Wypowiedzenie umowy podczas choroby pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Ochrona przez zwolnieniem
Artykuł 41 k.p. daje pracownikowi szczególną ochronę przez zwolnieniem. Zgodnie z jego brzemieniem pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę żadnemu pracownikowi w czasie tzw. okresów ochronnych, do których należą:
REKLAMA
- urlop – przez cały czas jego trwania oraz
- każda inna usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Pracodawca nie może więc wypowiedzieć umowy pracownikowi podczas jego choroby, ponieważ przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą, należy traktować jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Warunkiem ochrony pracownika jest więc jego nieobecność w pracy spowodowana chorobą. Dokonanie przez pracodawcę wypowiedzenia w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy czyni to wypowiedzenie bezskutecznym.
Bardzo ważne jest aby pamiętać, że chodzi tutaj o ochronę pracownika w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.
Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Przykład
Zakaz rozwiązania stosunku pracy w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy nie ma zastosowania w odniesieniu do funkcjonariuszy Policji.
Świadczenie pracy podczas choroby
Bardzo ważne jest, aby wyjaśnić, że ochroną przez zwolnieniem jest objęty pracownik podczas choroby, która usprawiedliwia jego nieobecności w pracy. Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 k.p. (Uchwała Pełnego Składu Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 11.03.1993 r., I PZP 68/92, LexPolonica nr 298568). Wykonywanie pracy jest aktywną formą obecności pracownika w pracy. Sam fakt wykonywania obowiązków pracowniczych przemawia przeciwko późniejszym twierdzeniom pracownika o jego niezdolności do pracy. Jeżeli mimo otrzymanego zwolnienia lekarskiego pracownik nadal wykonuje pracę - to czas pozostawania w pracy nie może być rozumiany jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy i nie podlega on ochronie przed zwolnieniem. Okres ochronny rozpoczyna się z chwilą powstania przesłanki zakazu wypowiedzenia, tj. nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby czyniącej go niezdolnym do pracy lub zaprzestania świadczenia pracy z tej samej przyczyny. Nie można jednak odmówić pracownikowi ochrony przed wypowiedzeniem w sytuacji, gdy jest faktycznie chory i niezdolność do pracy została stwierdzona orzeczeniem lekarskim, ale pracownik pozostał jeszcze w pracy z uwagi na niemożność opuszczenia pracy, np. wobec braku zastępcy.
Rozwiązanie umowy z winy pracownika
Pracownik w czasie choroby nie jest chroniony przed zwolnieniem w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. W takim przypadku nie ma przeszkód aby pracodawca rozwiązał w nim umowę bez wypowiedzenia. Jak przyjął Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 26.03.2008 r. (I PK 291/2007, LexPolonica nr 3058409) rozwiązanie umowy z winy pracownika jest możliwe w okresie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim. Przewidziany w Kodeksie pracy zakaz dotyczy wyłącznie wypowiadania umów o pracę w czasie urlopu pracownika, a także innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nie ma natomiast kodeksowego zakazu rozwiązywania umowy o pracę z przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
Rozwiązanie umowy z przyczyn niezawinionych
Przepisy dopuszczają możliwość rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika, w razie jego przedłużającej się nieobecności w pracy. Pracodawca może rozwiązać umowę jeżeli niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby trwa:
- dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy;
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat