reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wypowiedzenie umowy podczas choroby pracownika

Wypowiedzenie umowy podczas choroby pracownika

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy podczas choroby pracownika. Wyjątkowo rozwiązanie umowy jest dopuszczalne w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków oraz z przyczyn niezawinionych, czyli w przypadku przedłużającej się nieobecności w pracy z powodu choroby.

Ochrona przez zwolnieniem

Artykuł 41 k.p. daje pracownikowi szczególną ochronę przez zwolnieniem. Zgodnie z jego brzemieniem pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę żadnemu pracownikowi w czasie tzw. okresów ochronnych, do których należą:

  1. urlop – przez cały czas jego trwania oraz
  2. każda inna usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Pracodawca nie może więc wypowiedzieć umowy pracownikowi podczas jego choroby, ponieważ przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą, należy traktować jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Warunkiem ochrony pracownika jest więc jego nieobecność w pracy spowodowana chorobą. Dokonanie przez pracodawcę wypowiedzenia w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy czyni to wypowiedzenie bezskutecznym.

Bardzo ważne jest aby pamiętać, że chodzi tutaj o ochronę pracownika w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Przykład

Zakaz rozwiązania stosunku pracy w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy nie ma zastosowania w odniesieniu do funkcjonariuszy Policji.

Świadczenie pracy podczas choroby

Bardzo ważne jest, aby wyjaśnić, że ochroną przez zwolnieniem jest objęty pracownik podczas choroby, która usprawiedliwia jego nieobecności w pracy. Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 k.p. (Uchwała Pełnego Składu Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 11.03.1993 r., I PZP 68/92, LexPolonica nr 298568). Wykonywanie pracy jest aktywną formą obecności pracownika w pracy. Sam fakt wykonywania obowiązków pracowniczych przemawia przeciwko późniejszym twierdzeniom pracownika o jego niezdolności do pracy. Jeżeli mimo otrzymanego zwolnienia lekarskiego pracownik nadal wykonuje pracę - to czas pozostawania w pracy nie może być rozumiany jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy i nie podlega on ochronie przed zwolnieniem. Okres ochronny rozpoczyna się z chwilą powstania przesłanki zakazu wypowiedzenia, tj. nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby czyniącej go niezdolnym do pracy lub zaprzestania świadczenia pracy z tej samej przyczyny. Nie można jednak odmówić pracownikowi ochrony przed wypowiedzeniem w sytuacji, gdy jest faktycznie chory i niezdolność do pracy została stwierdzona orzeczeniem lekarskim, ale pracownik pozostał jeszcze w pracy z uwagi na niemożność opuszczenia pracy, np. wobec braku zastępcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama