Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek rodzinny
REKLAMA
Warunki nabywania oraz zasady ustalania, przyznawania i wypłaty zasiłków rodzinnych reguluje ustawa z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2006.139.992 ze zm.). Celem zasiłku rodzinnego jest częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Świadczenie to otrzymają nie tylko rodzice dziecka, ale również:
1. opiekun prawny,
2. opiekun faktyczny, czyli osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka oraz
3. osoba ucząca się, czyli osoba pełnoletnia uczącą się, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony.
Kryterium dochodu
O prawie do zasiłku rodzinnego przesądza w pierwszej kolejności spełnienie kryterium dochodowego. Z założenia bowiem, wsparcie w postaci zasiłku rodzinnego przewidziano jedynie dla rodzin, w przypadku których pomoc państwa w ponoszeniu kosztów utrzymania dziecka jest niezbędna ze względu na niskie dochody rodziny. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, przysługiwanie zasiłku rodzinnego jest uzależnione od wysokości dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę. Dochodem rodziny jest przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskiwany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.
Opiekun faktyczny dziecka otrzyma zasiłek jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł. Należy wyjaśnić, iż dochód rodziny oznacza sumę dochodów członków rodziny. Ustala się go zaś obliczając najpierw przeciętny dochód rodziny, tj. dzieląc sumę dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym, z którego dochód się przyjmuje, przez liczbę 12 (ilość miesięcy w roku), następnie zaś dzieląc uzyskaną w ten sposób sumę przez liczbę członków rodziny. Przy obliczaniu dochodu za określony rok kalendarzowy uwzględnia się realne dochody uzyskane w tym czasie oraz faktyczną liczbę osób, które w danym roku ten dochód konsumują (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 31.03.2009 r., II SA/Łd 158/2009, LexPolonica nr 2263907).
W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583,00 zł.
W sytuacji gdy członek rodziny przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, ustalając dochód rodziny w przeliczeniu na osobę, nie uwzględnia się osoby przebywającej w tej instytucji.
Zobacz serwis: Wynagrodzenia
Przekroczenie kwoty dochodu lub utrata dochodu
REKLAMA
Przesłanką przyznania zasiłku rodzinnego jest wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę. Nie można więc wysokości tego dochodu ustalać nie uwzględniając rzeczywistej wysokości tego dochodu. Zatem, dochód rodziny uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, podlega korektom w związku ze zdarzeniami, jakie miały miejsce do końca okresu zasiłkowego (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10.06.2010 r., IV SA/Po 278/2010, LexPolonica nr 2445209). Przy obliczaniu dochodu rodziny uwzględnia się dochód utracony i dochód uzyskany. Utrata bądź uzyskanie dochodu powoduje skutki dla osób wnioskujących o przyznanie zasiłku lub osób go pobierających.
Tak więc przyjęta konstrukcja ustalania wysokości dochodu rodziny pozwala przy ustalaniu prawa do zasiłku na uwzględnienie zdarzeń w postaci zarówno utraty dochodu, czyli pogorszenia się sytuacji materialnej rodziny, jak i uzyskania dochodu (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 24.11.2011 r., II SA/Bk 593/2011, LexPolonica nr 3066434).
Zobacz: Zasiłki i inne świadczenia
Członkowie rodziny
Za członków rodziny w świetle przepisów uważa się małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy. Co ważne do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.
Zadaj pytanie na Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat