Refundacja kosztów zakupu okularów przez pracownika
REKLAMA
Czy pracownik wykonujący pracę przez 6 godzin dziennie przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów i czy przepisy prawa pracy ustalają kwotę refundacji, jaką można przyznać pracownikowi z tego tytułu?
REKLAMA
Tak, pracownik wykonujący pracę przy komputerze przynajmniej przez 4 godziny dziennie ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Kwota, którą zwróci mu pracodawca, powinna być określona w regulaminie pracy lub w innym akcie prawa wewnątrzzakładowego.
Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach, na których w czasie pracy wykorzystują monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy użyciu monitora ekranowego przysługuje 5 minut przerwy wliczanych do czasu pracy. Przerwy te nie kumulują się i pracownik nie może wykorzystywać ich łącznie np. po 4 godzinach pracy. Są one udzielane niezależnie od 15-minutowej przerwy przysługującej pracownikowi na podstawie art. 134 Kodeksu pracy.
Jeżeli w czasie przeprowadzania badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy przepisze pracownikowi okulary korekcyjne, wówczas pracodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów zakupu okularów, których wysokość będzie uzależniona od wskazań lekarza. Koszt zakupu będzie bowiem uzależniony zarówno od rodzaju szkieł, jak i od oprawek.
Przepisy prawa nie określają, do jakiej wysokości koszt zakupu okularów powinien pokryć pracodawca. Dlatego wskazane byłoby określenie takiej kwoty w regulaminie pracy lub w innym akcie prawa wewnątrzzakładowego.
Podstawa prawna:
§ 2 pkt 4, § 7–8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat