REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustalenie wynagrodzenia po urlopie wychowawczym i zwolnieniu lekarskim

W jaki sposób należy dokonać ustalenia wynagrodzenia po urlopie wychowawczym i zwolnieniu lekarskim?

Spór o nauczycielskie urlopy zdrowotne

Rząd zaproponował zmiany w zakresie nauczycielskich urlopów zdrowotnych. Zgodnie z założeniami rządu o konieczności udzielenia nauczycielskiego urlopu zdrowotnego miałby decydować wyłącznie lekarz medycyny pracy, a nie lekarz rodzinny. Nauczyciel mógłby skorzystać z takiego urlopu nie po 7-miu, ale po 20-tu latach pracy, zaś wymiar urlopu zostałby skrócony z 3 lat do 1 roku. Proponowane zmiany negatywnie ocenia Związek Nauczycielstwa Polskiego.

O zmianach w dofinansowaniu do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

W siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie w sprawie zmian przewidzianych w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej w zakresie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Na spotkaniu tym zostały poruszone kwestie zasadności przewidywanych zmian.

Zmiany w świadczeniach opieki zdrowotnej

Rządowy projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, którego pierwsze czytanie odbędzie się na dzisiejszym posiedzeniu sejmu, zakłada między innymi wspomożenie lekarzy rodzinnych przez pediatrów i internistów. Proponowane zmiany są wynikiem spadku liczby lekarzy rodzinnych.

REKLAMA

Coaching a skuteczność biznesowa

Zarządzanie zespołem jest zadaniem wymagającym wielu umiejętności. Na ile właściwy i umiejętny coaching może przysporzyć się prowadzonemu biznesowi?

Niepełnosprawni mogą sprawować funkcję wójta, burmistrza i prezydenta miasta

Niepełnosprawni mogą sprawować funkcję wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę dotycząca pozbawienia ich tej możliwości bezterminowo.

Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez rząd. Podstawowym celem projektu jest wzrost zatrudnienia dzięki lepszemu dostosowaniu ofert urzędów pracy do potrzeb bezrobotnych.

Podniesienie wieku emerytalnego - ocena decyzji

Podniesienie wieku emerytalnego w Polsce nie spotkało się z pozytywną opinią. Zmianę wymusiła odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. Jak ocenia się tę decyzję po upływie czasu?

REKLAMA

Wzrost liczby żłobków i innych placówek opieki

W ostatnich dwóch latach nastąpił wzrost liczby żłobków i innych placówek opieki w Polsce z 571 do 1180. Zwiększyła się też z 32 tys. do 43 tys. liczba miejsc dla najmłodszych dzieci. W tym czasie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i samorządy przekazały na rozwój i utrzymanie żłobków blisko miliard złotych.

Maksymalny przedział godzinowy w ruchomym czasie pracy

Z związku z ostatnimi zmianami w prawie pracy, pojawia się pytanie o maksymalną długość przedziału czasowego w ramach ruchomego czasu pracy. ile maksymalnie może wynosić przedział godzinowy w ruchomym czasie pracy, aby nie powodował on naruszenia przepiów dobowym odpoczynku?

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym (pracownikom, osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą oraz współpracującym przy prowadzeniu działalności. Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Telepraca a praca nakładcza

Telepraca jest uregulowaną w Kodeksie pracy szczególną formą zatrudnienia, funkcjonującą stosunkowo od niedawna. Praca nakładcza zaś, uregulowana została poza Kodeksem. Jakie są różnice pomiędzy telepracą a pracą nakładczą?

Rada Gospodarcza o OFE - 11 uwag

Członkowie Rady Gospodarczej przy premierze przedstawili 11 uwag w sprawie proponowanych zmian w systemie emerytalnym. Czego dotyczą przedstawione uwagi?

Reforma urzędów pracy na posiedzeniu rządu

Reforma urzędów pracy będzie dziś (5 listopada 2013 r.) przedmiotem prac na posiedzeniu rządu. Rząd zajmie się projektem zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej reforma zakłada m.in. profilowanie pomocy dla bezrobotnych, nowe instrumenty wsparcia dla szukających pracy i wynagradzanie pracowników urzędów za osiągane wyniki.

Popularność urlopów rodzicielskich

Popularność urlopów rodzicielskich rośnie. Do końca października 2013 r. z urlopów rodzicielskich skorzystało już 25 tysięcy rodziców. Wprowadzenie rocznych urlopów dla rodziców to rzecz, z której Minister Pracy i Polityki Społecznej dumny jest najbardziej.

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" w Lublinie

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" odbędzie się 21 listopada 2013 r. w Lublinie.

Telefon służbowy a rozliczanie prywatnych rozmów pracowników

Powszechnie stosowaną praktyką jest powierzanie przez pracodawców telefonów służbowych swoim pracownikom. Z założenia mają być one wykorzystywane przez pracowników do celów czysto zawodowych. Co jeśli pracownik korzysta z telefonu służbowego w celach prywatnych?

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie która ukończyła 75 lat oraz osobom powyżej 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności. Obecnie wysokość zasiłku to 153 zł miesięcznie.

Komu przysługuje zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny może otrzymać osoba tracąca zatrudnienie i posiadająca długoletni staż pracy. Warunkiem koniecznym otrzymania zasiłku jest złożenie wniosku w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby.

Szkolnictwo zawodowe a szanse na rynku pracy - raport

Niezaprzeczalny stał się fakt spadku prestiżu studiów wyższych. Czy szkoła zawodowa to w dzisiejszych czasach lepszy wybór?

Szansa na odbudowanie dialogu społecznego

Jest szansa na odbudowanie dialogu społecznego w Polsce. Związkowcy i pracodawcy deklarują, że niezwłocznie przystąpią do rozmów na temat jego nowej formuły. Dialog został zerwany przez związki zawodowe w czerwcu tego roku.

Kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS przysługuje pracownikowi z tytułu uszczerbku na zdrowiu, który w skutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz rodzinie pracownika z tytułu śmierci pracownika, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. wypłata odszkodowania zależy od decyzji ZUS-u.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy podpisana przez Prezydenta

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy została podpisana przez Prezydenta. Ustawa przewiduje wprowadzenie regulacji zabezpieczających przedsiębiorców i pracowników przed skutkami spowolnienia gospodarczego. Wprowadza ona rozwiązania wspierające przedsiębiorców poprzez udzielanie im bezpośredniej pomocy finansowej, która zostanie przeznaczona na dopłaty do wynagrodzeń dla zatrudnionych pracowników.

Świadczenia opiekuńcze na nowych zasadach

Świadczenia opiekuńcze będą mogły być przyznawane na nowych zasadach. Nowe rozwiązania dla opiekunów osób niepełnosprawnych przewiduje projekt zmian przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Dodatkowe środki na świadczenia zdrowotne

Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże dodatkowe środki na świadczenia zdrowotne. Będzie to kwota przekraczająca 640 miliony złotych.

Jakim pracownikom trzeba zapewnić od 1 listopada napoje i posiłki profilaktyczne

Zgodnie z przepisami bhp pracodawca ma obowiązek w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) zapewnić określonym pracownikom posiłki profilaktyczne. Jakim pracownikom trzeba zapewnić od 1 listopada napoje i posiłki profilaktyczne?

Więcej praw pracowników sezonowych spoza UE

Pracownicy sezonowi spoza UE, a wykonujący prawa na obszarze Wspólnoty będą mieli więcej praw i będzie przysługiwała im większa ochrona.

Zmiany w karcie nauczyciela próbą zniewolenia nauczycieli?

Proponowane zmiany w Karcie nauczyciela są próbą zniewolenia nauczycieli? Komisje dyscyplinarne mają zostać oddane w ręce samorządów, co oznacza ocenianie nauczyciela przez wójta, a nie dyrektora szkoły.

Kryterium dochodowe świadczenia z pomocy społecznej

Kryterium dochodowe stanowi warunek otrzymania większości świadczeń z pomocy społecznej.  Jest ono zróżnicowane odpowiednio do trzech rodzajów świadczeniobiorców. Najwyższe w kwocie 542 zł dotyczy osoby samotnie gospodarującej.

Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Świadczenie przedemerytalne otrzyma osoba, która straciła pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy oraz spełnia warunki określone w przepisach dotyczące wieku i stażu pracy. Konieczne jest przy tym złożenie wniosku we właściwym oddziale ZUS.

Zasiłek dla bezrobotnej w ciąży

Bezrobotna w ciąży może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych, który jest wydłużany o czas przez jaki przysługiwałby jej, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, zasiłek macierzyński. Należy jednak zaznaczyć, że chodzi tu o przypadek, kiedy w ciążę zachodzi kobieta pobierająca już zasiłek.

Zwrot kosztów dojazdów na praktyki przez szkołę zawodową

Uczniowie szkół zawodowych odbywają obowiązkowe praktyki w różnych zakładach pracy. Czy zwrot kosztów dojazdów na praktyki ciąży na szkole?

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony jest uzależniona od stażu pracy. Najkrótszy wynosi 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, a najdłuższy 3 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Wprowadzenie dłuższych okresów rozliczeniowych

Możliwe jest wprowadzenie dłuższych okresów rozliczeniowych w zakładzie pracy, w którym nie działają związki zawodowe oraz nie ma wybranego przedstawiciela pracowników. Jakie działania należy podjąć w tym celu?

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy następuje na podstawie indywidualnego wniosku pracownika lub w układzie zbiorowym pracy albo w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników. Jak należy to zrobić?

Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany

Ustawą z dnia 7.12.2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2012.154), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., wprowadzono istotne zmiany w zakresie przyznawania i wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Dodatkowo od dnia 1.07.2013 r. wysokość świadczenia ustalono na kwotę 620 zł miesięcznie.

W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany ubezpieczonemu matce lub ojcu dziecka, w wysokości odpowiednio 60%, 80% i 100% podstawy wymiaru zasiłku w zależności od rodzaju urlopu, z którego korzysta rodzic. Co ważne wysokość zasiłku pomniejsza się również proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy obowiązującego danego pracownika.

Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Pracownikowi w wieku przedemerytalnym przysługuje szczególna ochrona trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca nie może mu w tym okresie wypowiedzieć umowy. Ochrona ustaje w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy bądź też w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty.

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy stanowi swoistą propozycję pracodawcy zmodyfikowania obowiązującej strony umowy. Uważa się je za dokonane, jeśli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W praktyce wypowiedzenie oznacza dla pracownika pogorszenie warunków pracy lub płacy.

Zróżnicowanie minimalnego wynagrodzenia za pracę

Minister Pracy i Polityki Społecznej zaproponował zróżnicowanie minimalnego wynagrodzenia za pracę w zależności od regionu lub branży.

Doskonalenie zawodowe i poszerzanie zakresu kompetencji Polaków

Doskonalenie zawodowe i poszerzanie zakresu kompetencji Polaków było tematem konferencji „Doradzać? Dokształcać? – prawo czy szansa doskonalenia (na) rynku pracy?”. Konferencja odbyła się dnia 20 października 2013 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.

Wysoka jakość staży i praktyk a rozwój organizacji – debata pracodawców z Wrocławia

Debata pracodawców "Wysoka jakość staży i praktyk a rozwój organizacji" odbędzie się dnia 7 listopada 2013 r. we Wrocławiu.

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" w Gdańsku

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" odbędzie się dnia 19 listopada 2013 r. w Gdańsku.

Czy prawidłowe jest przyznanie świadczeń z zfśs na podstawie rozmowy z pracodawcą

Przepisy nie określają formy (ustna czy pisemna), w jakiej pracodawca jest zobowiązany weryfikować sytuację rodzinną, materialną i życiową pracowników ubiegających się o świadczenia z zfśs. Ustawodawca nie przesądził też o najwłaściwszym kryterium do oceny tej sytuacji. Pozostawił tę kwestię do dyspozycji pracodawcy i pracowników.

Bezpłatne poradnictwo prawne

Bezpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie rozwija się w Polsce w sposób rozproszony od kilkunastu lat przede wszystkim w oparciu o aktywność organizacji pozarządowych i niektórych instytucji publicznych. Trwają prace nad kompleksowym wprowadzeniem darmowych porad prawnych dla obywateli.

Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę?

Kodeks pracy nie przewiduje możliwości zawierania przez pracodawców z przyszłymi pracownikami tzw. umów przedwstępnych, w których strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy o pracę. Jednak ich dopuszczalność poprzez odpowiednie zastosowanie przepisów kodeksu cywilnego nie jest kwestionowana.

"Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" w 2014 r.

Program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" startuje już w listopadzie 2013 r. Studenci ostatniego roku studiów i absolwenci z województw małopolskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego będą mogli zaciągać niskooprocentowane pożyczki na założenie działalności gospodarczej.Rok 2014 będzie rokiem młodych na rynku pracy.

Zawody, które wracają do łask

Zawody, które wracają do łask to zawody związane z wykonywaniem przedmiotów użytkowych. Niegdyś były bardzo popularne, z czasem zostały zapomniane, a dziś przeżywają swój renesans. O jakich dokładnie zawodach mowa?

Pokrzywdzeni emeryci otrzymają swoje pieniądze

Pokrzywdzeni emeryci otrzymają swoje pieniądze. Państwo dokona wypłaty należnych środków pieniężnych. Tak zapowiada minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zleceniobiorca równolegle na etacie - jakie ubezpieczenia

Zleceniobiorca może być równolegle zatrudniony na etacie. Zawieranie umów zlecenia z osobami, które są zatrudnione w innej firmie, może być bardzo korzystne dla zleceniodawcy. Do jakich ubezpieczeń płatnik musi zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego równolegle na etat?

REKLAMA