposób sumę przez liczbę członków rodziny. Przy obliczaniu dochodu za określony rok kalendarzowy uwzględnia się realne dochody uzyskane w tym czasie oraz faktyczną liczbę osób, które w danym roku ten dochód konsumują (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 31.03.2009 r., II SA/Łd 158/2009, LexPolonica nr 2263907).

W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583,00 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego. /Fot. Fotolia
Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego. /Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama